طی پیامی؛
رئیس حوزه هنری درگذشت رحیم نیکبخت را تسلیت گفت

02:000

رئیس حوزه هنری در پیامی که در پی درگذشت مرحوم رحیم نیکبخت صادر کرد، از او به عنوان سرمایه جریان تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی نام برد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری، طی پیامی درگذشت رحیم نیکبخت – نویسنده و پژوهشگر- را تسلیت گفت.

متن این پیام به شرح زیر است:

«إِنَّا لِلَّٰهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ

خبر درگذشت پژوهشگر و نویسندۀ انقلابی و توانمند، جناب آقای رحیم نیکبخت که به حق از مفاخر و سرمایه‌های جریان تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی بودند موجب تأثر و تألم بسیار شد.

آثار و تألیفات به جا مانده از ایشان، خصوصاً درباره مبارزین و صالحین، محل رجوع علاقمندان و شیفتگان نهضت انقلاب اسلامی است.

رحلت این محقق و نویسندۀ جهادگر را به خانوادۀ محترم ایشان، مردم غیور و انقلابی آذربایجان و جبهۀ فرهنگی انقلاب اسلامی تسلیت عرض می‌کنم.

محمدمهدی دادمان
۱۵ مرداد ۱۴۰۰»

 

گفتنی‌ است، رحیم نیکبخت از نویسندگان حوزه تاریخ انقلاب، مطالعات عاشورایی و حوزه مطالعات مبارزه با پان‌ترکیسم در سن ۵۰ سالگی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشت.

وی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد تاریخ از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بود، در کنار پژوهش در حوزه تاریخ انقلاب اسلامی و تاریخ معاصر آذربایجان، مدیر بخش تدوین اسناد و تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی و مدیر بخش تحقیقات تاریخ مجلس نیز بود.

او در برخی از همایش‌­های مربوط به تاریخ معاصر و انقلاب اسلامی به­ عنوان سخنران یا عضو کمیته علمی حضور داشته و در ضمن مقالات و تألیفات متعددی در حوزه تاریخ انقلاب و تاریخ و فرهنگ ایرانی اسلامی آذربایجان منتشر شده است که اهم آن عبارتند از: زندگانی و مبارزات شهید قاضی طباطبایی، جنبش دانشجویی تبریز به روایت اسناد و خاطرات، خاطرات حجت‌الاسلام حسینی همدانی، زندگانی و مبارزات آیت‌الله مروج، زندگانی و مبارزات شهید دکتر مفتح، مبارزات آیت‌الله سید یونس اردبیلی به روایت اسناد و خاطرات، مجموعه مقالات همایش پنجاهمین سالگرد شهادت نواب صفوی و فدائیان اسلام، بازخوانی مشروطیت، مطهری بدون سلاح، و…

دوره سه جلدی پژوهشنامه انقلاب اسلامی، دوره دو جلدی مبدأ نهضت و نامه نیمه خرداد از جمله آثار برجسته اوست.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند