داود امیریان در نشست مهمان:
حوزه هنری محلی مناسب برای علاقمندان به نویسندگی است

04:520

داود امیریان محیط حوزه هنری را محلی مناسب برای علاقه به نویسندگی دانست و گفت: همین که به حوزه می آمدم و بزرگان داستان نویسی سینما و نقاشی را می دیدم برام انگیزه زیادی می شد. در همین فضا اعتماد به نفسم افزایش پیدا کرد و توانستم رمان هایی مانند «گردان قاطرچی ها» و «مترسک مزرعه آتشین» را به نوشتار تبدیل کنم.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، در سومین نشست «مهمان» با چهره‌های ماندگار داستان ایرانی که با حضور داود امیریان در کافه کتاب انتشارات سوره مهر برگزار شد، این نویسنده کتاب نوجوانان گفت: از کودکی کتابخوان حرفه ای بودم و تنها دل مشغولی هم خواندنی کتاب بود، اگر پول داشتم کتابی می خریدم ولی در غیر این صورت عضو کتابخانه ها می شدم و از آنجا که کتاب به امانت می گرفتم.

وی افزود: در دوره دفاع مقدس به جنگ رفتم و در آنجا عاشق فرمانده ام شهید حسین طاهری که شبیه تیپ جمشید آریا بود، شدم. پس از پایان جنگ و در فراخوانی که دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری برگزار کرد، شرکت کردم و داستان فرمانده ام را نوشتم و این موضوع مشوقی برای نویسنده شدنم شد.

نویسنده کتاب «خداحافظ کرخه» با بیان اینکه تشویق افرادی مانند مرتضی سرهنگی سبب شد با وجود آنکه در سازمانهای دیگر امکان استخدام داشتم در حوزه هنری بمانم گفت: کتاب «ایرج خسته است»، اولین کتاب مجموعه داستانی ام شد که در حوزه داستان نوجوانان نوشتم.
وی محیط حوزه هنری را محلی مناسب برای علاقه به نویسندگی دانست و گفت: همین که به حوزه می آمدم و بزرگان داستان نویسی سینما و نقاشی را می دیدم برام انگیزه زیادی می شد. در همین فضا اعتماد به نفسم افزایش پیدا کرد و توانستم رمان هایی مانند «گردان قاطرچی ها» و «مترسک مزرعه آتشین» را به نوشتار تبدیل کنم.

وی در خصوص فضای نخستین کتابش «خداحافظ کرخه» با دیگر کتاب های دفاع مقدس که بعد از آن، به نگارش درآمده گفت: سال های پس از پایان جنگ، امکان نگارش کتاب هایی با محتوایی طنز در خصوص دفاع مقدس وجود نداشت که بتوانیم آن مسائل را بیان کنم البته الان تغییر کرده است. هنوز روایت های زیادی از دوران دفاع مقدس که خود شاهد آن بودم برای نوشتن در ذهن دارم که شاید روزی آنها را منتشر کنم.

امیریان در خصوص یکی از کتاب هایش به عنوان داستان جام جهانی در جوادیه گفت: قصدم از نوشتن این کتاب، این بود که ثابت کنم به غیر از ادبیات دفاع مقدس توانایی نوشتن دیگر موضوعات را نیز دارم، البته این ایده فانتزی که به کتاب تبدیل شد را از داستان محله زندگی دوران کودکی ام در جوادیه وام گرفته ام.

نویسنده کتاب نوجوانان، کتاب خواندن و فیلم دیدن و تدریس در مدرسه را برای ارتباط با نوجوانان را از برنامه روزمره اش عنوان کرد و گفت: تلاش دارم زبان نوجوانان را یاد بگیرم و اخبارهای عجیب و غریب را دنبال می کنم.

امیریان نوشتن کتاب با محتوای هویت ایرانی برای نوجوانان را از دغدغه‌های فعالیتش عنوان کرد و گفت: این روزها همه خانواده ها صحبت از مهاجرت می کنند و ایران را مناسب برای زندگی نمی دانند در حالی که خودشان در شرایط بسیار سخت بزرگ شدند. در دوره‌ای که ما بزرگ شدیم تنها کتاب برای مطالعه نوجوانان کیهان بچه ها بود در حالی که این روزها کتاب های خوبی در اختیار کودکان و نوجوانان قرار دارد.

وی با اشاره به حوادث اخیر در فوتبال کشور گفت: سالها قومیت های مختلف در کنار یکدیگر زندگی می کردیم و هیچ مشکلی با یکدیگر نداشتیم. در همین محله جوادیه با قومیت های مختلف ایران ترک و فارس و مسیحی و سنی زندگی می کردیم و به هویت ایرانی خود می بالیدیم. اگر خداوند انرژی و فرصت دهد در مورد هویت ایرانی برای نوجوانان می‌نویسم.

نویسنده کتاب گردان قاطرچی ها در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا این موضوع که دوره کتاب خواندن تمام شده است و دیگر کودکان و نوجوانان علاقه ای به کتاب ندارند موافق است، گفت: با این موضوع موافق نیستم. کتاب، عشق است نمی توان عشق را از آدمها گرفت. مثلاً ۲۰ سال پیش در حالی کتاب هری پاتر منتشر شد که جو زیادی برای بازی های کامپیوتری وجود داشت، اما محتوای خوب و ارزشمند این کتاب سبب شد بچه ها این کتاب را بخوانند. همچنان معتقدم بسیاری علاقمند لمس کاغذ و کتاب فیزیکی هستند.

وی با اشاره به نسل کنونی نویسندگان ادبیات نوجوان گفت: امروزه نویسندگان پخته تر شده اند و سلیقه مخاطب را در نظر می گیرند و این سبب تولید محتوای بهتر ارزشمند شده است.

داوود امیریان، در حال حاضر در چند حوزه خاطره نویسی، ادبیات کودک و نوجوان، رمان، طنز، زندگینامه داستانی شهدا فعال است. امیریان از سال ۶۹ نویسندگی اش را با نوشتن خاطراتش از جبهه آغاز کرد. برخی او را جزو ۵ نویسندهٔ برتر دفاع مقدس و در زمره نسل اول نویسندگان دفاع مقدس قرار می دهند. «فرزندان ایرانیم»، «رفاقت به سبک تانک» و «دوستان خدا حافظی نمی کنند»، «داستان بهنام»، «داستان مریم»، «تولد یک پروانه» و «جام جهانی در جوادیه» از معروف ترین آثار داستانی وی است که تاکنون چهار دوره جایزه کتاب سال، ادبیات دفاع مقدس، کانون پرورشی کودکان و ده ها جایزه دیگر را کسب کرده است. از جمله فیلم هایی که نوشته و به مرحله تولید رسیده و به نمایش درآمده، فیلم سینمایی «آخرین نبرد» به کارگردانی حمید بهمنی، «بهشت منتظر می ماند» به کارگردانی محمدرضا آهنج و «نفوذی» به کارگردانی احمد کاوری و مهدی فیوضی است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند