ذاکرزاده: حمایت از هنرمندان باید هدفمند باشد

02:410

سید حسین ذاکرزاده تصویرگر، معتقد است: حمایت از هنرمند هدفمند باشد و از هنرمندانی حمایت شود که دل در گرو انقلاب و ارزش‌های آن دارند و با فضای آن مأنوس هستند.

به گزارش ستاد خبری هفته هنر انقلاب، سید حسین ذاکرزاده از تصویرگران شهر قم است. او برگزیده سه دوره مسابقات سراسری هنر آسمانی و اشراق بوده و علاوه بر تصویرسازی کتاب در رشته کاریکاتور هم فعالیت دارد و تاکنون برگزیده جشنواره‌های متعدد ملی و بین‌المللی در این شاخه از هنر تجسمی شده‌‌ است. به بهانه برگزاری کارگاه تصویرسازی هنر انقلاب که یکشنبه ۲۲ فروردین‌ماه ۱۴۰۰ با حضور جمعی از تصویرگران در حوزه هنری قم برگزار شد، گفت‌وگویی با او داشته‌ایم که در ادامه می‎خوانید.

ویژگی متنی که در کارگاه انتخاب کردید چه بود و در اثرتان چه حس و نکته‌ای بیشتر دیده می‌شود؟

در کارگاه هنر انقلاب تعدادی متن برگزیده از دو کتاب تولیدی حوزه هنری قم در حوزه ادبیات پایداری در اختیار تصویرگران قرار گرفت که من یکی از متن‌های پر احساس را انتخاب کردم و در کارم باید حس و حال پیرزنی را در حال و هوای روزهای انقلاب منتقل می‌کردم. نمی‌دانم موفق شدم یا خیر.

آیا تصویرگری در حوزه هنر انقلاب و مقاومت توانسته جایگاه مشخصی در هنر معاصر ایران پیدا کند؟ آیا این جایگاه مطلوب است؟

به نظر می‌رسد که جایگاه شایسته‌اش را ندارد. جز مواردی که گاه در مناسبت‌ها کار می‌شود کمتر اثری در این حوزه می‌بینم. به‌خصوص در برابر حجم بسیار بالای کارهای دیگر. به هیچ عنوان این جایگاه مناسب مبحث انقلاب اسلامی نیست. البته متأسفانه هنرمندان محدودی حاضر به همکاری در این حیطه هستند. چون نگران هجمه‌های بعد از انجام کار از طرف مخالفان و منتقدان هستند که در بین اصحاب هنر و رسانه کم هم نیستند. بیشتر این هنرمندان به سفارشی کار کردن و سطح پایین هنرشان متهم می‌شوند، اگر رشدی هم داشته باشند سریع به حمایت‌ها نسبت داده می‌شود. در حالی که ما هنرمندان موفقی داریم که در این حوزه کار کرده و می‌کنند.

در حوزه هنر انقلاب اعتقاد به کار سفارشی دارید یا اینکه چنین موضوعاتی باید تبدیل به دغدغه‌ی هنرمند شود؟

به هر حال هنرمند دغدغه‌مند هم احتیاج به حمایت دارد. در بسیاری از کشورها هنرمندان حق هنرمندی دریافت می‌کنند تا با آرامش خاطر کار تولید کنند. هنرمندی که با وجود تلاشش در اولویت‌های کار و زندگی مانده چگونه می‌تواند کار خوب و با کیفیت تولید کند؟ آن هم با این تورم وحشتناک وسایل و ابزار کار هنری که چندین برابر شده‌اند.

اما فقط حمایت هم کافی نیست. باید حمایت هدفمند باشد و از هنرمندانی حمایت شود که دل در گرو انقلاب و ارزش‌های آن دارند و با فضای آن مأنوس هستند. نه هر هنرمندی که به طمع حمایت همراه یک جریانی می‌شود. متأسفانه عدم اعتقاد به راحتی در کارهای اینگونه هنرمندان دیده می‌شود و مشهود است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند