رضا شاکری:
تجربه‌های دفاع مقدس با توسعه ما پیوند نخورد

03:450

رضا شاکری، پژوهشگر حوزه ادبیات در نشست تخصصی «دفاع مقدس، تجربه زیستمان انسان ایرانی و ظرفیت های مختلف آن» گفت: پیوندها و دغدغه ها بعد از جنگ و دوران دفاع مقدس ادامه پیدا نکرد و تجربه آن روزها با توسعه ما پیوند نخورد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، پانزدهمین نشست اندیشکده ادبیات پایداری و گروه مطالعات بین رشته ای در قالب نشست تخصصی «دفاع مقدس، تجربه زیستمان انسان ایرانی و ظرفیت های مختلف آن» با سخنرانی دکتر رضا سیدرضا شاکری در سالن صفارزاده حوزه هنری برگزار شد.

در نشست تخصصی «دفاع مقدس تجربه زیستمان انسان ایرانی و ظرفیت های مختلف آن» که ۲۷ مهرماه در سالن صفارزاده حوزه برگزار شد، دکتر رضا شاکری به عنوان چهره ای فرهنگی و متخصص در حوزه ادبیات، خانم باقری مدیر مدیرگروه مطالعات بین رشته ای و جمعی از فعالان فرهنگی و ادبی حضور داشتند.

دکتر شاکری در جریان این نشست اظهار داشت: باید بببینیم چه نسبتی بین دانش سیاست و ادیبات است. من با تحقیقاتی که از سالهای گذشته انجام داده ام به این نتیجه رسیدم که چگونه ادبیات می تواند به کمک سیاست بیاید.

وی گفت: انقلاب اسلامی میراثی است که پس از ۴۳ سال به دست ما رسیده است. در این چهاردهه، ده سال اول انقلاب که دفاع مقدس در آن قرار دارد و سی سال بعدی که توسعه درآن قرار دارد. چه در دوره انقلاب و چه در دوره دفاع انقلاب اسلامی بار پیشرفت روی دوش انسان ها بود و در دوره ۳۰ ساله بعدی نهادها وسط آمدند. سوال اینجاست که چرا از تجربیات انسان ها در دوره ۳۰ ساله بعدی که نهادها وسط آمده اند استفاده نکرده ایم.‌ به خاطر اهمیت این موضوع تحقیقاتی را در این زمینه انجام داده ام.

شاکری افزود: ما ظرفیتی در انقلاب داشتیم که به دست سیاست نرسید. همچنین پیوندهایی که باید ایجاد می شد هیچ وقت رخ نداد. انسان ایرانی منظور فردی از جامعه نیست، بلکه یک موجودیت تاریخی، فرهنگی است. انسانی که در دوران دفاع مقدس زیست و توانست سرنوشت خود را رقم بزند.

این فعال فرهنگی در ادامه گفت: کشور دچار برخی از عوارض است. ۵ آسیب در کشور شناسایی شده که می توان به اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، سکونت های غیر رسمی و … اشاره کرد. این موارد به خاطر این است تجربه های زیستی خود را استفاده نکردیم درست مثل تجربه زیستی در دوران دفاع مقدس.

شاکری افزود: در دوران دفاع مقدس همه جامعه از پیر و جوان، زن و مرد درگیر بودند به همین خاطر است که دفاع مقدس با ادبیات پیوند خورده است. در زمان دفاع مقدس مردم زندگی جدیدی داشتند. در دوران جنگ پیوندهایی بود که آن پیوندها و دغدغه ها بعد از جنگ و دوران دفاع مقدس ادامه پیدا نکرد و تجربه آن روزها با توسعه ما پیوند نخورد.

وی گفت: ما باید جهان دفاع مقدس را بشناسیم. روح دفاع مقدس در حال جهیدن است. اگر منطق دفاع مقدس را درک کنیم می توانیم جهان بودنش را بیشتر درک کنیم. در این جهان هست که شعر شاعران و نوشته نویسندگان آن دوره اتفاق می افتد. وقتی وارد شعر دفاع مقدس می شویم با مؤلفه های زیادی روبه رو می شویم که می تواتد در جهان بعد از جنگ از آن استفاده کرد، این مؤلفه ها همان برنامه توسعه است.

این نویسنده افزود: خوانش متن دفاع مقدس باعث زایش یک انسان می شود. بسیاری از داشته های دفاع مقدس به ما نرسیده است و در این مسیر از طریق ادبیات می توانیم به راهی که در دوران دفاع مقدس بود نزدیک شویم. این راه جنگیدن نیست، این راه روحی است که در آن مسیر وجود داشت.

موضوع بعدی دیگر که در این نشست تخصصی به آن اشاره شد، پرداختن به ادبیاتی است که شهدا در وصیت نامه های خود داشتند. شاکر در این باره نیز گفت: نسل جوان امروز ما احتیاج به تعهد، خطرپذیری و …. دارند که در وصایای شهدا وجود دارد. از وصیت های شهدا به نکات زیستی زیادی دست پیدا می کنیم که با ارزش است و باعث می شود نسل جوان با آن فرهنگ بیشتر آشنا شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند