با ارائه سیدمحسن میرمهدی، آهنگساز و دکتری فلسفه؛
درس‌گفتار «روندها و نمودهای عرفی شدن در ایران» برگزار می‌شود

02:060

درس‌گفتار «روندها و نمودهای عرفی شدن در ایران» با ارائه سیدمحسن میرمهدی، آهنگساز و دکتری فلسفه، از دوم اسفندماه به مدت ۱۲ جلسه، دوشنبه‌ها از ساعت ۱۸ الی ۲۰ هم‌زمان به صورت حضوری و مجازی در سرای شهید آوینی پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری در این درس‌گفتار مباحث زیر مطرح می‌شود:

سکولاریزاسیون در ایران غالباً مفهومی است که در مقابل دین فهم می‌شود. اما در این درس‌گفتار برآنیم تا با آشنایی‌زدایی از این مفهوم، نگرش متفاوتی به آن داشته باشیم و در این راستا به دو پرسش مهم و در دو جهت بپردازیم:

نخست: آیا آنچنان که امروزه عموم مردم و حتی جماعتی از نخبگان می‏فهمند آنچه در عصر مدرن به نام سکولاریزاسیون رخ داده به معنای جدایی دین و دنیا است یا این که نه گویی در مدرنیته صورتی دگرگون شده از دیانت عرضه می‏‌شود؟

دوم:آیا دنیوی شدن امری مختص به عصر مدرن است یا این که سکولاریزاسیون یا دنیوی شدن که یکی از مؤلفه‏های بنیادین مدرنیته دانسته می‏شود پیش از این و به طریقی دیگر در ادیان ابراهیمی معنا یافته بود؟ به عبارت دیگر آیا می‏توان بنیان‏های سکولاریزاسیون را در دین و در اسلام جستجو نمود؟ آیا لزوماً سکولاریزاسیون به معنای گسست دین از دنیا و احالة یکسرة دین به معنویت و روحانیت است؟

در واقع یکی از اهداف مهم این درس‌گفتار گذر از دو صورت از غرب‏زدگی در ایران معاصر است.

اول نگرشی است آشناتر که در طرح دوگانه دین و سکولاریسم جانب دومی را می‏گیرد و از همان موضع به نقد دیانت می‏پردازد. دوم رویکردی که برخی دین‏داران دارند و دین را در مقابل هرگونه دنیوی شدن می‏دانند و به این اعتبار سکولاریزاسیون را امری نافی دیانت قلمداد می‏کنند.

نگرش این درس‌گفتار در بررسی نسبت میان دین و سکولاریزاسیون نقد این هر دو دیدگاه و طرح چشم‏انداز دیگری است که برای شناختش باید با آن همراه شد.

این دوره برای چه کسانی مناسب است؟

در درجه اول دانشجویان و به طور خاص دانشجویان علوم انسانی و طلاب مخاطب این درس‌گفتار هستند.

اما پرسش از عرفی شدن در ایران مخاطب عام را هم به تأمل درباره آن دعوت می‌کند چون نقطه عزیمت بحث همان  مسائل روزمره مردم است.

شیوه اجرایی کلاس چگونه است؟

هر جلسه با طرح یک مسئله شکل می‌گیرد که برای پاسخ به پرسش،‏ جستجو را از متن امر روزمره آغاز می‏کنیم و آن را تا عمق فلسفه و الهیات و تاریخ پی می‏گیریم. در این راستا برخی کتب و مقالات به یاری ما خواهند آمد که مهم‏ترین آن‌ها کتاب «دیالکتیک روشنگری» است. اگرچه در این درس‌گفتار بنای خوانش کامل این کتاب را نداریم اما از رهیافت‏های این اثر در تحلیل رخدادهای فرهنگی، اقتصادی و سیاسی تاریخ معاصر ایران بهره خواهیم گرفت.

علاقه‌مندان برای اطلاع از جریان امور و ثبت‌نام به این صفحه در اینستاگرام مراجعه کنید: http://www.instagram.com/rcica_ir

یا به این شماره در واتساپ و تلگرام پیام بدهید: ۰۹۹۱۴۵۴۰۲۴۲

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند