دبیر اجرایی پنجمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین:
«روایت راهیان» تا دو روز پس از اربعین به اجراهای خود ادامه می‌دهد

02:480

ساربان در مورد برنامه اجراهای پنجمین همایش «روایت راهیان» گفت: امسال نیز با توجه به تأخیر یک روزه در حرکت به سوی عراق به دلیل بی‌نظمی در انجام پروازهای فرودگاهی، ما تا دو روز بعد از اربعین نیز به اجراهای خود در عمودهای پایانی و کربلای معلی ادامه خواهیم داد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، آرش ساربان دبیر اجرایی پنجمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین «روایت راهیان» از اجرای ۴ مجلس تعزیه در عمود ۱۶۱ خبر داد و گفت: روز گذشته ۵ مهرماه، گروه‌های نمایشی همایش «روایت راهیان» پس از حضور در حرم حضرت علی (ع) و اجرا در نجف اشرف به سوی عمود ۱۶۱ حرکت کردند.

ساربان ادامه داد: این گروه‌ها با استقرار در عمود ۱۶۱ توانستند ۲ اجرای عربی و ۲ اجرای فارسی داشته باشند. همچنین گروه سنج و دمام هم گروه‌های همایش را در تمامی مراحل همراهی و یاری می‌کند.

وی در مورد موضوع و عناوین مجالس اجرا شده در این مرحله از پنجمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین گفت: مجالس عربی اجرا شده در عمود ۱۶۱ شامل مجالس شهادت حضرت ابوالفضل العباس و شهادت امام حسین (ع) بود. اجرای هر یک از این مجالس را گروه مجزا و مستقل بر عهده داشت. مجالس اجرا شده به زبان فارسی هم به شهادت حضرت ابوالفضل العباس و شهادت حضرت علی اکبر اختصاص داشت.

ساربان با اشاره به محدودیت‌هایی که برای حضور زوار ایرانی در مسیر پیاده‌روی اربعین امسال ایجاد شده بود گفت: برنامه‌ریزی همایش «روایت راهیان» در گام پنجم را با پیش‌فرض اینکه مخاطب ایرانی فارسی زبان در این مسیر جمعیت قابل توجهی را شامل نمی‌شود، انجام دادیم. تصور می‌کردیم که فارسی ایرانی‌ها میان خیلی عظیم جمعیت عراقی دیده نمی‌شوند؛ در حالی‌که هدایت ایرانی‌ها به سوی عمود ۱۶۱ و توقف و تجمع آنها در این نقطه از مسیر ما را شگف‌زده کرد.

وی افزود: پنجمین همایش «روایت راهیان» شاهد استقبال دلچسبی از سوی زائرین ایرانی و عراقی است که نشان از توجه و قبولی این حرکت فرهنگی و هنری از سوی امام حسین (ع) و شهدای کربلا دارد. شوق تماشای اجرای گروه‌های همایش از سوی زائرین آنچنان است که مجبور به افزایش تعداد اجرای هر گروه در شبانه‌روز شده‌ایم.

دبیر اجرایی پنجمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین «روایت راهیان» در پایان گفت: تجربه‌هایی که هر ساله از برپایی این همایش به دست می‌آوریم، ما را برای برنامه‌ریزی بهتر برای سال‌های بعد یاری خواهد کرد. امسال نیز با توجه به تأخیر یک روزه در حرکت به سوی عراق به دلیل بی‌نظمی در انجام پروازهای فرودگاهی، ما تا دو روز بعد از اربعین نیز به اجراهای خود در عمودهای پایانی و کربلای معلی ادامه خواهیم داد.

گفتنی است، پنجمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین «روایت راهیان»، با حضور ۶۰ هنرمند با اجرای تعزیه، نمایش خیابانی، اجراهای تلفیقی تعزیه و نمایش به همراه نقالی و سنج و دمام از ۴ مهرماه اجراهای خود را در نجف اشرف آغاز کرد و تا دو روز پس از اربعین حسینی به اجراهای خود ادامه خواهد داد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند