خوش‌نویسان اصفهانی از آفتاب نوشتند/ رونمایی ۳ اثر خوش‌نویسی از اشعار امام خمینی (ره)

03:350

به همت حوزه هنری اصفهان، ویژه ‌برنامه «سوگ آفتاب» به مناسبت سالروز رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی امام خمینی (ره)، چهارشنبه ۱۲ خردادماه در عمارت سعدی برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مجتبی شاه‌مرادی رئیس حوزه هنری اصفهان در این مراسم ضمن گرامیداشت سالروز رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی گفت: انقلاب اسلامی به‌عنوان فصل جدید تاریخ کشور محصول قیام امام خمینی (ره) بوده است.

وی افزود: ما بر این باور بودیم که با توجه به ابعاد و وجوه مختلف شخصیت امام خمینی (ره)، برگزاری آیین سوگواری برای بنیانگذار انقلاب اسلامی در حوزه هنری باید متفاوت با دیگر مراسم‌ها باشد؛ بر همین اساس و به همت جمعی از هنرمندان خوش‌نویس و تذهیب‌گر، ۳ اثر به پاسداشت شخصیت حضرت امام خمینی تولید شد.

شاه‌مرادی در ادامه گفت: بُعد عرفانی شخصیت امام خمینی (ره) برای افرادی که با این وجه از شخصیت ایشان آشنایی دارند شگفتی‌آور است و بسیاری از اشعار مشهور بین مردم منسوب به امام خمینی (ره) است.

رئیس حوزه هنری اصفهان با بیان اینکه تولید این گونه آثار و پنهان کردن آن‌ها در گنجینه‌ها ظلم به آثار هنری و هنرمندان است، افزود: عزم ما بر این بوده که این آثار به چرخه بستر هنری استان برسند و همزمانی برگزاری رویداد «خطوط خاموش» و «سوگ آفتاب» در همین راستا بوده است.

در ادامه فروغی، مدیر امور فرهنگی روابط عمومی فولاد مبارکه اصفهان ضمن گرامیداشت یاد امام خمینی (ره) گفت: شرکت فولاد مبارکه اصفهان ذیل مسئولیت اجتماعی خود تلاش می‌کند کمک‌ها و مساعدت‌هایی را به رویدادهای فرهنگی، هنری اصفهان داشته باشد.

وی افزود: کمک و مساعدت در تکمیل و افتتاح ورزشگاه نقش جهان، بازسازی سینماهای اصفهان، مصلی بزرگ امام خمینی و خدمت‌رسانی به جامعه در دوران همه گیری کرونا از جمله نقش‌آفرینی‌ فولاد مبارکه در حوزه مسئولیت اجتماعی است که با هدف تحقق شعار «فولاد مبارکه تنها یک صنعت نیست» انجام شده است.

در ادامه این مراسم از ۳ اثر خوش‌نویسی از اشعار امام خمینی (ره) که توسط مجتبی شریفی، محسن سلیمانی و علی خیری تحریر و توسط زهرا جعفری تذهیب شده است، رونمایی شد.

مصرع‌های «پرده بردار ز رخ چهره گشا ناز بس است»، «غلام همت جام شراب ساقی باش» و «آن کیست که از می وصالت نچشید» از اشعار امام توسط این هنرمندان خوش‌نویسی شده‌اند.

مجتبی شریفی هنرمند خوش‌نویس ضمن اظهار خوشحالی از برگزاری این مراسم گفت: امیدواریم دیگر هنرمندان خوش‌نویس هم اشعار زیبای امام خمینی (ره) را تحریر کنند و مردم از دیدن هنر آن‌ها و اشعار ناب  امام (ره) لذت ببرند.

محسن سلیمانی مدیر خانه خط حوزه هنری اصفهان هم با اشاره به اهمیت حوزه معرفت و ضرورت پرداخت بیشتر به آن تصریح کرد: نباید هنرمندان و بزرگان فرهنگی و معرفتی را به پای بازی‌ها و جریانات سیاسی ذبح کرد؛ چرا که حوزه معرفت فارغ از نگاه‌های سیاسی از مهم‌ترین ارکان فرهنگ و تمدن جامعه است.

علی خیری، دیگر هنرمند خوش‌نویس هم با اشاره به اینکه هنر خوش‌نویسی عصاره فرهنگ و تمدن کشور است، گفت: زحمات هنرمندان، شاعران و اندیشمندان در هنر خوش‌نویسان ظهور و بروز پیدا کرده است.

وی در توضیح اثر خود گفت: این تابلو با خط نستعلیق کمال‌یافته دوران قاجار تحریر شده که خصوصیت آن کتیبه‌نگاری، استفاده از قلم درشت و صلابت در خط است، این خط در ابتدا در کتیبه و معماری سنتی ایرانی به کار می‌رفت و در حال حاضر تنها برای نوشتن تابلوها استفاده می‌شود.

خیری افزود: در تحریر این آثار از مرکب مرغوب ایرانی استفاده شده که ماندگاری اثر را به شرط نگهداری در شرایط مطلوب، ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ سال تضمین می‌کند.

گفتنی است، این آثار در گالری حوزه هنری به نمایش گذاشته شده، همچنین طبق روال حرفه‌ای شناسنامه آثار شامل اطلاعات اثر به امضای هنرمندان رسیده و همراه اثر هنری نگهداری می‌شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند