رئیس حوزه هنری استان قم خبر داد؛
دفتر هنرهای مردمی حوزه هنری قم راه‌اندازی می‌شود

03:0020

رئیس حوزه هنری قم گفت: راه‌اندازی دفتر هنرهای مردمی حوزه هنری با هدف تربیت مربی و پرورش نسل جدید هنری در گرایش‌های مختلف؛ نمایش، نمایشنامه‌نویسی و تئاتر عروسکی انجام می‌شود.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، محمدعلی روزبهانی رئیس حوزه هنری قم عصر جمعه در مراسم اختتامیه دومین جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مسجد استان قم که در سالن شهید آوینی قم برگزار شد، اظهار کرد: انقلاب اسلامی زمینه‌ساز آشتی طبقه متدین و مذهبی با هنر شد.

وی با اشاره به سخنرانی تاریخی امام خمینی(ره) در بهشت زهرا، گفت: ایشان در سخنان خود سینما را در کنار مسجد آورد و گفتند با سینما مخالف نیستیم بلکه با فحشا مخالفیم. با این سخنان، هنر رنگ و بوی دیگری گرفت و خیلی از نخبگان مذهبی و انقلابی به عرصه هنر ورود کردند.

رئیس حوزه هنری قم افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی، مسجد مأمن و منزل هنر شد.

روزبهانی، تبدیل شدن مساجد به کانون‌های هنری را از برکات پیروزی انقلاب دانست و گفت: در اوایل انقلاب، تعدادی از فعالان فرهنگی و هنری مساجد گردهم آمدند و حوزه هنری انقلاب اسلامی را با هدف پرچم‌داری هنر انقلاب اسلامی تأسیس کردند.

وی در ادامه به تأسیس دفاتر استانی حوزه هنری اشاره کرد و گفت: قم در این عرصه پیشتاز بود و چهره‌هایی نظیر استاد پارسایی، آزاد، فدایی‌حسین و زارعی از جمله هنرمندانی بودند که حوزه هنری را در قم بنیان‌گذاری کردند.

رئیس حوزه هنری قم از تئاتر قم به عنوان پرچم‌دار تئاتر آیینی در کشور یاد کرد و گفت: هنرمندان پیشکسوت استان قم از افتخارات تئاتر آیینی هستند که حتی در جهان تشیع هم افتخارات زیادی کسب کرده‌اند.

روزبهانی در بخش دیگری از سخنان خود از توجه حوزه هنری قم به مساجد و توانمندسازی بچه‌های مسجد خبر داد و گفت: خوشبختانه دومین جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مسجد با همت و تلاش استاد احمد سلیمانی برگزار شد اما ان‌شاءالله این حرکت پرثمر در سال آینده با قدرت بیشتری تداوم خواهد یافت.

وی افزود: ۶۴ گروه تئاتر مساجد استان متقاضی حضور در جشنواره بودند که از این تعداد ۴۰ اثر در مرحله بازبینی، داوری شدند و در نهایت، ۱۷ نمایش شامل ۶ گروه نمایشی در بخش خواهران و ۱۱ گروه نمایشی در بخش برادران به بخش مسابقه راه یافتند.

رئیس حوزه هنری قم تصریح کرد: در شرایطی که در کل کشور بیش از ۲۰۰ گروه برای حضور در جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مسجد ثبت‌نام کردند، در استان قم ۶۴ گروه متقاضی حضور بودند.

روزبهانی همچنین از راه‌اندازی دفتر هنرهای مردمی حوزه هنری در سطح شهر قم همزمان با هفته هنر انقلاب اسلامی خبر داد و گفت: این دفاتر با هدف تربیت مربی و پرورش نسل جدید هنری در گرایش‌های مختلف؛ نمایش به محوریت استاد سلیمانی، نمایشنامه‌نویسی به محوریت استاد فدایی‌حسین و تئاتر عروسکی به محوریت استاد آزاد دنبال خواهد شد.

رئیس حوزه هنری قم در بخش پایانی سخنان خود به انتصاب دکتر کاظم نظری از هنرمندان شناخته‌شده قم به عنوان مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد و گفت: امروز تئاتر کشور با حضور دکتر نظری در اداره‌کل هنرهای نمایشی و استاد کوروش زارعی در مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در دست هنرمندان قمی‌ست و انتظار می‌رود که این عزیزان توجه ویژه‌ای به تئاتر در استان قم داشته باشند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند