روشن: «هنر انقلاب» مُبلغ یک جریان خاص نباشد

03:0080

سید جواد روشن بازیگر و کارگردان تئاتر با اشاره به کارکرد «هنر انقلاب» تأکید کرد: هنر انقلاب باید منتقد جریان‌هایی باشد که باعث انحراف ارزش‌های انقلاب اسلامی از جامعه می‌شوند.

به گزارش ستاد خبری هفته هنر انقلاب، سیدجواد روشن منتقد، بازیگر، نویسنده و کارگردان تئاتر، «هنر متعهد» را متفاوت از «هنر انقلاب» دانست و ضمن اشاره به نقاط مشترک این دو مقوله گفت: «هنر متعهد» گستره بزرگ‌تری از «هنر انقلاب» دارد، چرا که هنرمند متعهد نسبت به جامعه و محتوایی که انجام می‌دهد، احساس تعهد و مسئولیتی عمیق دارد. این در حالی ‌است که هنرمند در «هنر انقلاب» مسئولیتِ محتوایی خود را به انقلاب اسلامی محدود می‌کند. پس اهمیت «هنر متعهد» بر «هنر انقلاب» پیشی می‌گیرد و در صورت همزمانی و همراهی این دو فصل با هم به موفقیت بیشتر ختم می‌شود.

روشن در ادامه، معرفی «هنر انقلاب» به عنوان یک ژانر مستقل هنری را رد کرد و افزود: هنرمندی که دغدغه و باورهای انقلابی دارد از هنرش در راه رسیدن به ارزش‌ها و اهداف انقلاب استفاده می‌کند. وقتی سخن از ژانر به میان می‌آید به گونه‌ خاصی از هنر اشاره می‌‌کنیم. «هنر انقلاب» گونه خاصی نیست و تنها از گونه‌های گوناگون هنر برای دستیابی به باورهای انقلابی در قالب هنر استفاده می‌کند.

این منتقد هنری با انتقاد از مرزبندی‌ میان هنرها و هنرمندان به بهانه انقلاب گفت: خط‌کشی‌ میان هنرها و هنرمندان به همراه تعیین مسیر برای آن و ابلاغ باید‌ها و نبایدها لطمه بزرگی به هنر انقلاب است. هنر انقلاب هنری منتقدانه است و در صورتی که دچار اطاعت از دستورات و سلیقه برخی مسئولین قرار گیرد، دیگر هنر انقلاب نیست. هنر انقلاب زمانی به معنای واقعی می‌تواند نفس بکشد که به آن آزادی عمل بدهند و هنرمند انقلابی در مسیر دلخواه قدم بزند و از دریچه مورد نظر به موضوعات گوناگون نگاه و بیندیشد.

روشن در ادامه با اشاره به موضوعات مغفول شده هنر متعهد در حوزه تئاتر گفت: موضوعات و مباحث مربوط به شخصیت‌ها و رویدادهای مهم و مؤثر از پیروزی انقلاب تاکنون کم‌تر مورد توجه هنرهای نمایشی قرار گرفته است. هر جایی از تاریخ پس از انقلاب که هنرمندان به بیان هنری دغدغه‌ها مردمی پرداخته‌ و با دل‌های مردم همراه بوده‌اند، در جذب اقبال عمومی مردمی موفق بوده‌اند. نمونه‌های این موفقیت را می‌توان در آثار سینمایی محمدحسین مهدویان با پرداخت به رویدادهای اوایل انقلاب مشاهده کرد.

وی هنر انقلاب را در کشف، پرورش و شکوفایی استعدادهای جوان موفق دانست و افزود: هنر انقلاب چهره‌های تأثیرگذار بسیاری را به دنیای هنر ایران در ابعاد ملی و بین‌المللی معرفی کرد. نکته این موفقیت اینجاست که چرا از جایی به بعد این چهره‌های هنر انقلاب در دوره‌ای حمایت و پس از چندی مورد انتقاد برخی مدیران قرار گرفته و طرد شدند؟ برخی از هنرمندان انقلابی که روزی مورد حمایت مدیران دستگاه‌های هنری انقلاب بودند با سرپیچی از سلیقه همان مدیران به سادگی از گردونه حمایت‌ها حذف می‌شوند. چنین رویدادی لطمه و فاجعه‌ای برای هنر انقلاب است، چرا که برای کشف، پرورش و شکوفایی آن هنرمند هزینه‌های بسیاری کرده است.

این منتقد هنری صدا و سیما را در ذائقه‌سازی هنری مردم بسیار مؤثر دانست و گفت: معلم اصلی ذائقه هنری مردم صدا و سیما است که گام‌های محکم و مهمی در این راه برنداشته است.

وی در پایان با تأکید بر موفقیت آثار هنری و هنرمندانی که در قالب هنر انقلاب مطالبه‌گر بوده‌اند گفت: مجموع آثار هنر انقلاب در راستای مطالبه‌گری دغدغه‌های روز مردمی موفق‌ نبوده‌اند، اما آن دسته از آثاری که با تکیه بر هنر انقلاب در راستای دغدغه‌های مردمی تولید شده‌ ماندگار شده‌اند.

گفتنی است، مجموعه برنامه‌های هفته هنر انقلاب از سوی حوزه هنری با معرفی چهره‌های برگزیده سال‌های ۹۸ و ۹۹‌ هنر انقلاب ۱۸ الی ۲۵ فروردین‌ماه ۱۴۰۰ در سراسر کشور برگزار می‌شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند