دادمان: برای تحول در مراکز استانی، باید ادبیات را جدی بگیریم

04:540

رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی گفت: هر چقدر ما در ادبیات جدی‌تر وارد شویم، هنر انقلاب اسلامی پیشرفت بیشتری خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، محمدمهدی دادمان روز سه‌شنبه ۴ خردادماه، در نشست با کارکنان حوزه هنری استان چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: حوزه هنری، مرکز هنر انقلابی و پایگاهی برای جریان خودجوش، درون‌زا و در حال حرکت هنر انقلاب و بستری برای رشد هنر انقلاب است. قاعدتاً در حوزه هنری استان‌ها باید برنامه‌ریزی و عمل خود را بر روی بنیان ویژگی‌ها و مزایای فرهنگی، اجتماعی و جغرافیایی که در آن حضور داریم بگذاریم. مأموریت‌های مراکز استانی حوزه که بستر رشد هنر انقلاب‌ هستند می‌تواند استان به استان متفاوت باشد و این مهم در طرح تحول اقتصادی استان‌ها لحاظ شده است و با جدیت بایستی دنبال شود.

دادمان گفت: اگر به‌دنبال عملیاتی کردن طرح تحول در استان هستیم، باید مزایای نسبی جغرافیایی استان را بشناسیم؛ فرصت‌های استان احصا شود و ویژگی‌هایی که در آن وجود دارد چه به لحاظ فرهنگی، رشته‌های هنری، ریشه‌ها و باورهای عمیقی که در دل مردم و ارتباطات آنها نهادینه شده و میان مردم وجود دارد، فرصت‌های زیست‌بومی، تفاوت‌های زیست‌بومی و جریان‌های فرهنگی و هنری شناسایی و تحلیل شوند. همین‌ها است که فکر کردن و تحلیل بر روی آنها ما را به تفاوت‌های عمده کار کردن در هر استان می‌رساند.

وی اظهار داشت: وقتی سراغ ادبیات پایداری، موسیقی، هنرهای نمایشی و تصویری و … می‌رویم، باید به همین مزایای نسبی توجه کنیم. اگر در استان آنجایی که با آیین‌های فرهنگی و هنری که ریشه در هویت ملی و بومی ما دارد در اتمسفر انقلاب اسلامی در فضای فکری و گفتمانی انقلاب اسلامی دست به تولید هنری بزنیم، در این صورت است که حرکت رو به جلو اتفاق می‌افتد و هنر انقلاب حرکت خواهد کرد.

دادمان افزود: یک مزیت نسبی که می‌توان به آن اشاره کرد این است که فرهنگ و هنر انقلابی در ابتدا پررنگ بود، ما هر چه به جلو حرکت کردیم با تلقی‌های درست و نادرست روبه‌رو شدیم و این مزیت نسبی را شاید باید گفت کم‌رنگ‌تر داریم. به برکت انقلاب اسلامی، هنر در سال‌های ابتدایی انقلاب و اساساً فعالیت‌های فرهنگی و هنری، از یک حلقه بسته نخبگانی به یک کنش عمومی در جامعه ایرانی تبدیل شد و نیاز امروز ماست که باید این رویداد مورد تحقیق و بحث قرار گیرد که چگونه بود که در آن زمان ما در خردترین مراکز فرهنگی هم با کنش هنری روبه‌رو بودیم و چگونه بود که این دامنه‌ها نه تنها مانع شکل‌گیری جریان‌ها و قله‌های بزرگ هنری نشد، بلکه دامنه‌هایی را شکل داد که از قِبل آن مؤثرین هنری شکل بگیرند.

رئیس حوزه هنری گفت: به برکت انقلاب اسلامی در سال‌های ابتدایی انقلاب آثار درجه یک هنرمندان انقلاب اسلامی را که سال‌های ابتدایی انقلاب در حوزه هنری فعالیت می‌کردند را شاهدیم که حقیقتاً به لحاظ فرمی و مضمونی، به لحاظ نوآوری و بدیع بودن، جای سال‌ها کارِ نظری در شاخه‌های مختلف دارند. در کنار این و با محوریت این جریان‌ها هنر انقلاب توانست دامنه‌ای برای خود شکل دهد. این دامنه به گستره جامعه ایرانی پهن شده بود، یعنی ما در هر مسجد، مدرسه و هر کانون اجتماعی خردی که حضور پیدا می‌کردیم، با یک فعالیت فرهنگی که آمیخته به ذوق و تلاش هنری بود روبه‌رو می‌شدیم. یک دامنه بزرگ خلق شده بود که امکان صید استعدادها را فراهم می‌کرد. عمومی کردن هنر باعث کشف استعدادهای ناب هنری خواهد شد که اهمیت ویژه‌ای برای ما در حوزه هنری دارد.

دادمان افزود: در مراکز استانی اگر به دنبال تحول هستیم باید ادبیات را جدی بگیریم. وقتی از ادبیات صحبت می‌شود، از متنی صحبت می‌شود که حلقه اول زنجیره تولید هنری است. ما هر چه در ادبیات سرمایه‌گذاری کنیم، در همه شاخه‌های هنری از برکات فراوان بهره‌مند خواهیم شد، هر چه در ادبیات بهتر سرمایه‌گذاری شود، فیلم، تئاتر و موسیقی بهتری تولید خواهد شد.

وی تصریح کرد: وقتی از ادبیات صحبت می‌شود، حتماً ادبیات پایداری اولویت دارد و حتماً باید در استان چهارمحال و بختیاری، با توجه به اینکه زیرساخت‌های خوبی را در تاریخ شفاهی به زحمت دوستان فراهم شده، توجه‌مان را به ادبیات پایداری بیشتر کنیم. ادبیات پایداری حلقه‌ای است که به معنای اصطلاحی یک ارزش افزوده دارد نسبت به تاریخ شفاهی. اکنون که زیرساخت خوبی در تاریخ شفاهی استان فراهم شده و پژوهش‌های خوبی شده است، لازم است که تمرکز کنیم بر تبدیل این آثار به ادبیات و ادبیات یعنی متنی که قصه و روایت دارد.

دادمان گفت: ادبیات پایداری مهم‌ترین تفاوتش شاید با متون پژوهشی که در تاریخ شفاهی داریم متکی بودن بر روایت، قصه و زبان داستان است، در عین آنکه واقعیت و حقیقت دارد. این معجزه است که در ادبیات پایداری صورت گرفته، سال‌ها باید کار نظری شود که در ادبیات پایداری حوزه هنری، یک آمیختگی در تاریخ‌نگاری و ادبیات داستانی ایجاد شده است. این چیزی نبوده که در دنیا رویه باشد و این یک ابداع هنری است که باید در مورد آن حرف زد و نظریه‌پردازی کرد. در موضوع دفاع مقدس که اساساً مأموریت ماست، ادبیات را جدی بگیریم، البته این به آن معنا نیست که محدود به ادبیات پایداری شویم. ما باید شعر، داستان، رمان و طنز را جدی بگیریم، هر چقدر ما در ادبیات جدی‌تر وارد شویم، هنر انقلاب اسلامی پیشرفت بیشتری خواهد کرد.

گفتنی است، در نشست رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی با کارکنان حوزه هنری چهارمحال و بختیاری، مسئولین واحدهای مختلف هنری، گزارش عملکرد واحدهای هنری خود را بیان و در مورد موانع و مشکلات پیشِ روی خود جهت تولید اثر با رئیس حوزه هنری گفت‌وگو کردند.

 

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند