صادقی: آثار هنرمندان حوزه مقاومت در قالب کتاب منتشر شود

03:000

سعید صادقی داور مسابقه بین‌المللی «فلسطین تنها نیست» معتقد است: اقدام هنرمندان در شرکت در این مسابقه ربطی به ملیت و کشورها ندارد، چرا که در هیچ کجای جهان هیچ هنرمندی ظلم و ظالم را بر نمی‌تابد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، سعید صادقی هنرمند کاریکاتوریست، درباره مسئولیت هنرمندان در برابر مظلومان جهان به‌خصوص فلسطین و قدس شریف و اینکه آثار هنری چگونه می‌تواند در این زمینه کمک‌کننده باشد، توضیح داد: قطعاً رسانه‌های اجتماعی یکی از بزرگ‌ترین بنگاه‌های خبری هستند که می‌توانند اخبار را به‌راحتی پوشش دهند. به نظرم هیچ هنرمندی ظلم را برنمی‌تابد، چرا که هنرمندان تنها کسانی هستند که بدون واسطه می‌توانند خیلی راحت و سریع حرفشان را از طریق همین رسانه‌ها به تمام جهان بزنند، ضمن اینکه در میان هنرمندان کاریکاتوریست‌ها و گرافیست‌ها می‌توانند به‌راحتی این اقدام را انجام دهند به دلیل اینکه آثارشان، نقد موشکافانه‌ای به همراه دارد. این اقدام ربطی به ملیت و کشورها ندارد، چرا که در هیچ کجا هیچ کسی ظلم و ظالم را بر نمی‌تابد، بنابراین کمترین کاری را که می‌توان انجام داد این است که یک هنرمند با خلق اثرش اعتراض خودش را به دنیا نشان دهد.

وی در ادامه با اشاره به این که ۶۶ کشور جهان در مسابقه بین‌المللی «فلسطین تنها نیست» شرکت کرده‌اند، علت استقبال هنرمندان جهان نسبت به فراخوان این رویداد را اینگونه ارزیابی‌ کرد: استقبال هنرمندان جهان از این رویداد می‌تواند دو دلیل داشته باشد، یکی اینکه بالاخره هر هنرمندی دغدغه و نقدی دارد و قطعاً نقدش را از طریق آثارش می‌تواند نشان بدهد. دلیل دوم به جایگاه کاریکاتور ایران در دنیا برمی‌گردد که به نظرم کشورمان در حوزه کاریکاتور از جایگاه بالایی برخوردار است، ضمن اینکه سایت‌های فعالی هم در این حوزه دارد. تقریباً می‌توان گفت در بسیاری از مسابقات دنیا همیشه ایرانیان جزء برندگان اصلی مسابقات هستند، بنابراین به سبب همین جایگاه خوب می‌توانیم تعامل خوبی را با هنرمندان دیگر کشورها داشته باشیم.

داور مسابقه بین‌المللی «فلسطین تنها نیست» در پاسخ به اینکه به عنوان یک هنرمند چه پیشنهادی در زمینه نشر فرهنگ هنر مقاومت دارد، گفت: شخصاً دوست دارم آثار هنرمندان در قالب کتاب منتشر شود، به‌دلیل اینکه هنرمندان در این حوزه آثار زیادی دارند که می‌تواند با این اقدام ماندگارتر شوند، بنابراین با این کار می‌توانیم نگاه تخصصی‌تری به هنرمندان داشته باشیم. اگر به عنوان مثال پایگاهی بتواند در این زمینه حمایت مالی داشته باشد به‌راحتی می‌توان این پیشنهاد را عملی کرد.

گفتنی است، سعید صادقی از کاریکاتوریست‌های بنام کشورمان است که موفق به کسب صدها جایزه ملی و بین‌المللی از جمله جوایزی از جشنواره‌های ورلدپرس کارتون ۲۰۱۳ پرتقال، جشنواره بین‌المللی کارتون غزه ۲۰۱۴، جایزه کارتون ازمیر ترکیه و… شده است.

نمایشگاه این رویداد بیست‌وسوم فروردین‌ماه امسال همزمان با هفته هنر انقلاب در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری افتتاح شد. این نمایشگاه منتخبی از آثار مسابقه بین‌المللی در حوزه کارتون، کاریکاتور و پوستر است.

همچنین اختتامیه این رویداد بین‌المللی همزمان با روز جهانی قدس برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه بیش از ۳۰۰ اثر از ۶۶ کشور جهان در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.

سید مسعود شجاعی‌طباطبایی دبیر هنری مسابقه بین‌المللی «فلسطین تنها نیست» و مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری است. همچنین محمد خزایی، مسعود ضیایی زردخشویی، عباس ناصری، سعید صادقی و مسعود شجاعی‌طباطبایی به عنوان هیئت داوران ایرانی این مسابقه معرفی شده‌اند.

منبع: خبرگزاری موج

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند