دانشگر: داستان‌نویسی مدلی از زندگی است/ ادبیات فرصتی برای نفس تازه کردن است

04:320

بهزاد دانشگر نویسنده و پژوهشگر در مراسم افتتاحیه کانون ادبیات داستانی حوزه هنری اصفهان گفت: نویسنده کسی است که می‌نویسد و نوشتن برایش جدی است، نوشتن را باید بخشی از عادت خود قرار دهید، نویسنده نوشتن را کنار زندگی‌اش نگه می‌دارد.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مراسم افتتاحیه کانون ادبیات داستانی حوزه هنری اصفهان با حضور مجتبی شاه‌مرادی رئیس حوزه هنری، حسین خالقی‌پور معاون فرهنگی، احمدرضا امیری‌سامانی مدیر اجرایی کانون ادبیات داستانی و بهزاد دانشگر نویسنده و پژوهشگر، روز دوشنبه 20 بهمن‌ماه در سالن سعدی حوزه هنری استان واقع در ساختمان مرکزی این سازمان برگزار شد.

مجتبی شاه‌مرادی رئیس حوزه هنری استان اصفهان در این مراسم گفت: امیدواریم سال آینده شاهد انتشار و رونمایی کتاب‌های تولید شده در کانون ادبیات داستانی حوزه هنری اصفهان باشیم.

وی با اشاره به اینکه ادبیات و ادبیات داستانی برای حوزه هنری استان اصفهان دارای اهمیت ویژه است، خاطرنشان کرد: ما مواد خام ویژه در گنجینه حوزه هنری داریم که نیازمند همت شما جوانان برای تبدیل شدن به داستان است و امیدواریم این مهم با تلاش و همت شما محقق شود.

رئیس حوزه هنری استان اصفهان شهر اصفهان را مهد ادبیات دانست و افزود: روزانه آثار خوبی به دست نویسندگان این شهر خلق می‌شود و ما با توجه به تولیدمحوری قصد داریم آثار ارزشمندی را در زمینه ادبیات داستانی تولید کنیم.

شاه‌مرادی با اشاره به استعدادهایی که در کانون ادبیات داستانی حوزه هنری وجود دارد، تصریح کرد: ما تلاش شما را قدر می‌دانیم و همت به انتشار آثارتان خواهیم داشت و همراهی‌تان می‌کنیم تا به نویسندگانی درجه یک بدل شوید.

داستان‌نویسی مدلی از زندگی است

در ادامه بهزاد دانشگر نویسنده مهمان این برنامه به بیان تجارب نویسندگی خود پرداخت و گفت: هیچ‌گاه حوزه هنری اصفهان به اندازه امروز برای حضور داستان‌نویسان شرایط مهیایی نداشته است.

وی با اشاره به حضور ریاست کنونی حوزه هنری اصفهان، افزود: شاه‌مرادی به ادبیات بسیار نزدیک است و با آن انس دارد، متأسفانه فضای چند سال قبل حوزه هنری در زمینه ادبیات فضای مرده‌ای بود که اکنون امیدواریم با حضور شما اعضای کانون ادبیات داستانی این حیات به خوبی شکل بگیرد.

وی اظهار داشت: مهم‌تر از آنکه چطوری بنویسیم این است که چرا بنویسیم؟ مشکل امروز ما بیشتر بی‌حالی برای نوشتن است، شب یا روز نوشتن مهم نیست، داستان‌نویسی یک مدل از زندگی است.

دانشگر با اشاره به اینکه داستان‌نویسان حرفه‌ای حتی روزهایی هم که نمی‌نویسند به داستان‌هایشان فکر می‌کنند و شخصیت‌های آن را می‌پردازند، ادامه داد: ذهن شما به عنوان نویسنده حتی وقتی کار نمی‌کند دارد فضا خلق می‌کند.

وی داستان‌نویسی را مانند غذا دانست که گاهی روی پخت و پز آن باید تمرکز کرد و گاهی روی سِرو آن، نویسنده به شخصیت‌پردازی و پختن قصه فکر می‌کند و با آن در کلنجار است و پس از این باید به چگونگی نوشتن فکر کند.

این نویسنده اصفهانی گفت: اگر قرار است به داستان‌نویسی بپردازید، باید به گونه‌ای به آن نگاه کنید و برای آن برنامه‌ریزی داشته باشید که نوشتن و عادات نوشتنتان را در متن زندگی نگه دارید.

وی افزود: نویسنده کسی است که می‌نویسد و نوشتن برایش جدی است، نوشتن را باید بخشی از عادت خود قرار دهید، نویسنده نوشتن را کنار زندگی‌اش نگه می‌دارد.

بهزاد دانشگر توصیه کرد: در مورد خودتان و چیزهایی که در خصوص آن شوق دارید بنویسید، اولین تمرین نوشتن این است که در مورد چیزهایی که دوست دارید حرف بزنید و بنویسید، چه کسی از خودتان به شما نزدیک‌تر است برای نوشتن.

کارشناس این برنامه در خصوص رمانی که در مورد «ادواردو آنیلی» نوشته بود گفت: تحقیق در مورد سوژه‌هایی که از شما دور هستند سخت‌تر است و در تحقیق برای نوشتن باید به این نکته توجه کنید که سوژه به چقدر تحقیق نیاز دارد.

ادبیات فرصتی برای نفس تازه کردن است

دانشگر خاطرنشان کرد: به نصفه نوشتن عادت نکنید، اگر نوشتن کاری را آغاز می‌کنید حتماً به پایان برسانید. مردم اکثراً وقتی به سراغ ادبیات داستانی می‌روند که خسته شده‌اند از اخبار، روزنامه‌ها، از کار و … ادبیات فرصتی برای نفس تازه کردن است.

وی تصریح کرد: شروع برای من مهم‌تر است و تا وقتی جمله‌های اول را پیدا نکنم کار نوشتنم شروع نمی‌شود، من درام را دوست دارم و دنیای داستان را بیشتر می‌پسندم تا دنیای فیلم‌نامه.

وی در خصوص اینکه کدام زاویه دید را دوست دارید گفت: من دانای کل را بیشتر دوست دارم، زمانی همه از دانای کل فاصله گرفته بودند، اما اکنون فکر می‌کنم دانای کل جذابیت‌های بیشتری برای نوشتن دارد، برای من ماجرا و قصه و روایت مهم است.

سخنران این برنامه تأکید کرد: در فرصتی که نوشتن ایجاد می‌کند باعث می‌شود بیشتر به خود رجوع کنید و خودتان را بهتر بشناسید.

در پایان این برنامه که با اجرای احمدرضا امیری‌سامانی برگزار شد، از 6 نفر از برگزیدگان فراخوان داستان‌نویسی پاییز 99 تقدیر به عمل آمد و نفرات برتر به خوانش داستان‌هایی که نوشته بودند پرداختند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند