هفته هنر انقلاب/۱۵
حنیفی: ادبیات جنگ ما با صراحت ابعاد جهانی‌تری پیدا می‌کند

02:360

حنیفی معتقد است اگر درباره اتفاقات قبل و بعد از جنگ صریح‌تر صحبت می‌کردیم، ادبیات جنگ ما ابعاد جهانی‌تری می‌یافت.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری به نقل از دفاع پرس؛ «علیرضا حنیفی» نمایشنامه‌نویس و نویسنده جنگ در آستانه برگزاری هفتمین هفته هنر انقلاب و معرفی هنر سال انقلاب، در پاسخ به این سوال که بعد از گذشت ۴۳ سال از پیروزی انقلاب آیا به مکتبی در حوزه هنر انقلاب دست یافته‌ایم یا نه، اظهار داشت: باید اینطور به این قضیه نگاه کنیم که طی این سال‌ها و در هر دهه از انقلاب‌ و اساسا در هر کشوری تحول جدیدتری در حوزه‌های مختلف به ویژه فرهنگی رخ می‌دهد.

وی افزود: بنابراین تحولات درباره وضعیت و جایگاه هنر انقلاب در ایران نیز می‌توان گفت هم به نتایجی رسیده‌ایم و هم نه. شاید دیدگاه هنر انقلاب را تبیین کرده باشیم اما دچار خودسانسوری هم بوده‌ایم. آن‌هم به دلایلی که ضرورتی هم نداشته است. شاید اگر درباره اتفاقات قبل و بعد از جنگ صریح تر صحبت می کردیم، ادبیات جنگ ما ابعاد جهانی‌تری می‌یافت.

این نمایشنامه نویس خاطرنشان کرد: چنانچه بعد از انقلاب روسیه نویسندگان بزرگی گام به عرصه خلق رمان‌های فاخر و قصه‌های مهم جنگی گذاشتند اگرچه سانسور هم می‌شدند اما دست کم آزادانه‌تر از ما می‌نوشتند. متاسفانه برخی نویسندگان ما به خودسانسوری رسیده‌اند و این به هنر انقلاب ما به تبع لطمه زده است.

حنیفی تصریح کرد: شاید بهتر بود در این سالها در کنار نقاط قوت به اشتباهات و خطاها نیز می‌پرداختیم و متاسفانه کمتر پرداختیم. به این دلیل که من در ژانر جنگی می‌نویسم معتقدم دچار این ابهام شدیم که ما بسیار قوی هستیم حال آنکه در مواردی شکست هم خوردیم و این چیز بدی هم اصلا نیست.

وی با ارائه تعریفی از هنر متعهد و مردمی عنوان کرد: یک زمانی این شعار وجود داشت که هنر برای هنر است و شبیه به این نظرات؛ اما به واقع هنر برای مردم است و باید مردمی باشد. اگرچه هنرمند وقایع را از نگاه خود در اثرش به نوعی تحلیل می‌کند اما تعریف هنر از دیدگاه انقلابی یعنی آنجه را رخ داده است، در عین واقع گرایی تحلیل کنیم و به علت ها نیز بپردازیم؛ بدون این‌که با ملاحظات یا خودسانسوری همراه باشد.

حنیفی در پاسخ به این که آیا چهره خاصی را به عنوان چهره سال هنر انقلاب پیشنهاد می‌دهد یا نه، بیان کرد: فرد خاصی را نمی‌توانم پیشنهاد بدهم. هرچه نگاه می‌کنم هر هنرمندی در لحظاتی درخشیده و بعد کنار رفته است. یا بعد از آن شرایط ادامه کارش پیش نیامده یا اجازه نداده‌اند. به طور کلی باید بگویم که در مسیر هنر انقلاب هنوز راه زیاد داریم و باید همچنان طی طریق کنیم تا به نقطه واحدی برسیم.

وی در پایان گفت: امیدوارم نسل آینده ما را ببخشد اگر آنطور که باید به انقلاب نپرداختیم.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند