حسینی: مراکز رشد هنری و ادبی در استان راه‌اندازی می‌شوند

07:000

رییس حوزه هنری استان همدان گفت: با رویکرد جدیدی که از سال گذشته در مراکز حوزه هنری سطح کشور شکل گرفت، ایجاد مراکز رشد فرهنگی و ادبی در دستور کار است تا آموزش‌ها به شکل حرفه‌ای و به منظور تولید اثر انجام شود.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، سید محمدباقر حسینی رئیس حوزه هنری استان همدان در جمع خبرنگاران ضمن تبریک هفته خبرنگار مطرح کرد: رسالت خبرنگاران آگاهی‌بخشی به جامعه است و در این راه، در صورتی که گام مناسب بردارند، می‌توانند منجر به رشد و تعالی و به کمال رسیدن خود، جامعه و مخاطبانشان شوند.

وی با تأکید بر اینکه داشتن آگاهی لازم در زمینه‌های مختلف در بین مردم منجر به تصمیم‌گیری‌‌های درست در سطح جامعه می‌شود، بیان کرد: یاد شهید محمود صارمی که در مزار شریف به شهادت رسید و شهید غلامرضا رهبر طلایه ‌دار عرصه خبرنگاری در دوران دفاع مقدس را گرامی می‌داریم. شهید رهبر ۲۱ دی‌ماه ۶۵ در عملیات کربلای ۵ به شهادت رسید و مبدع شیوه‌های جدید خبرنگاری بود.

حسینی با تصریح بر اینکه رسالت خبرنگار، آگاهی‌بخشی به جامعه است، اظهار کرد: حوزه هنری استان همدان در تابستان ۱۳۸۱ (با پشتوانه‌ غنی و گسترده «حوزه هنری انقلاب اسلامی کشور» در عرصه‌ هنر متعهد از ابتدای انقلاب تاکنون) فعالیت مستقلِ استانی و رسمی خود را آغاز کرد.

رئیس حوزه هنری استان همدان در تشریح فعالیت‌های شاخص حوزه هنری استان همدان در بازه زمانی ۸۱ تا ۹۸، به برگزاری بیش از ۴ هزار و ۶۴ مورد کارگاه و اردوهای عمومی و تخصصی، تولید بیش از ۶۳۰ اثر ادبی و هنری، برگزاری ۳۱۴ دوره نمایشگاه، برگزاری بیش از ۶۴۸ نشست و برنامه، آموزش بیش از ۱۷۳ نفر ساعت اشاره کرد و گفت: در پروژه بزرگ تاریخ شفاهی انقلاب و دفاع مقدس نیز پیش‌بینی انتشار ۱۱۰ جلد کتاب را داریم.

وی با بیان اینکه برنامه شب خاطره، صبح خاطره و عصر خاطره به صورت ویژه با مضمون انقلاب و دفاع مقدس در قالب ۸۲ برنامه اجرا شده است، اظهار کرد: دانشنامه فرهنگ تمدن و مشاهیر استان همدان با پیش‌بینی سیصد جلد کتاب و تعداد زیادی آثار هنری و ادبی در حال انجام است و در حال حاضر ۱۴۲ اثر با موضوع ‌های مختلف در مراحل مختلف قرار دارد.

مدیر دانشنامه استان همدان با تصریح بر این موضوع ادامه داد: «دانشنامه‌ استان همدان» مجموعه‌ای از مدخل‌ها و عناوین گوناگون با قدر جامع «همدان» است که به قلم پژوهشگران و متخصصان به نگارش درآمده و در آن نسبت به موضوعِ مورد تحقیق، بر تحقیق میدانی و مطالعات کتابخانه‌ای تکیه شده است. این مجموعه می‌تواند با بهره‌‌مندی از استعدادهای محلی، زمینه ‌ساز حرکتی علمی، پژوهشی و هنری در میان پژوهشگران و هنرمندان استان باشد.

وی با بیان اینکه این اقدام در این راستا بود که کارهای جدیدی راجع به تاریخ و تمدن همدان به انجام برسد؛ چراکه وظیفه اصلی در این زمینه با سازمان‌های دیگری چون اداره میراث فرهنگی، دانشگاه‌ها، شهرداری و غیره بود، اما در این زمینه اقداماتی صورت نگرفته و همکاری‌ها در این مسیر مناسب نبود، اظهار کرد: همکاری‌ها برای پیش بردن دانشنامه‌‌‌ها در استان همدان مناسب نبود، اما با این حال وظیفه خود دانستیم تا در این مسیر پیش رویم و علیرغم اینکه به لحاظ اعتباری به این حوزه توجهی نشده است، اما ما این مسیر را ادامه می‌دهیم.

حسینی در این راستا با بیان اینکه سنگ‌اندازی‌ها و گرفتاری‌هایی در این مسیر بود اما کار را پیش برده‌ایم، اظهار کرد: در این زمینه آثار منتشره تا پایان سال ۱۳۹۹ برابر ۳۵ اثر در قالب ۲۷ کتاب، ۵ آلبوم موسیقی و ۳ فیلم مستند بوده است.

وی با بیان اینکه طبق پیش‌بینی‌های به عمل آمده قرار بود تا در بهار و تابستان سال جاری، بالغ بر ۳۰ کتاب نیز منتشر شود، اما به سبب عدم تخصیص بودجه مورد نیاز این امر تا اکنون که وسط تابستان هستیم محقق نشده است، گفت: اگر بودجه مورد نیاز از سوی استانداری و سازمان مدیریت استان محقق شود، تعداد ۳۰ اثر در پاییز و زمستان ۱۴۰۰ منتشر خواهد شد.

رئیس حوزه هنری استان همدان در این خصوص با بیان اینکه در صورت تأمین اعتبار ۴۶ اثر در قالب ۴۱ کتاب و ۵ فیلم مستند نیز در سال ۱۴۰۱ منتشر خواهد شد، تأکید کرد: انتشار و جمع‌آوری دانشنامه‌های استان در حال توسعه است و همدان در این زمینه جزء ۵ استان برتر در سطح کشور است.

وی در ادامه صحبت‌های خود به تهیه ۱۶ شماره سالنامه داخلی در قالب « آیینه رسانه‌ها» اشاره کرد و افزود: در زمینه آفرینش‌های ادبی نیز بالغ بر ۱۲ اثر تاکنون از سوی این مرکز به چاپ رسیده و ۱۱ جلد نیز آماده انتشار است.

حسینی با اشاره به تولیدات در بخش هنرهای نمایشی و تصویری به تولید نمایشنامه‌ها و فیلم در این زمینه اشاره کرد و افزود: یکی از این تولیدات که بازخوردهای زیادی از آن دریافت شد، نمایش «علی گندابی» به کارگردانی محمدجواد کبودرآهنگی بود که این نمایش در مسیر پیاده‌روی اربعین و مشهد نیز به اجرا درآمد.

رئیس حوزه هنری استان همدان با اشاره به اینکه حوزه هنری یک نهاد تولیدی و تألیفی است، خاطرنشان کرد: با رویکرد جدیدی که از سال گذشته در مراکز حوزه هنری سطح کشور شکل گرفت، ایجاد مراکز رشد فرهنگ، هنر و ادبیات کاربردی در دستور کار است تا آموزش‌ها به شکل حرفه‌ای و به منظور آفرینش هنری و ادبی منتهی شود.

حسینی با بیان اینکه با این روند، آموزش‌های مربوطه تخصصی‌تر و کارگاه‌های برگزار شده منتج به تولید یک یا چند اثر خواهند شد، اظهار کرد: بدین ترتیب، شاخص‌هایی برای گزینش افراد برای حضور در کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی در نظر گرفته می‌شود تا ضمن فراگیری آموزش‌های لازم، اثر یا آثاری تولید شوند و این محتوای تولید شده باید دارای حداقل‌های لازم باشد و باید تأکید کرد که نگاه مجموعه در این راستا تولیدات کیفی و نه صرفاً تولیداتی کمی خواهد بود.

وی با تصریح بر اینکه در این راستا می‌توانیم کاربردی‌تر و عملیاتی‌تر گام برداریم، اضافه کرد: از سال ۱۳۸۵ تاکنون، برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌ها را در دستور کار داشته‌ایم و تاکنون در این زمینه ۴۰۰ تا ۵۰۰ نشست برای هر موضوع مثل داستان، فیلم، عکس و نمایش … برگزار شده است، اما حال برآنیم تا مراکز رشد هنری و ادبی را پیش ببریم تا با بهره‌وری بیشتر برگزاری این نشست‌ها و کارگاه‌ها منتج به تولید اثر شود.

حسینی سیر با تأکید بر اینکه مراکز رشد هنری و ادبی در استان با همکاری مشترک راه‌اندازی می‌شوند، اظهار کرد: برای تشکیل مراکز رشد نمونه در استان نیاز به هم‌افزایی با مجموعه‌های فرهنگی و انقلابی است تا علاوه بر کاربردی‌تر شدن و داشتن تولیدات مناسب از موازی‌کاری جلوگیری شود.

رئیس حوزه هنری استان همدان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به ظرفیت‌ها و تهیه زیست‌بوم استان، رویکرد بعدی را توجه به نقطه مزیتی در استان برای تولید آثار عنوان کرد و افزود: در این زمینه با هدایت ستاد حوزه هنری، یکی از بخش‌ها را به عنوان یک نقطه مزیتی استان اعلام و بر اساس آن آثار تولیدی را پیش خواهیم برد و در این زمینه، بخش کودک و نوجوان به عنوان اولویت اول نقطه مزیتی استان و بخش تمدنی همدان به عنوان اولویت دوم نقطه مزیتی استان و سایر اولویت‌ها برای تولید اثر و برگزاری‌ دوره‌ها به حوزه هنری کشور پیشنهاد شده است.

وی با بیان اینکه خانه عکاسان و خانه فیلم همدان نزدیک به دو سال است که منتظر مشارکت است، اظهار کرد: دوره‌های آموزشی و انواع اردوهای مختلف برای عکاسان و فیلم‌سازان در این زمینه برگزار می‌شد و زمینه‌ای برای رشد عکاسان و فیلم‌سازان در استان بود که متأسفانه با شیوع کرونا این دو خانه غیرفعال شده است، اما با حضور علاقه‌مندان و مشارکت سایر نهادها و فعالان فرهنگی امکان راه‌اندازی دوباره وجود دارد.

رئیس حوزه هنری استان همدان در بخش پایانی سخنان خود، در مورد تاریخ و تمدن به عنوان اولویت دوم نقطه مزیتی استان همدان افزود: در این زمینه، تولید دانشنامه‌های مختلف را در دستور کار قرار داده‌ایم، این کتب، صرفاً کتاب‌هایی تاریخی نیستند، بلکه وضعیت کنونی را مورد بررسی قرار می‌دهند و می‌توانند چراغ راهی برای تصمیم‌گیران در استان همدان باشند و با ارائه راهکارهایی برای حل مشکلات مختلف سطح استان همدان به کار آیند.

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند