با حضور نوجوانان در رده های سنی مختلف؛
دورهمی کتاب خوانان نوجوان «چرخِ فلک۱» برگزار شد

05:000

با حضور نوجوانان در رده های سنی مختلف دورهمی کتاب خوانان نوجوان «چرخِ فلک۱» با موضوع ذائقه شناسی کتاب های پرطرفدار در حوزه هنری کودک و نوجوان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، دورهمی کتاب خوانان نوجوان «چرخِ فلک۱» با موضوع ذائقه شناسی کتاب های پرطرفدار، صبح روز سه شنبه، ۲۱ تیر ماه ۱۴۰۱ ویژه دختران با حضور معصومه توکلی کارشناس ارشد فلسفه تعلیم و تربیت، کارشناس کتاب و معلم کتابخوانی و زهرا محسنی‌فرد دکتری جامعه شناسی و فعال حوزه کتاب کودک و نوجوان برگزار شد

در ابتدای دورهمی، امیرحسین باباییان اجرای رویداد را بر عهده گرفت و عنوان کرد: خوشحالیم در جمعی کتابخوان، مأنوس با کتاب و فرهنگی هستیم؛ اینجا جمع شدیم و می خواهیم از تجارب همدیگر استفاده کنیم. اسم برنامه «چرخ فلک» است و قرار است ذائقه شناسی شود و از کتاب های پرطرفدار نکاتی را بیرون بکشیم که چرا نوجوانان به سمت آنها می روند. من پیشنهادم اضافه کردن عنوان دوستانه برای دوره بعد است زیرا اصلاً جلسه رسمی نیست و اینجا، مهمان های خاص برنامه نوجوانان هستند.

در ادامه معصومه توکلی گفت: من بیشتر از هر چیزی معلم کتابخوانی هستم؛ خوشحالم که در جمع شما حضور دارم. امیدوارم آخرین دیدار نباشد و تازه اول آشنایی باشد. هر کس هر زمان که دوست داشت می تواند حرف بزند و همه در موقعیت گفتگوی برابر هستیم.

سپس زهرا محسنی فرد پشت تریبون قرار گرفت و پس از عرض خیر مقدم به حضار از آنها خواست تا خودشان را معرفی کنند. حاضران در دورهمی کتاب خوانان «چرخ فلک۱» را دختران جوان دانش آموز مقاطع مختلف تحصیلی از دبستان تا دبیرستان تشکیل می دادند.

با پایان معرفی حضار، محسنی فرد عنوان کرد: وقتی که از نوجوان کتابخوان حرف می زنیم تصویری به ذهن می آید کسی است که در هر موقعیتی کتاب به دست است.

وی در مرحله بعد از حضار خواست تا سه کتاب برتری که تا به حال خوانده اند را روی کاغذ بنویسند و به یکدیگر اعلام کنند. کتابهایی که حاضران به عنوان کتاب های برتر از منظر خودشان اعلام کردند در سبک های مختلف از مذهبی، علمی تخیلی تا کلاسیک و دفاع مقدس و روانشناسی قدرت جذب را شامل می شدند.

زهرا محسنی فرد به همراه معصومه توکلی از نوجوانان درخواست کردند تا خصوصیات بارزی که باعث شد آنها کتاب های مورد نظر را به عنوان کتاب برتر برگزینند را با دیگران به اشتراک بگذارند.

در ادامه، نوبت به صحبت نوجوانان درباره تأثیرات و پیام های کتاب هایی رسید که آنها معرفی کردند و همچنین، اینکه آنها از چه طریقی کتابها را انتخاب می کنند؟ فضای مجازی یا خرید حضوری؟ آیا ناشر به خصوصی را برای خرید کتاب مد نظر دارند یا خیر؟ الویت برای آنها با ترجمه یا تألیف است؟ که نوجوانان درباره آنها به تفصیل صحبت کردند.

محسنی فرد در بخشی دیگر به صدمات دانلود و مطالعه کتاب های دیجیتال غیرقانونی به صنعت نشر پرداخت و گفت: من به دانش آموزان خودم می گویم که چنین عملی مثل این است که یک خودنویس از مغازه ای بردارید و پولش را نپردازید. این دانلود و مطالعه کتاب های دیجیتال غیرقانونی اهالی صنعت نشر و معیشت آنها را با مشکل مواجه می کند زیرا صنعت نشر فرایند پیچیده ای دارد و آدم های مختلفی از چاپ تا توزیع فعالیت می کنند تا کتاب به دست مخاطب برسد و خوانده شود.

او نویسندگی و مترجمی را شغل کم درآمدی به نسبت زمان صرف شده پای آثار نامید و عنوان کرد: شغل های فرهنگی مثل نویسندگی پردرآمد نیستند زیرا یک بخش از فروش هر نسخه به نویسنده تعلق می گیرد و مناسبات شغلی در صنعت نشر بدین شکل است. نویسندگان و مترجمان آدم های دست به دهانی هستند و کانال های تلگرامی به انتشارات و معیشت مترجمان و نویسندگان ضربه می زنند.

در وهله بعد، حاضران راجع به اولویت شان در انتخاب کتاب های تألیفی یا ترجمه و تأثیر مطالعه مقدمه برای انتخاب کتابها و اینکه کتابها را براساس ناشر و یا نام و شهرت نویسنده یا مترجم انتخاب می کنند گفتگو کردند. تاثیر روانی ترجمه بر خوانش و تأثیرگذاری کتابها از دیگر موضوعات مورد بحث بود.

محسنی فرد به معرفی شبکه اجتماعی گودریدز و امکاناتی که دارد پرداخت و از نمونه تازه تأسیس ایرانی آن با نام «به خوان» یاد و ابراز امیدواری کرد: نمونه ایرانی به خوان است که به تازگی تأسیس شده و امیدوارم به خوان بتواند به استاندارد گودریدز برسد و امکاناتی که در اختیار کاربران کتابخوان می گذارد را داشته باشد. باید بگویم که به زودی عضو به خوان خواهم شد و آنجا فعالیت خودم را در زمینه کتابخوانی ادامه خواهم داد.

سپس به یکی از حقوق کتابخوانی اشاره کرد و گفت: یکی از حقوق خواننده حق نخواندن کتاب و نیمه رها کردن کتاب است و من توصیه می کنم برای تصمیم گرفتن راجع به نخواندن یک کتاب حداقل باید ده تا بیست درصد یا نصفه کتاب را خواند و بعد از این حق استفاده کرد زیرا ممکن است کتابی در قسمت دوم داستان نظر خواننده را عوض کند و نباید زود قضاوت کرد.

تأثیر دوستان در انتخاب کتاب ها از دیگر صحبت های مطروحه در دورهمی بود.

در ادامه، محسنی فرد کتاب های بازمانده روز و آبلوموف را معرفی نمود و در انتها تأثیر دوره های مختلف کتابخوانی بر افراد را اینگونه ارزیابی کرد: آدمها با دوره های مختلف کتابخوانی به نتایج مختلف می رسند که هر بار پاسخی به سوالات شخصی هر کتابخوان است و هیچ کدام از پاسخها نسبت به علایق و زندگی هر فرد اشتباه نیست. آدم ممکن است بعد از سالها کتابخوانی به هدفی از مطالعه کتابها و نوع علاقه خودش از سبک کتابخوانی برسد مانند اینکه کسی کتاب انگیزشی دوست دارد و غیره.

گفتنی است؛ انتشارات هوپا، جمکران، شهید کاظمی و سوره مهر از انتشارات پرتکرار در سخنان حضار بودند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند