محمود جوانبخت:
داستان کوتاه ،سخت ترین گونه نثر است

02:030

یک منتقد ادبی و مستند ساز با اشاره ویژگی های داستان کوتاه گفت داستان کوتاه سخت ترین گونه نثر است.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، «محمود جوانبخت» در آیین نقد و بررسی کتاب مجموعه داستان‌ کوتاه دفاع مقدس «فقط بیا» اثر «فاطمه دانشور جلیل» که به همت کانون بانوی فرهنگ در سالن طاهره صفارزاده حوزه هنری برگزار شد، داستان نویسی کوتاه را سخت ترین گونه در نثر دانست و گفت: خلق ادبیات داستان کوتاه منثور به دلیل کوتاه بودن، کار پیچیده و سختی است، زیرا باید در عین حالی مخاطب را جلب کند، کوتاه نیز باشد.

وی یکی از عناصر داستان کوتاه را جلب خواننده در کشف موضوعات دانست و گفت: مولفه دیگر اهمیت فرم در داستان کوتاه است که در واقع تعریف خاصی ندارد و تنها از کارکردهای فرم به اهمیت آن پی می بریم.

جوانبخت درباره اهمیت فرم گفت: فرم خوب، مخاطب را شریک ساخته شدن و ماندگاری داستان می کند.

این منتقد با اشاره به کتاب «فقط بیا» که مجموعه ای از ۱۲ داستان کوتاه است، گفت: نویسنده در این کتاب صراحت گویی دارد و اجازه نمی دهد، مخاطب استنباط خودش را داشته باشد.

جوانبخت در ادامه باورپذیری را از نیاز های اصلی داستان نویسی دانست و گفت: نویسنده باید بتواند مخاطب را اقناع کند که در این کتاب شاهد این موضوع نیستیم.

وی در ادامه فضاسازی را دیگر مولفه های داستان نویسی عنوان کرد و افزود: در فضا سازی روابط بین افراد باورپذیر است.

جوانبخت در ادامه با خواندن یک داستان کوتاه با عنوان «پای گران من» از «هاینریش بل» اضافه کرد: در این داستان که در مورد جنگ است با مجموعه از طنز، شاعرانگی و غم اندوه و مواجه می شویم که بی نظیر است.

این منتقد با اشاره به انتخاب موضوع در حوزه دفاع مقدس گفت: خاطرات فرزندان جانبازان اعصاب و روان هیچ گاه به فیلم و کتاب تبدیل نشده و این موضوع خوبی برای نویسندگان است.

وی همچنین با اشاره به اهمیت تجربه زیسته برای نویسندگی گفت: داشتن تجربه زندگی با موضوعی که انتخاب می شود خیلی اهمیت دارد، اما نمی توان بعضی از موضوعات مثلاً جنگ های ایران و روسیه در دوره قاجار را تجربه کرد، تنها راهش تحقیق و پژوهش در این عرصه است و می توان تجربه زیسته را با مطالعه بدست آورد.

در بخشی دیگر از این مراسم «فاطمه دانشور جلیل» نویسنده کتاب «فقط بیا» با اشاره به داستان های کوتاه این کتاب گفت: داستان های کوتاه این کتاب متشکل از داستان هایی است که از سال ۸۸ تا ۹۹ در خصوص موضوع دفاع مقدس و زندگی شهدا نوشته است.

دانشور افزود: راویان بیشترین داستانها زنان، مادران، خواهران و همسران شهدای دوران دفاع مقدس هستند. این کتاب با استقبال مخاطبان مواجه شده و در سال دوم به چاپ مجدد رسیده است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند