در مراسم عصر شعر آیینی در اهواز مطرح شد؛
داودی: جایگاه نیما در شعر و فرهنگ ما فراتر از یک شاعر است

01:090

مدیر دفتر شعر حوزه هنری با بیان اینکه نیما راه جدیدی در حوزه شعر ایجاد کرد گفت: سطح‌بندی، تنوع موسیقی و پایان‌بندی سه شاخصه شعر نیمایی است.


به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، مراسم عصر شعر آئینی و بررسی مجموعه شعر نیمایی با عنوان «ناگزیر» اثر حامد صافی به همت حوزه هنری خوزستان در تالار اجتماعات دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز با حضور جمعی از شاعران و دانشجویان برگزار شد.

علی داودی مدیر دفتر شعر حوزه هنری با اشاره به اینکه شعر نیمایی دارای ویژگی‌هایی است و تمایزاتی با دیگر اشعار مرسوم ادبیات دارد اظهار کرد: جایگاه نیما در شعر و فرهنگ ما فراتر از یک شاعر است.

مدیر دفتر شعر حوزه هنری انقلاب اسلامی افزود: در طول تاریخ می‌بینیم این شعر بوده که بار بسیاری از مسائل و مفاهیم را به دوش می‌کشیده و شاعرانی همچون فردوسی، حافظ، مولوی و … در قالب اندیشه‌ورزان جامعه و فرهنگ ما ظاهر می‌شدند و فراتر از شخصیت عرفی شاعر در جامعه بودند.
وی با بیان اینکه نیما نیز راه جدیدی در حوزه شعر ایجاد کرد و برخی سبک‌ها همچون شعر سپید از شعر نیمایی بهره گرفتند اضافه کرد: نیما کاری کرد که نسیمی در شعر روزگار ما ایجاد شود چرا که آن رویکرد کهن دیگر پاسخگو نبود.
داودی کار مهم نیما را دعوت از ما برای نو دیدن و نوجویی دانست و عنوان کرد: ما قرار نیست یک قطعه شعر را با منطق نثر بخوانیم و حتما شعر راوی یک پیام بیرونی باشد، بلکه شعر باید آفرینش داشته باشد چرا که به خلاقیت انسانی مربوط است.
وی ابراز کرد: آن چیزی که باید در مورد شعر نیمایی بشناسیم این است که وابستگی به وزن باعث درهم ریختگی نظام طبیعی گفتار می‌شود و یکی از دغدغه‌های نیما این بود که وابستگی به نظم برای ما مساله‌ساز است و عدول از عروض سنتی یکی از کارهای نیما تلقی می‌شود.
مدیر دفتر شعر حوزه هنری سطح‌بندی، تنوع موسیقی و پایان‌بندی را سه شاخصه شعر نیمایی دانست و تصریح کرد: موسیقی در شعر نیمایی به عنوان یک رکن متفاوت نسبت به شعر سنتی است که به شکل‌های مختلفی خود را نشان می‌دهد.
در ادامه حامد صافی نویسنده مجموعه شعر «ناگزیر» ویژگی‌های این کتاب را بیان کرد و حجت‌الاسلام سید علیرضا شفیعی، وحید کیانی و حیدرعلی حزباوی به شعرخوانی پرداختند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند