رمان «پیامبر بی‌معجزه»‌ نقد و بررسی شد

02:160

سی‌وپنجمین عصرانه داستان حوزه هنری استان قم که به نقد و بررسی رمان «پیامبر بی‌معجزه»‌ اختصاص دارد، به صورت فایل ویدئویی منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، چهارشنبه ۱۹ خردادماه، سی‌وپنجمین عصرانه داستان حوزه هنری استان قم که به نقد و بررسی رمان «پیامبر بی‌معجزه»‌ اختصاص دارد، به‌صورت فایل ویدئویی منتشر شد. این ششمین عصرانه داستان حوزه هنری استان قم است که به علت بروز و گسترش ویروس کرونا به‌صورت مجازی منتشر می‌شود.

در ابتدای این عصرانه فهیمه شاکری‌مهر به عنوان مجری کارشناس به معرفی کوتاه این رمان و نویسنده آن محمدعلی رکنی می‌پردازد. او رمان «پیامبر بی‌معجزه» که سال ۱۳۹۹ توسط نشر صاد منتشر شده‌ است را داستانی غیر قابل حدس و دور از کلیشه‌های مرسوم می‌خواند.

در ادامه محمدعلی رکنی کارشناس ارشد ادبیات نمایشی و فلسفه دین و نویسنده رمان «سنگی که نیفتاد» و مجموعه داستان نوجوان «لبخند بی انتها»، به معرفی خود و آثارش می‌پردازد و در پاسخ به این سؤال مجری که؛ طرح این داستان چطور شکل گرفته‌ است؟ می‌گوید: ایده داستان دو بخش دارد؛ یکی حوادث بیرونی که از ماجرایی که با کلیات شنیده بودم گرفته شده‌‌ است و اینکه چنین شخصیتی را در واقعیت در جایی ربوده‌اند، اما اتفاقاتی که برایش پیش می‌آید به لحاظ سیر درونی و اعتقادی، نشأت گرفته از مسائلی بود که من درباره آنها فکر می‌کردم. من تجربه زیسته این‌‌چنینی نداشته‌ام که در موقعیت‌های نفس‌گیر مانند شخصیت اصلی داستانم قرار بگیرم، ولی به لحاظ درونی اندیشه و خواسته‌های شخصیت اصلی بسیار به من نزدیک است.

در بخش نقد نیز مهدی کفاش در ابتدا نگاه کلی خود به رمان را مطرح می‌کند و می‌گوید: «پیامبر بی‌معجزه» نام زیبایی برای این کتاب بود. این رمان با اینکه چند شخصیت اصلی داشت اما رمانی پر شخصیت نیست. این کتاب داستان یک طلبه است وقتی در یک موقعیت بحرانی قرار می‌گیرد و در عملیاتی تروریستی دزدیده می‌شود. در این سال‌ها داستان‌هایی خوانده‌ایم از نویسندگان زبردستی چون آقای دیزگاه، عزتی پاک و فیروزجایی که شخصیت اصلی آنها یک روحانی بوده که به دنبال هدایت مردم است، اما کمتر رمانی بوده که شخصیت روحانی آن در موقعیتی بحرانی قرار گیرد و با چالش مواجه شود.

علاقه‌مندان برای تماشای نسخه ویدئویی این عصرانه می‌توانند به صفحه ادبیات قم در آپارات به نشانی: https://www.aparat.com/v/baNAe و یا صفحه ادبیات قم در اینستاگرام به نشانی: https://www.instagram.com/tv/CP55drmBuyD/?utm_medium=copy_link مراجعه کنند.

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند