«رادیو روستا» از حوزه هنری در مازندران به روی آنتن رفت

01:550

ویژه برنامه تاریخ شفاهی «رادیو روستا» با پرداختی همه جانبه به خوش سابقه ترین برنامه رادیویی مازندران با نام «روستا در مازندران» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر، علاقمندان به رادیو و اصحاب رسانه، نشست تاریخ شفاهی رادیو روستا ( از منظر پیدایش، کارنامه و تاثیر) در حوزه هنری مازندران برگزار شد.

دکتر اکبر نصراللهی استاد علوم ارتباطات که از مهمانان مجازی این نشست بود درباره نقش رادیو در زندگی اجتماعی ( از بدو پیدایش) گفت و پس از آن به نقش رادیو در تحولات روستا پرداخت.

وی رادیو را به دلیل دسترسی آسان، پایین بودن هزینه تامین و همزمانی استفاده با کارهای روزمره یکی از پرکاربردترین رسانه ها (بویژه در روستا)  برشمرد و افزود: برنامه هایی مانند روستا در مازندران به خاطر بخشهای مسابقه، پرسش و پاسخ، طرح ضرب و المثل، پرداختن به آداب و سنن و…  همواره یک طرفه نبوده و نقش تعاملی با شنوندگان خود داشته است.

همچنین محمد صالح ذاکری دکترای زبانشناسی از دیگر سخنرانان این برنامه درباره آسیب های کاربرد زبان محلی در برنامه های صدا و سیما مواردی را مطرح ساخت.

وی که مقاله پژوهشی خود را به زبان مازندرانی ارائه کرد محورهایی همچون تاثیر رسانه بر زبان محلی، نگرش منفی به زبان محلی ، دلایل آن و نقش رسانه در این موضوع، مهمترین مشکل زبان مازندرانی،  دلایل  ورود واژه های قرضی به زبانها، تجربه های متفاوت در شبکه های استانی، چند تفاوت ساختاری مازندرانی با فارسی ، ترویج خرافات فرهنگی و زبانی و نحوه برخورد را طرح کرد.

در ادامه آتنا فلاحتی پژوهشگر درباره تاریخ شفاهی برنامه «روستا در مازندران» به ارائه بحث پرداخت و تنی چند از پیشکسوتان رادیو نیز در این برنامه به خاطره گویی پرداختند‌.

این برنامه از سری کارهای مرتبط با سند تحول و زیست بوم حوزه هنری مازندران از منظر تاریخ شفاهی بوده است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند