تلاش فیلمسازان جوان برای درخشش در سینما؛
در کارگاه «از ایده تا کارگردانی فیلم کوتاه» چه گذشت؟

03:0040

کارگاه «از ایده تا کارگردانی فیلم کوتاه» با حضور منتخبین در سازمان سینمایی سوره برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری،  کارگاه «از ایده تا کارگردانی فیلم کوتاه» طی دو روز با حضور ۱۰ منتخب فراخوان کشوری طرح و فیلمنامه کوتاه که از میان بیش از ۴۰۰ نفر در ۳۰ استان انتخاب شده‌اند، در سازمان سینمایی سوره برگزار شد.

فراخوان سال گذشته سازمان سینمایی سوره حوزه هنری در سراسر کشور جهت دریافت طرح و فیلمنامه کوتاه، با استقبال ۴۰۰ نفر از استان‌های مختلف همراه بود که پس از داوری طی دو مرحله در نهایت ۲۰ طرح شاخص به عنوان برگزیده انتخاب شد. سپس با بررسی رزومه و نمونه کارهای شرکت‌کنندگان، ۱۰ فیلمساز نهایی برای شرکت در یک  دوره کارگاهی و حمایت از جانب سازمان سینمایی سوره انتخاب شدند. در این کارگاه دو روزه، شرکت‌کنندگان با حضور در ورکشاپ‌های تخصصی با تدریس سیدمحمدرضا خردمندان، به تقویت و ارتقای طرح‌های خود پرداختند.

 خردمندان: برای جهان‌شمول بودن باید از بومی‌شدن آغاز کرد

سید محمدرضا خردمندان، کارگردان و فیلمنامه‌نویس سینما و تلویزیون که مربی‌گری این کارگاه را بر عهده داشت، در رابطه با کیفیت کارگاه گفت: با توجه به اینکه شرکت کننده ها از بین ۴۰۰ نفر غربال شدند، سطح برگزاری کارگاه بالاست و یک ویژگی مثبت کارگاه را می‌توان متخصص‌بودن شرکت‌کننده‌ها دانست. در کنار هم قرار گرفتن این افراد از مزیت های مهم برگزاری این رویداد است.

وی در مورد آثار نیز افزود: گرچه آثار نواقصی دارند ولی هرکدام حال و هوای خاص خود را دارند و در مجموع می توان گفت که سطح کیفی آثار قابل قبول است.

کارگردان فیلم سینمایی «بیست و یک روز بعد» در مورد نقطه ضعف آثار خاطرنشان کرد: در فرآیند غربال طرح ها و فیلمنامه ها، نقطه ضعف مهم آثار ایده‌ پردازی بود که این ضعف در آثار منتخب نیز تا حدودی وجود دارد. البته بنده فکر می کنم هنوز بچه ها ظرف فیلم کوتاه را به خوبی نمی شناسند و برخی از ایده های مطرح شده متناسب با فیلم کوتاه نیست و از دغدغه های واقعی نشات نمی‌گیرد.

خردمندان درباره اثر این کارگاه بر شرکت کننده ها گفت: مهمترین کار ما این است که بچه ها متوجه ضعف های کار خود بشوند و شناخت بهتری نسبت به فضای فیلم کوتاه پیدا کنند و این نکته را درک کنند که جهان شمول شدن در عرصه هنر از بومی شدن شروع می شود. آن‌ها باید به سمت دغدغه‌های فرهنگی زیست بوم خود حرکت کنند.

حرکت به سمت تولیدات حرفه‌ای

آرمین پورمحمد، منتخب رویداد که از استان کردستان شرکت کرده بود در رابطه با کارگاه گفت: کیفیت کارگاه و آثار دوستان بسیار مطلوب بود و با توجه به فرآیند آموزشی که طی این دو روز گذراندیم به خوبی متوجه ایرادات و نواقص موجود در کار خود شدیم. به شخصه متوجه شدم که باید حدود ۴۰ درصد از طرحم را تغییر دهم.

سوسن سلامت، از دیگر منتخبین این رویداد که از استان البرز شرکت کرده بود، در مورد کارگاه گفت: شرکت کننده‌ها تخصص های خوبی دارند که در آینده می توان همکاری های خوبی را شکل داد و همچنین فضای برگزاری کارگاه به نحوی بود که برای همه انگیزه ایجاد کرده است.

طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته فیلمسازان کوتاه منتخب پس از شرکت در این دوره کارگاهی دو روزه و بازنویسی طرح‌های خود در مهلت مقرر، با تخصیص بودجه تولید توسط مرکز تولیدات کوتاه سوره در استان خود ساخت این آثار را به سرانجام می‌رسانند.

مرکز تولیدات کوتاه سازمان سینمایی سوره این طرح را با هدف رصد وضعیت فیلمسازی استان‌ها و دسترسی به افراد مستعد برای ادامه مسیر فیلمسازی اجرا کرده است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند