رونمایی از دو آلبوم موسیقی در فارس/ تقدیر از مهدی فقیه چهره سال هنر انقلاب فارس

05:000

تازه‌ترین آلبوم‌های موسیقی بومی شیرازی با عنوان «پریوشون» و «شهر راز»، طی مراسمی با حضور اهالی فرهنگ و هنر شیراز و جمعی از مسئولان و مدیران رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، طی مراسمی علاوه بر رونمایی از دو آلبوم موسیقی «پریوشون» و «شهر راز» که توسط حوزه هنری فارس با همکاری سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز تولید شده، از مهدی فقیه چهره سال هنر انقلاب اسلامی استان فارس نیز تقدیر شد

تولید این آثار برای حفظ زیست‌بوم فرهنگی‌مان لازم است

وحید نمازی رئیس حوزه هنری استان فارس در این مراسم با بیان این مطلب که موسیقی ریشه در فرهنگ، باورها، آداب و رسوم و تمام ویژگی‌های زیستی ما دارد، گفت: در زمانه‌ای که با فرهنگ‌های تهاجمی و تقابلی دست و پنجه نرم می‌کنیم، باید از هنر به عنوان ابزاری برای انتقال فرهنگ استفاده کنیم.

وی افزود: بایستی بر اساس ظرفیت‌ها و داشته‌هایمان در زمینه موسیقی فارس و شیراز برنامه‌ریزی کنیم تا از تزلزل هنر و فرهنگ بومی و اصیل خودمان در برابر هجوم خرده‌فرهنگ‌های بیگانه جلوگیری کنیم؛ از این رو تولید چنین آثاری از ضرورت‌هایی است که برای حفظ زیست‌بوم فرهنگی‌مان لازم است.

رئیس حوزه هنری استان فارس ادامه داد: ورود جدی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز در عرصه فرهنگ و هنر که جریان جدیدی را در حفظ میراث، تولید و بازتولید آن شکل داده است، قابل تقدیر است و استفاده از ابزار‌های جدید برای تقویت فرهنگ عامه مهم‌ترین اتفاقی است که با این حرکت و جریان‌سازی رخ می‌دهد و امیدوارم این مسیر فراتر از نگاه‌های سیاسی و تغییرات اجتماعی ادامه پیدا کند.

وی عرضه مناسب و انتشار گسترده را مهم‌ترین موضوع پس از تولید آثار هنری دانست و بر ضرورت توزیع این آلبوم‌های موسیقی در بازار گسترده تأکید کرد.

هدف از تولید آثار، زنده نگه داشتن موسیقی محلی و گویش مخصوص شیراز بود

معان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز نیز در این مراسم گفت: تولید این آلبوم‌های موسیقی با هدف زنده نگه داشتن موسیقی محلی و گویش مخصوص شیراز در تلفیق با یکدیگر بود.

مرتضی جعفری افزود: به‌کارگیری هنر و تخصص هنرمندان پیشکسوت بومی و استفاده از اشعار گویش شیرازی از شاعرانی همچون بیژن سمندر، مهم‌ترین ویژگی‌های این دو اثر تولیدی است.

وی موسیقی را یکی از ابزار‌های مهم بازتولید و ارائه فرهنگ و جنبه‌های معنوی زندگی دانست و گفت: مفهوم ذاتی موسیقی چیزی جز نظم و هماهنگی نیست، از همین روست که شنیدنش نظم جهان هستی را یادآوری می‌کند و این از دیگر کارکرد‌های موسیقی در کنار تداعی ویژگی‌های فرهنگی یک زیست‌بوم است.

شیراز ظرفیت و شایستگی صادر شدن به عرصه‌های جهانی را دارد

عضو شورای اسلامی شهر شیراز نیز در آیین رونمایی از دو آلبوم موسیقی «پریوشون» و «شهر راز» گفت: وقتی بحث از توسعه یک سرزمین، معرفی آن به جهانیان و گسترش فرهنگ و هنر آن در جهان را می‌کنیم، یا باید از راه کشورگشایی وارد شویم یا باید فرهنگ، هنر و معماری منحصر به فرد داشته باشیم تا از طریق صدور آن به آوازه جهانی برسیم.

سعید نظری افزود: در جهان معاصر که دیگر فضای کشورگشایی وجود ندارد، لاجرم باید با معماری و هنر به دیگر کشور‌ها نفوذ کرد و شیراز بخشی از فرهنگ و هنر تمدن اسلامی و سرزمین ایران است که ظرفیت و شایستگی صادر شدن به عرصه‌های جهانی را دارد.

وی با تأکید بر این موضوع که هنر باید با لایه‌های زندگی مردم پیوند بخورد، از موسیقی به ویژه موسیقی محلی و ترکیبش با اشعار بومی به عنوان یکی از راه‌های موفق ارتباط هنر با مردم یاد کرد و گفت: تنها نکته مهم برای رونق هنر مردمی توجه به اقتصاد هنر و اقتصاد هنرمندان است که ادامه این راه را میسر می‌کند.

در تولید این آلبوم، اشعار شیرازی فاخر را انتخاب کردیم

حسن صفری پیشکسوت عرصه موسیقی نیز که خواننده آلبوم «شهر راز» نیز هست، در بخش دیگری از این آیین گفت: در تولید این آلبوم، اشعار شیرازی فاخر را انتخاب کردیم تا گویش شیرازی را با هنر موسیقی پیوند بزنیم و زنده نگاه داریم.

وی با تأکید بر این مطلب که لهجه شیرازی، بخشی از فرهنگ زیست‌بوم ماست که باید تلاش کنیم برای آیندگان بماند، افزود: این دو آلبوم می‌توانند به عنوان محل رجوع پژوهشگران در زمینه موسیقی محلی و گویش شیرازی باشد.

دو آلبوم «پریوشون» و «شهر راز» به همت واحد موسیقی حوزه هنری استان فارس و با همکاری سازمان فرهنگی شهرداری شیراز تولید شده است که خواننده آلبوم «شهر راز» حسن صفری پیشکسوت عرصه موسیقی محلی شیراز و خواننده آلبوم «پریوشون» مهدیا علیزاده از هنرمندان جوان شیرازی است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند