رسولی: هنر انقلاب اسلامی هنری پیشرو و مطلوب‌نگر است

02:090

امیر رسولی شاعر آیینی معتقد است: هنر انقلاب اسلامی بایستی بازتاب دهنده ایده‌های هنرمندان متعهد در مسیر محتوای اصلی آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب باشد.

به گزارش ستاد خبری هفته هنر انقلاب، امیر رسولی شاعر آیینی در تعریف هنر انقلابی و بیان شاخصه‌های بارز این هنر گفت: برای رسیدن به شاخصه‌های هنر انقلاب اسلامی بایستی مفهوم واژه انقلاب تعریف و شناسایی شود و سپس با نگاهی دقیق‌تر به دنبال عبارت کامل‌تر هنر انقلاب اسلامی باشیم.

رسولی، هنر انقلاب اسلامی را «نهضتی سرسختانه و بر مبنای اصول مکتبی معین که با درک واقعیت‌های موجود به دنبال تغییر و دگرگونی عمیق و بنیادین در کلیه ابعاد زندگی فردی و اجتماعی و سیاسی و معیارها، اصول و ارزش‌های ریشه‌ای حاکم است، دانست که بر پایه تحولی مبتنی بر اسلام و برای اسلام است که محور و هدف آن خداوند است.»

وی بر اساس این تعریف گفت: هنر انقلاب اسلامی بایستی بازتاب دهنده ایده‌های هنرمندان متعهد در مسیر محتوای اصلی آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب باشد و مردمی و دارای ایدئولوژی مشخص باشد.

وی، تغییر اساسی و دفاع از ارزش‌ها و آرمان‌های شکل گرفته و مطالبه‌گری را از مهم‌ترین شاخصه‌های هنری انقلاب اسلامی بر شمرد.

رسولی، حضور عناصر نمادینی که ریشه در سنت و آداب معنوی دارد و استفاده از عناصر و الگوهای کهن (سنتی) و اخلاق را از ارکان هنر انقلاب اسلامی عنوان کرد و افزود: مهم‌ترین عامل تشکیل دهنده این هنر را بایستی دین و مذهب دانست.

وی با اشاره به یکی از بیانات امام خمینی (ره) در خصوص هنر که فرموده بودند: هنری مورد قبول قرآن و اسلام است که صیقل دهنده اسلام ناب محمدی، اسلام ائمه هدی، اسلام فقرای دردمند، اسلام پابرهنگان و اسلام تازیانه خوردگان تاریخ باشد، در توصیف ژانر هنر انقلاب اسلامی گفت: به اعتقادم، وقتی پای عامل بزرگ و هدایت‌گری مانند دین و مذهب به میان می‌آید، نمی‌توان چشم بر روی درهم تنیدگی معنادار هنر و ارزش‌های تعریف شده در دین و مذهب بست. از این منظر باید ژانر هنر انقلاب را در ارتباط با مفاهیم و ارزش‌های دینی از صدر اسلام گرفته تا مفاهیم و ارزش‌های عاشورایی دانست.

رسولی، امعان نظر به این بخش از گفته‌های امام خمینی (ره) را راهگشای جامعه هنرمندان و متولیان فرهنگی هنری کشور و استان در دست یافتن به هنری پویا عنوان کرد.

وی، مطالبه‌گری از ارزش‌هایی که در درون انقلاب شکل گرفته است را از کارکردهای هنر انقلاب عنوان کرد و افزود: کمرنگ شدن مطالبه‌گری ارزش‌ها در عملکرد برخی دستگاه‌های فرهنگی و هنری و سکوت در مقابل انحرافات کوچک که می‌تواند کاستی‌ها و کجروی‌های بعدی را در پی داشته باشد را می‌توان از موانع و چالش‌های موجود در مسیر رشد و توسعه هنر انقلاب نام برد.

این شاعر در خصوص خلق آثاری برگرفته از هنر متعهد گفت: سال‌های ابتدایی انقلاب عبارتی با عنوان «هنر مردمی» تعریف شد که بستری برای انتقال ارزش‌های فرهنگی انقلاب بوده و جایگزین «هنر مدرنیستی» شد که هم‌راستا با این تعاریف، مبانی «هنر متعهد» پررنگ‌تر از گذشته پی گرفته شد.

وی تشریح کرد: هنری که از ذهن و تفکر هنرمندی سرچشمه می‌گیرد بایستی با پایبندی به یک مکتب و اندیشه و ارزش‌های آن مکتب موجب خلق اثر هنری متعهد شود.

وی، نگاه ویژه به این حوزه از هنر انقلابی را که یک مکتب فکری و هنری را بنا نهد، از بایدهای این حوزه عنوان کرد.

رسولی گفت: هنر انقلاب اسلامی هنری پیشرو و مطلوب‌نگر است، هنری که بر شانه دیروز نشسته، در امروز زیست می‌کند و فردا را می‌نگرد، در واقع آمیزه‌ای از آرمان‌طلبی و واقع‌گرایی است که رویکردی مطالبه‌گرانه دارد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند