نشست نقد و بررسی کتاب «بچه بازارچه» برگزار شد
حمید قاسمی: برای نوشتن «بچه بازارچه» از شهدا کمک گرفتم

04:000

نشست نقد و بررسی کتاب «بچه بازارچه» به قلم حمید قاسمی که در انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده، در کافه کتاب سمیه برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، این نشست با حضور حمیدقاسمی، نویسنده کتاب، داوود امیریان نویسنده و منتقد و جمعی از اهالی رسانه همراه بود. در ابتدای این نشست حمید قاسمی با اشاره به موضوع و محوریت داستان کتاب گفت: این کتاب شرح زندگی یک نوجوان در دوران جنگ و دفاع مقدس است. بنده ۹ ساله بودم که جنگ آغاز شد و در انتهای جنگ ۱۷ ساله بودم. بنابراین بخش عظیمی از نوجوانی من در دوران جنگ سپری شد. من هم همانند دیگر نوجوانان آن زمان از همان ابتدا دوست داشتم که به جبهه بروم و در نهایت در ۱۵ سالگی این اتفاق رقم خورد و تا پایان جنگ نیز توفیق حضور در میدان نبرد را داشتم. «بچه بازارچه» این روند را شرح می‌دهد و نشان می‌دهد که یک نوجوان که به جبهه رفته است چطور در آن جنگ به بلوغ فکری می‌رسد و همین جنگ محلی برای بزرگ شدن و بروز استعداد زودرس می‌شود. این کتاب این نکته را یادآور می‌شود که چطور دانشگاه جنگ باعث رشد و تکامل نوجوانان شد. بر همگان روشن است که نوجوانان و جوانان ما در زمان انقلاب و دفاع مقدس به بلوغ فکری زودرس دچار شدند و در سایه انقلاب و جنگ موثر بودند.

او با اشاره بر این که این کتاب یک ادای دین بود ادامه داد: من احساس کردم که این بار بر دوش من است که برای جوانان و فرزندان این مرز و بوم بگویم که زندگی در جنگ چطور بوده و چرا بعد از چهار دهه همچنان خاطراتش تازه است. این نشان می‌دهد که جنگ ما مردمی بوده و مسئولان نیز بر مردم اتکا داشتند. ما باید پیام نسل قبل را به امروز برسانیم. اگر پیام نسل‌های قبل به نسل جدید واضح انجام شود تاثیرپذیری جوانان از محیط‌های اشتباه کمتر می‌شود. بنابراین اگر امروزه می‌بینیم که تفاوت نسل‌ها زیاد شده بدانیم که کم‌کاری از ما بوده است.

حمید قاسمی با اشاره به اهمیت ثبت خاطرات جنگ بیان کرد: مهم‌ترین و ارزشمندترین کار در ثبت خاطرات این است که راوی یک بار دیگر در حال و هوا و آن شرایط قرار می‌گیرد و تجربه می‌کند و این کار سختی است. برای این کار سخت من به طور جدی از خود شهدا کمک گرفتم.  این اتفاق مبارکی بود که تإثیر مثبتی در زندگی من گذاشت.

او در پایان سخنانش در جواب این سوال که اگر زمان به عقب برگردد مجدداً در جبهه حاضر می‌شود گفت: من آن تصمیم را در شرایط آن زمان گرفتم و در آن روزها راه دیگری برای انتخاب نبود چرا که جنگ مردمی بود. اکنون هم اگر شرایط تکرار شود قطعا همان تصمیم را می‌گیرم.

در ادامه این نشست داوود امیریان نویسنده و منتقد با ابراز خرسندی از چاپ این کتاب گفت: در آثار دفاع مقدس منیت و اغراق زیاد است و در برخی آثار راستی‌آزمایی نمی‌شود. سال ۶۹ آقای مرتضی سرهنگی به هر رزمنده یک دفتر و قلم دادند تا خاطراتشان را ثبت کنند. میان آن خاطرات هم آثار خوب بود و هم بد. به همین دلیل تفاوت‌های زیادی به چشم می‌آید. اکنون ما نمی‌توانیم از ادبیاتی که در سال‌های ابتدایی استفاده می‌شد استفاده کنیم. بچه‌های نسل تازه تیزهوشند و کیفیت برایشان اهمیت دارد. «بچه بازارچه» اثری است که کیفیت دارد و شاخص است. صداقت و سادگی در این اثر موج می‌زند. نویسنده از زمانی می‌گوید که ۹ ساله بود و جنگ آغاز شد. در آن سال‌ها مردم شور ملی داشتند و جنگ میهنی بود و هرکسی وظیفه می‌انست که به میدان جنگ برود و اگر رزمنده نمی‌شد عجیب بود. نویسنده این واقعیت را با نثر و لحن مناسبی بیان کرده است به گونه‌ای که هر مخاطبی با آن ارتباط بگیرد. خودنوشتی که حمید قاسمی نوشته است یک اثر جمعی است. نویسنده سعی کرده است از هیجانات و شعارها دوری کند و یک اثر پخته و غنی را تحویل مخاطب دهد. زاویه دید این کتاب از جانب یک رزمنده نوجوان است و نه یک فرمانده. به همین دلیل به سادگی از برخی مسائل عبور می‌کند و محدوده خودش را می‌بیند. اما مهم‌ترین نکته کتاب، راستی‌آزمایی است. نویسنده از رزمندگان گردان علی‌اکبر(ع) است و خاطرات این گردان را نقل کرده‌اند و تا کنون شاهدینی که این کتاب را خواندند بر درست بودن این خاطرات و بی‌مبالغه بودن آن تأکید دارند.

این منتقد با تأکید بر این که این اثر از شعارزدگی دوری کرده است بیان کرد: آثار شعارزده بسیاری در حوزه دفاع مقدس وجود دارد اما باید یادمان باشد که روحیه سلحشوری و ایران‌دوستی را به دور از هیجان‌زدگی زنده نگه‌داریم.

داوود امیریان در پایان گفت: تنها نکته‌ای که در کتاب جالب نیست طراحی تیره جلد کتاب است که امیدوارم در چاپ‌های بعدی اصلاح شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند