رحمانی: هر اقدام هنری نتیجه مثبتی در آینده فرهنگی کشور دارد

02:0010

وحید رحمانی مدرس کارگاه شعر حوزه هنری زنجان در خصوص جشنواره «شهری در آسمان» گفت: به یقین هر اقدام هنری، می‌تواند نتیجه مثبتی در آینده فرهنگی کشور یا استان را به همراه داشته باشد و چنین اقداماتی زمینه‌ساز رشد و تعالی هنرمندان هم‌استانی را نیز سبب می‌سازد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، وحید رحمانی شاعر و مدرس کارگاه شعر حوزه هنری زنجان، برگزاری جشنوار‌ها و کنگره‌‌ها را دلیلی بر دلگرمی و ایجاد انگیزه برای رقابت مثبت در بین فعالان عرصه ادبیات عنوان کرد و گفت: برگزاری جشنواره‌هایی با موضوع رویدادها و وقایع خاص گذشته و همچنین از بعد استانی می‌تواند نقش بسزایی در معرفی وقایع و اتفاقات تاریخی آن استان داشته باشد.

رحمانی نقش مؤثر برگزاری جشنواره‌ها در استان را مثبت ارزیابی کرد و ادامه داد: به یقین هر اقدام هنری، می‌تواند نتیجه مثبتی در آینده فرهنگی کشور یا استان را به همراه داشته باشد و چنین اقداماتی زمینه‌ساز رشد و تعالی هنرمندان هم‌استانی را نیز سبب می‌سازد.

وی گفت: شاعران و نویسندگان در شناساندن اتفاقات فرهنگی و تاریخی که در گذشته افتاده نقش رسانگی دارند و در طول تاریخ بسیاری از وقایع از طریق نویسندگان به نسل‌های بعدی منتقل شده‌اند.

وی یادآور شد: در تاریخ معاصر نیز، شاعران و نویسندگان مُبلغان فرهنگی و تاریخی خواهند بود.

مدرس کارگاه حوزه هنری زنجان اظهار داشت: افکار عمومی زمانی تحت تأثیر این برنامه‌ها قرار می‌گیرند که مخاطب این جشنواره‌ها باشند. برگزاری جشنواره‌های ادبی نباید منحصر به سالن برگزاری باشد، بلکه بایستی از طریق رسانه ملی برای عموم مردم به نمایش گذاشته شود.

وی با بیان اینکه منبع اطلاعاتی بسیاری از مورخان و محققان هنوز منابع مکتوب است و کمتر به رسانه‌های تصویری مراجعه می‌شود تأکید کرد: شاعران و نویسندگان در خلق آثار متعهد باید مرحله توصیف و غلو را کنار بگذارند و به مرحله واقع‌نگری بپردازند که برای رسیدن به این امر، آشنایی دقیق با حوادث تاریخی و مطالعه آثار مختلف باید اصلی‌ترین برنامه نویسندگان باشد.

نخستین جشنواره استانی انقلاب اسلامی در آئینه شعر و داستان «شهری در آسمان» به همت حوزه هنری انقلاب اسلامی استان زنجان و همکاری سازمان بسیج هنرمندان، انجمن‌های ادبی صراط، اشراق و فریاد برگزار می‌شود که آیین اختتامیه این جشنواره فروردین‌ماه ۱۴۰۰ همزمان با بزرگداشت هفته هنر انقلاب اسلامی برگزار خواهد شد.

گفتنی است، این جشنواره به منظور گسترش فعالیت‌های هنری در عرصه شعر و داستان، کشف استعدادهای جوان و برتر و بهره‌مندی از آثار شاعران و داستان‌نویسان برگزار می‌شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند