رمان «ترکه باز» نوشته زنده یاد حمید علیدوستی در چهارمحال و بختیاری رونمایی شد

02:000

رمان «ترکه باز» نوشته زنده یاد حمید علیدوستی شهرکی که از سوی واحد آفرینشهای ادبی حوزه هنری چهارمحال و بختیاری و توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده بود در شهر کیان رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، مسئول واحد آفرینشهای ادبی گفت: این رمان روایتی است از زندگی مردم یک بخش از استان چهارمحال و بختیاری در دوره قاجار و زمان مشروطه که تلاش دارد تأثیر خوب و بد فضای قبل و بعد از مشروطه و دوران خان و رعیتی را روایت کند.

اعظم قاسمی افزود: رمان ترکه باز نمایان گر برهه ای از تاریخ (انقلاب مشروطه) در ایران و تأثیر آن در استان چهارمحال و بختیاری و همچنین در مورد یکی از بازی ها و آیین های سنتی در استان با عنوان ترکه بازی است.

در این نشست رئیس حوزه هنری استان با اشاره به جایگاه و نقش آثاری چون ترکه باز که در زنده نگهداشتن تاریخ و هویت یک سرزمین تأثیر به سزایی دارند، از حمایت حوزه هنری استان برای چاپ آثار با رویکرد بومی و برگرفته از زیست بوم استان خبر داد.

در ادامه دکتر غلام رضا صفار از نویسندگان و منتقدان استان ضمن یادکردی از حمید علیدوستی و بیان ویژگی های زبان و نثر این نویسنده فقید و خوانش بخشهایی کوتاه از رمان ترکه باز، به کارکرد و تأثیر داستان هایی با این رویکرد در جامعه اشاره کرد و خرده فرهنگها و آداب و رسوم نقاط مختلف استان را یک پتانسیل قوی و بالقوه برای خلق آثار ادبی دانست.

پیش از این کتابهای «وضعیت‌های نمایشی در شاهنامه فردوسی» و رمان «برشکن»  از این هنرمند و نویسنده فقید در حوزه هنری انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری منتشر شده است.‏ همچنین رمان برشکن این نویسنده که در سال ۱۳۹۹ توسط حوزه هنری استان به چاپ رسیده بود در سال ۱۴۰۰ برگزیده نوزدهمین دوره جایزه قلم زرین شد.

رمان ترکه باز ۲۱ تیرماه همزمان با سال روز درگذشت حمید علیدوستی شهرکی با حضور مجید قیصری، پرویز شیشه گران، دکتر غلام رضا صفار، جمعی از نویسندگان استان و خانواده مرحوم حمید علیدوستی شهرکی در مجموعه ارگ شهرکیان رونمایی شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند