رستمی: هنر انقلاب، ژانری مستقل در هنر است

02:350

مهدی رستمی پژوهشگر موسیقی مقامی معتقد است: با روند انقلاب و بروز ریزش‌ها و زایش‌ها که طبیعت هر انقلابی است، جلوه‌های هنر زاد و بوم انقلاب هم اُفت و خیزهای جالب توجهی را تجربه می‌کند.
به گزارش ستاد خبری هفته هنر انقلاب، پژوهشگر موسیقی مقامی استان خراسان شمالی و مؤلف مجموعه «قوشمه ساز پرواز» در آستانه بیستم فروردین‌ماه هفته هنر انقلاب اسلامی، به بیان شاخصه‌های هنر انقلاب پرداخت و گفت: طبیعی است که ایجاد دگرگونی بر تمامی اجزاء جامعه، از جمله هنر اثر می‌گذارد، اما این که بخواهیم تعریفی از هنر انقلاب ارائه و شاخصه‌های آن را برشماریم، قدری پیچیده است.

مهدی رستمی با اشاره به این که انقلاب ایران، یک انقلاب ایدئولوژیک بود و به طبع دیگرگونی‌های متأثر از آن تابع شعارها و مبانی ارزشی ناشی از این دگرگونی‌ها بوده و هست، تصریح کرد: باید هنر انقلاب را در وجوه مختلف تحلیل کرد.

شاخصه اصلی هر هنری احساس خالق هنر است که به آن هنرمند می‌گوییم

وی ادامه داد: این شاخصه‌ها در تمامی جلوه‌های آن اعم از شعر، داستان، فیلم و هنرهای تجسمی تا آغاز جنگ تحمیلی، با تبلور جوشان احساسات مردم هماهنگ است و با وقوع جنگ و شکل‌گیری دفاع مقدس مجموع هنرها در خدمت دفاع قرار می‌گیرد.

رستمی اضافه کرد: در این زمان است که «هنر دفاع مقدس» شکل می‌گیرد، عنوانی خاص که با پایان دوران دفاع به «هنر پایداری» تعبیر می‌شود.

این پژوهشگر فرهنگ عامه خراسان شمالی اظهار کرد: در عین حال با روند انقلاب و بروز ریزش‌ها و زایش‌ها که طبیعت هر انقلابی است، جلوه‌های هنر زاد و بوم انقلاب هم اُفت و خیزهای جالب توجهی را تجربه می‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با توجه به این که عناوینی که در روند هنر انقلاب اسلامی ایجاد شده است، ایجاب می‌کند که ژانر این هنر مستقل باشد، تصریح کرد: اما اینکه این ژانر ایستایی داشته یا پویایی را حفظ کرده است، مقوله‌ای است که باید با مطالعه و مداقه بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.

رستمی با بیان این که برخی از جلوه‌های هنری انقلاب با پویایی و حرکت انقلابی همراه و برخی نیز در حرکت پرشتاب انقلاب از تحرک کمتری برخوردار بوده‌اند، افزود: به عنوان مثال شعر انقلاب با ظهور شاعرانی هم چون قیصر امین‌پور، حمید سبزواری، احمد عزیزی و … به پویایی این هنر کمک کرده است. در مجموع به ایستایی در حرکت هنر انقلاب اعتقادی ندارم.

وی با توجه به انتخاب چهره سال هنر انقلاب و اعتقاد به این که هنرمند خلاق و آفرینشگر است و اثر آفرینشی هر هنرمندی هم با توجه به این که منبعث از احساسات فطری او خلق می‌شود، می‌تواند پاک، صمیمی و زلال باشد، اظهار کرد: تمام هنرمندان می‌توانند چهره سال باشند؛ در عین حال تجربه، موفقیت، میزان استقبال، همسویی با ارزش‌ها و نکاتی از این دست معیارهای تعیین چهره سال از نگاه من به شمار می‌رود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند