رازقی: رویداد «فلسطین تنها نیست» باعث وحدت هنرمند با جامعه شد

03:000

محمد رازقی هنرمند حاضر در نمایشگاه کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» بیان کرد: جشنواره‌هایی که موضوعات انسانی و ارزشی دارند، نسبت به جریان‌ها و خلق آثار هنری به‌طور انفرادی باعث ایجاد انسجام و وحدت جامعه هنرمندان نسبت به یک اتفاق می‌شوند.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، محمد رازقی هنرمند تجسمی که در نمایشگاه کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» حضور دارد، با اشاره به موضوع محوری این رویداد و وجوه مختلف آن برای پرداخت هنری، عنوان کرد: موضوع فلسطین علاوه بر این که یک موضوع انسانی است و از سویی دیگر یک مسلمان درخصوص مسلمانان دیگر وظایفی دارد، موضوعی گسترده و دارای ابعاد مختلف است و آنقدر جای کار دارد که می‌تواند آثار بی‌شماری را با این موضوع ایده‌پردازی و کارهای متنوعی را خلق و تولید کرد.

وی افزود: این موضوع از سویی دیگر بین‌المللی است و به‌همین دلیل مدیوم‌های تجسمی مثل پوستر، تایپوگرافی، اینفوگرافی، کارتون و کاریکاتور و… به‌دلیل زبان بصری‌شان و اشتراک مفهومی بین مخاطبانی از سراسر دنیا پیام خود را منتقل می‌کنند و دریافت هم می‌شوند، اما درباره اینکه ما در کشورمان چقدر به این شیوه هنری انتقال مفاهیم توجه کرده‌ایم، باید بگویم که به‌نظرم به اصطلاح جسته و گریخته در رویدادهای مختلفی به آن پرداخته شده است؛ نظیر جشنواره هولوکاست و سایر رویدادهای مشابه که وحدتی را بین جامعه هنرمندان ایجاد کرده و آثار موضوعی را به لحاظ کمی و کیفی بیشتر معرفی کرده است. این انسجام بهتر از کارهای تکی و اتفاقات رقم‌خورده به‌صورت فردی است.

این هنرمند درباره ابعاد بین‌المللی نمایشگاه و حضور آثار و هنرمندانی از ۶۶ کشور دنیا توضیح داد: موضوع فلسطین کاملاً انسانی است و هیچ وجدانی را در برابر دیدن جنایت‌ها در فلسطین، یمن، سوریه و افغانستان و جریان مقاومتی که در منطقه و حتی کشورهای غربی اتفاق می‌افتد آسوده نمی‌گذارد. این رفتارهای ضدانسانی رژیم اسرائیل است که باعث استقبال از این نمایشگاه و حمایت از فلسطینیان در هنرهای تجسمی شده است و هنرمندان سراسر دنیا و نه لزوماً کشورهای مسلمان علاوه بر خلق اثر، کمپین‌های حمایتی از فلسطین دارند و این واکنش‌ها را نسبت به ظلم اساساً وظیفه خود می‌دانند.

وی درباره فعالیت هنرهای تجسمی در شرایط کرونا عنوان کرد: وابسته به مکان نبودن یکی از ویژگی‌های هنرهای تجسمی است؛ مشخصه‌ای که باعث شد تا شاید هنرهای تجسمی کمتر از سینما و تئاتر و موسیقی با معضلات کرونا درگیر شود. البته باید بحث معیشت هنرمندان را کنار بگذاریم که در این ایام با مشکلاتی مواجه شد، اما هنرمندان تجسمی در این ایام فعال بودند و مسیر خود را ادامه دادند. حتی فرصتی برای پرداخت بهتر و خلوتی برای خلق هنر پیدا کردند و امیدواریم از امتیازها و ظرفیت‌های فضای مجازی بعد از کرونا هم استفاده شود.

محمد رازقی متولد و ساکن قزوین و دارای مدرک کارشناسی ارشد ارتباط تصویری است. وی ۱۳ سال است که در حوزه طراحی گرافیک فعالیت می‌کند و در جشنواره‌های معتبر داخلی و خارجی شرکت داشته است.

گفتنی است، نمایشگاه کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» به دبیری سید مسعود شجاعی‌طباطبایی در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری در حال برگزاری است. این رویداد در آستانه روز قدس با شرکت ۳۰۰۰ اثر از سوی هنرمندان ۶۶ کشور دنیا برگزار شده است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند