سوره‌ مهر منتشر کرد؛
روایت بی‌آبی غیزانیه در «خشمآبه»

02:130

کتاب «خشمآبه»، شامل بیست روایت مردمی از تنش آبی در غیزانیۀ خوزستان به‌همراه گزارشی از این بحران، توسط مؤسسۀ ‌هنری‌رسانه‌ای سلوک و انتشارات سورۀ‌مهر منتشر شد.

«خشمآبه» نام تازه‌ترین کتاب مؤسسۀ ‌هنری‌رسانه‌ای سلوک به‌قلم فردین آریش است که انتشارات سورۀ‌مهر آن را در ۲۰۴ صفحه منتشر کرده است. این کتاب شامل روایت‌هایی از تنش آبی در غیزانیه است. غیزانیه، بزرگترین بخش استان خوزستان با جمعیتی چندده‌هزار نفری، از سال‌ها پیش با بحران ‌بی‌آبی روبه‌رو بوده است.

این بحران در سال ۱۳۹۹ به بستن یکی از جاده‌های غیزانیه انجامید و تبدیل به‎ یکی از مسائل جدی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی شد. نویسنده در این کتاب تلاش کرده است روایت دقیقی از اتفاق‌های پیش‌آمده در غیزانیه ارائه دهد تا تصویری دقیق از بحران در ذهن مخاطب شکل بگیرد. این کتاب، شامل بیست روایت است. روایت صفر، روایت نویسنده از ماجرای آب خوزستان است. او که خود اهل شهرستان ایذۀ خوزستان است، از کودکی با ماجرای آب درگیر بوده است. نوزده روایت دیگر، روایت‌هایی از مردم روستاهای مختلف غیزانیه است. فصل پایانی کتاب نیز گزارشی از ابعاد مختلف بحران بی‌آبی غیزانیه است که حاصل گفت‌وگوی نویسنده با کارشناسان و مسئولان مختلفِ مرتبط با این بحران است.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

«در چای‌سودان رد تراکتور و لودر روی کوه‌ها نامنظم هاشور زده بود. خود جاده می‌گفت کسی اینجا نیامده است. آن مردی که از چای‌سودان تماس گرفت، گفت: ”وایسید سر جاده میآم می‌برمتون“. می‌دانست این جاده جوری نیست که کسی با پای خودش بیاید. در طول مسیر، جسته‌گریخته، گیاهانی توی بیابان روییده بودند؛ گیاهانی که مثل آدم‌ها پوست‌کلفت شده بودند. دو طرف جاده گندم‌زاری ناکام بود. اگر باران می‌بارید، شاید گندم دیم می‌رویید. شبیه زندگی در خود روستا که در آن همه‌‎چیز به تصادف و تقدیر وابسته شده بود. اگر کسی آبی بیاورد، اگر تراکتورکار کند… یک‌جور تردید طولانی و لحظه‌به‌لحظه که بعدش معلوم نیست. ظهر تاسوعای ۱۴۴۱ و هفتم شهریور ۱۳۹۹ بود آن روز.»

فردین آریش، نویسنده و روزنامه‌نگار و مدرس نویسندگی است که پیش از این کتاب «طوفان آمد و ما را با خود برد» از او منتشر شده است.

«خشمآبه» نخستین جلد از مجموعۀ «آب‌خوانی» است و به‌زودی دیگر جلدهای این مجموعه منتشر خواهد شد. این اثر اکنون در کتاب‌فروشی‌ها توزیع شده و امکان خرید اینترنتی کتاب نیز در پایگاه انتشارات سورۀ‌مهر به‌نشانی sooremehr.ir  فراهم شده است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند