عباس محمدی:
حوزه هنری خانه امن هنرمندان است

04:010

نشست صمیمانه عباس محمدی مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری با برخی از فعالان عرصه شعر و ادبیات اصفهان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، در این نشست که روز گذشته شنبه ۲۲ آبان‌ماه در خانه هنرمندان اصفهان برگزار شد، عباس محمدی، علی داوودی مدیر دفتر شعر حوزه هنری، احمدنوری سرپرست حوزه هنری استان اصفهان، محمداسماعیل حاجی‌علیان مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری اصفهان، عباس شاه‌زیدی متخلص به خروش، مهدی جهاندار مسئول انجمن دیدار، ابراهیم شایان، الهه رضایی مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی قلمستان سازمان فرهنگی-اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، غلام‌عباس حسینی مدیرخانه ادبیات مستقل افغانستان و جمعی از کارشناسان حوزه هنری اصفهان و نویسندگان و شعرا حضور داشتند.

مهدی جهاندار به بیان مطالبی در خصوص چگونگی تشکیل انجمن دیدار و ایده آن برای ایجاد تعامل بیشتر میان شاعران و اهالی ادبیات شهرستان‌ها با مرکز اصفهان پرداخت.

استاد شاه‌زیدی از عدم چاپ برخی از کتاب‌های شعری گفت و از ادامه‌دار بودن برخی از جلسات آموزشی ادبیات در حوزه هنری اصفهان و خواستار تشکیل جلسات و نشست‌های صمیمانه شبیه این نشست برای بیان دغدغه‌های اهالی ادب اصفهان شد.

ابراهیم شایان علاوه بر ابراز نگرانی در خصوص کنسل شدن برنامه‌های خوب ادبیات در گذشته در سازمان‌ها نیز خواستار اطلاع‌رسانی گسترده‌تر فعالیت‌های ادبی حوزه هنری اصفهان به عموم شد.

عباس محمدی در خصوص اینکه برخی از شاعران نگران کنسل شدن نشست‌ها و جلسات خود بودند، گفت: حوزه هنری معمولاً خانه امن هنرمندان بوده است. من به عنوان یک عضو از اعضای حوزه هنری می‌گویم که هر کس از حوزه هنری رفته است به میل خودش رفته و هرگز هیچ قبض یا بستی در حوزه هنری صورت نمی‌گیرد.

وی با اشاره به اهمیت کیفیت در تولید و انتشار آثار توسط حوزه هنری کشور افزود: ما محدودیتی در انتشار آثار نداریم، ولی برایمان مهم است که کیفیت آثار منتشر شده بالا باشد.

مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری ادامه داد: متأسفانه بودجه خود حوزه هنری نسبت به سایر دستگاه‌ها بسیار پایین است و متأسفانه ما بودجه حمایتی نداریم و کلاً بخش فرهنگی بودجه ضعیفی دارد.

وی خاطرنشان کرد: شهر اصفهان و حوزه هنری این شهر نیز در زمینه ادبیات یکی از قطب‌های شعری کشور است و ادبیات مدیون شهر اصفهان است.

وی عمر برنامه‌های ادبی موفق مانند «به ساعت اصفهان» را به دلیل برخی از تنگ‌نظری‌هایی که در گروه‌ها وجود دارد کوتاه خواند و گفت: بسیاری از برنامه‌ها به دلیل تنگ‌نظری که در خود آن گروه‌ها وجود دارد، کنسل می‌شود.

احمد نوری سرپرست حوزه هنری اصفهان نیز ضمن خیرمقدم به حضار و اهالی ادبیات اصفهان، اظهار امیدواری کرد که این نشست‌ها ادامه‌دار باشند و اهالی ادب و هنر این شهر بتوانند دغدغه‌ها و مشکلات خود را بیان کنند. ادبیات اصفهان آنچنان که باید دیده نشده است و این با همکاری و کمک حوزه هنری کشور مؤثر است؛ همچنان که تاکنون نیز حمایت‌های این عزیزان را داشته‌ایم.

وی همچنان با اشاره به انتشارات موفق حوزه هنری استان اصفهان در سال جاری، خواستار کمک در زمینه توزیع کتاب‌های این مرکز به وسیله سوره مهر شد.

سارا سیامکی کارشناس ادبیات حوزه هنری استان اصفهان نیز در خصوص برگزاری کلاس‌های «مداد جادویی» برای شناسایی نوجوانان و جوانان و سمت و سو دادن به استعداد آنان برای نوشتن بهتر و همچنین برگزاری جلسات موفق «گلستان‌خوانی» در حوزه هنری اصفهان خبر داد.

در ادامه الهام متفکر مدیر واحد چاپ و نشر حوزه هنری اصفهان نیز از آماده چاپ شدن ۲۲ کتاب در حوزه هنری استان اصفهان تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: از اول سال ۱۴۰۰ تاکنون کتاب‌های «علو»، «فخر کانون»، «نذر سقا»، «شهود زیبایی و خلق اثر هنری»، «تاریخ سینمای سیار در ایران» به چاپ رسیده است و امروز رونمایی کتاب شعر «نذر سقا» را خواهیم داشت.

الهه رضایی مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی قلمستان سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، ضمن ابراز خشنودی از مشارکت و همکاری با حوزه هنری استان اصفهان بیان کرد: مشکل تمام شهرستان‌ها و اصفهان، تمرکز مالی در پایتخت است و دیگر وقت آن رسیده است که به تمامی شهرستان‌هایی که در عرصه فرهنگ و هنر با بضاعت کم مالی تلاش می‌کنند توجه شود، به ویژه حوزه هنری استان اصفهان که همیشه دغدغه‌های مهمی برای گردهمایی هنرمندان داشته است و کمترین دغدغه انسان‌هایی که برای فرهنگ و هنر تلاش می‌کنند باید مشکلات مالی باشد.

غلام‌عباس حسینی مدیر خانه ادبیات مستقل افغانستان با اشاره به برگزاری برنامه‌های موفقی چون «غم شریکی»، فراخوان «جانتان جور» و … با حمایت حوزه هنری اصفهان، خواستار حمایت بیشتر از فارسی زبانان افغانستان در ایران شد و عنوان کرد: بسیاری از هنرمندان افغانستانی برای امرار معاش به کارهای دیگر می‌پردازند، در حالی‌که هنرمندان باید با فراغ بال به خلق آثار هنری بپردازند.

گفتنی است، در این برنامه با خواندن شعری از کتاب «نذر سقا» توسط سارا سیامکی، این کتاب که از انتشارات اخیر حوزه هنری استان اصفهان است، رونمایی شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند