راستی: باید شعارزدگی را از آثار هنر انقلاب دور کرد

02:590

شهرام راستی استاد موسیقی گفت: باید شعارزدگی را از هنر انقلاب دور کرد. اگر سرودهای انقلابی اوایل انقلاب را بشنویم می‌بینیم که چه آثار ماندگاری تولید شده که متأسفانه امروزه مشابه آن آثار دیده نمی‌شود. در واقع متولی و حمایت‌کننده جدی در هنر انقلاب تاکنون وجود نداشته و یا اگر بوده کم حمایت شده است.

به گزارش ستاد خبری هفته هنر انقلاب، شهرام راستی از اساتید و آهنگ‌سازان موسیقی ایرانی در استان چهارمحال و بختیاری گفت: هنر موسیقی در شروع انقلاب اسلامی از شور و حرارت خاصی برخوردار بود و توانست با فاصله گرفتن از موسیقی ردیفی به گونه‌ای ساختارشکنانه آثار ماندگاری تولید کند که پس از دهه‌ها هنوز نوستالژیک است و با شنیدن مجددش حال و روزها انقلاب اسلامی را تداعی می‌کند.

راستی افزود: هنر انقلاب هنر پویایی نبوده و باید دلیل آن را واکاوی کرد که آیا از اهداف هنر انقلاب  فاصله گرفته‌ایم و یا آنچه به عنوان هنر انقلاب اسلامی عرضه شده است متفاوت بوده و باید تلاش کرد که هنرمندان بیشتری را در عرصه هنر انقلاب پرورش داد.

راستی یکی از موانع هنر انقلاب اسلامی را عدم حمایت از هنر و هنرمند انقلابی از سوی ارگان‌ها و نهاد‌های دولتی دانست و گفت: راه برون‌رفت از این مانع این است که هنرمندان شاخص جذب شوند و تولید اثر کنند، این در حالی است که هر ارگانی کار خود را انجام می‌دهد و در واقع هنرمندان را به درستی حمایت نمی‌کنند. هنرمند اگر در ارگان و نهادی احساس راحتی کند و احساس کند که از او حمایت می‌شود خود هنرمند آثار فاخری تولید می‌کند نمونه می‌توان به آثار سرود اول انقلاب اسلامی اشاره کرد.

وی اظهار داشت: سفارش اثر هنری به هنرمندان امروزه نیاز هنر انقلاب اسلامی است، چرا که هنرمندان با وجود رسانه‌های متعدد در دنیا نیازی به دیده شدن ندارند و آثار خود را در رسانه‌های مختلف به نمایش می‌گذارند، این در حالی است که باید از هنرمند از طریق ارگان‌ها و نهاد‌های دولتی حمایت شود تا بتواند در اهداف انقلاب اسلامی اثر تولید کند و آن را برای جهانیان به نمایش بگذارند.

راستی افزود: آفرینش کارهای جدید موسیقی در هنر انقلاب اسلامی و تحقیق درباره هنر متعهد مغفول مانده است. باید درباره اینکه چه اتفاقی افتاد که در اول انقلاب و هشت سال جنگ تحمیلی آثار  موسیقی بی‌بدیلی به وجود آمد تحقیق و بررسی کرد.

این هنرمند موسیقی چهارمحال و بختیاری توجه به هنر انقلاب اسلامی از طرف مردم را کم ارزیابی کرد و گفت: مردم اکنون از وضع معیشت و زندگی خود راضی نیستند، در سبد هزینه خانوارها هزینه‌ای برای هنر پرداخت نمی‌شود. ما به اهداف انقلاب در برخی موارد نزدیک نشدیم مثل ساده‌زیستی اختلافات طبقاتی و … باعث این نیز شده مردم از هنر فاصله بگیرند و بیشتر به سمت هنر اعتراضی بروند.

وی در پایان گفت: باید از خطی عمل کردن و نگاه ویژه داشتن به برخی افراد در هنر دوری کرد و باید بتوانیم به هنرمندان بدون این نگاه اثر سفارش دهیم. این در حالی است که در برخی از موارد به صورت خطی و حزبی عمل می‌شود و این باعث می‌شود برخی از استعدادهای جوان و خلاق وارد هنر انقالاب اسلامی نشوند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند