رجبی: آزادی، دستاوردی از انقلاب اسلامی برای هنر بود

02:310

محمدعلی رجبی، عضو پیوسته و عضو گروه هنرهای سنتی فرهنگستان هنر در مورد هنر انقلاب اسلامی به وظیفه هنرمندان متعهد و انقلابی در برابر جان‌فشانی پزشکان و پرستاران متعهد در برابر بیماری جهانی کرونا اشاره می‌کند و می‌گوید: امروز پزشکان و پرستاران قهرمان در صف اول جهاد فی‌سبیل‌الله قرار دارند که باید هنرمندان، جنبه‌های نهان زیبایی کردارشان را معرفی کنند، و این کمترین وظیفه هنرمندان در قبال جان‌فشانی و قرب به درگاه محبوب است.

به گزارش ستاد خبری هفته هنر انقلاب، او در خصوص ویژگی‌های هنر انقلاب اسلامی می‌گوید: ابتدا باید بین هنر انقلاب و هنر انقلاب اسلامی تفاوت قائل شویم؛ زیرا در دوران پس از پیروزی انقلاب‌ اسلامی نیز برخی از هنرمندان با تفکرات غیراسلامی، آثاری علیه استکبار و دفاع از منافع مردم پدید آوردند که اغلب با تفکرات انقلاب‌ اسلامی سازگاری نداشت اما این خود یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی، یعنی شعار آزادی بود.

عضو پیوسته فرهنگستان هنر به روند تاریخی این هنر اشاره می‌کند و می‌گوید: قبل از انقلاب اسلامی به جز یک‌سال قبل از پیروزی، آثاری دال بر انقلاب وجود نداشت، چون با سرکوب شدید رژیم ضد فرهنگی پهلوی روبه‌رو می‌شد، اما پس از قیام مردم مسلمان، عده‌ای توانستند آثاری، آنهم ملهم از شیوه‌ها و اندیشه‌های مارکسیستی ایجاد کنند. البته در کنار آنها هنرمندان مسلمان نیز در زمینه‌های تجسمی آثاری به وجود آوردند.

او در همین زمینه می‌افزاید: پس از پیروزی انقلاب اسلامی به سبب بازگشت به فطرت و اصالت‌ها، هنرهای اصیل ایرانی – اسلامی که با موازین انقلاب اسلامی نیز سازگاری داشت بیشتر رشد کرد که از آن جمله خوشنویسی، نگارگری و هنرهای سنتی بود.

رجبی درخصوص منابع آموزشی و پژوهشی با موضوع هنر انقلاب یادآوری می‌کند: متأسفانه در دانشگاه‌ها منابع بسیار اندکی پیرامون هنر انقلاب اسلامی وجود دارد و هیچگونه درسی با چنین مبحثی وجود ندارد و می‌بایست بیشتر به این امر پرداخت.

او در ادامه به وظیفه هنرمند متعهد انقلابی در دوره شیوع بیماری کرونا می‌پردازد و می‌گوید: کرونا به ظاهر یک بیماری واگیر است که در سطح جهان شیوع یافته است. اما ضعف دولت‌های بزرگ با تمام امکاناتشان نشان‌دهنده به زانو درآمدن انسان مدرن و تمدن توخالی جدید است. رویکرد به دعا و توسل به درگاه ربوبی در سراسر جهان نویدبخش آینده‌ای روشن به سوی جوامعی دور از این گسیختگی و لاابالی‌گری است. اما در جمهوری اسلامی ایران که همواره هر پیش‌آمدی را تأویل به خواست خداوند نموده و ضمن عبرت از آن پیش‌آمد، گام دیگری به سوی معرفت‌الله برداشته است، این‌بار نیز در جامعه پزشکی تحولی معنوی و انقلابی روی داده است که سرمشق این جامعه در جهان خواهد بود. پزشکان و پرستاران قهرمان در صف اول این جهاد فی‌سبیل‌الله قرار گرفته‌اند، باید هنرمندان، جنبه‌های نهان زیبایی کردارشان را معرفی نمایند، و این کمترین وظیفه هنرمندان در قبال جان‌فشانی و قرب به درگاه محبوب است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند