درسگفتار مجازی «دریافتی از تاریخ فرهنگی ایران معاصر» برگزار می‌شود

02:000

درسگفتار مجازی «دریافتی از تاریخ فرهنگی ایران معاصر» فصل دوم: «عصر بازگشت» از دهه ۴۰ تا انقلاب اسلامی، در پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی برگزار می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، این درسگفتار با ارائه دکتر سجاد صفار هرندی، دکترای جامعه‌شناسی فرهنگی و مدیرگروه مطالعات اجتماعی پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی، از ۱۷ تیرماه/ ۱۵ جلسه، پنجشنبه‌ها ساعت ۱۱ به صورت آنلاین برگزار می‌شود.

بازخوانی و بازاندیشی تجربه تاریخی بخش مهمی از تلاش در جهت درک و معنابخشی به لحظه حال است. در این سلسله جلسات تلاش می‌کنیم تا با رفت و آمدی در میان حوزه‌های گوناگون اندیشه، هنر و زندگی، خطوطی از سرگذشت جامعه ایرانی در شش دهه اخیر را به دست دهیم. تاریخ معمولاً بر محور تحولات عرصه سیاست و قدرت روایت می‌شود. نقاط برجسته این روایت آمد و رفت دولت‌ها، وقوع جنگ و انقلاب و امثال آنهاست. تاریخ فرهنگی، گرچه برکنار از تحولات و فعل و انفعالات قلمروی سیاست نیست، اما نقاط برجسته خاص خود را دارد؛ ظهور مکتب ادبی و هنری جدید، جایگزینی صورت‌بندی‌های گفتمانی و روشنفکری، تحولات نهادهای فرهنگی و آموزشی، پیدایش مدهای جدید در حوزه مصرف و سبک زندگی و … تاریخ فرهنگی تلاش می‌کند تا با پیگیری روندی از تحولات رفت و برگشتی میان این حوزه‌ها و نیز پیوند آن با رخدادها و روندهای کلان سیاست و قدرت درکی از موقعیت اکنونی ما به دست دهد. درکی که از کلیشه‌ها و برداشت‌های قالبی فراتر رفته و ابعاد جدیدی از گذشته و حال را روشن سازد.

محورهای فصل دوم:

*پروبلماتیک غرب‌زدگی: بازاندیشی در خود و بازگشت به خویشتن

*فرهنگ عامه‌پسند و سرگرمی: از رسانه و موسیقی تا سینما و ورزش

*گونه‌گونی‌های روشنفکری ایرانی: جنگاور، دانشور، متفنن

*تبلیغ دینی: از دارالتبلیغ و مهدیه تا مسجد هدایت و حسینیه ارشاد

*نهاد مرجعیت: تکثر بعد از وحدت

*مشی چریکی و بازنمایی‌های آن در اندیشه و هنر ایران

*پروژه‌های مدیریت فرهنگی: از بروکراسی فرهنگ تا فرهنگ و هنر «شهبانویی»

*پیامدهای فرهنگی نوسازی: تحول کالبد شهر و اشکال جدید زندگی

*پدیدۀ «روح‌الله» و آغاز عصر جدید ایران

برای ثبت‌نام و کسب اطلاعات بیشتر با پیام‌رسان واتس‌آپ و یا ایتا از طریق شماره شماره ٠٩٩١٤٥٤٠٢٤٢ اقدام کنید.

www.rcica.ir

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند