حسینی: فروش عمومی آثار دانشنامه نیازمند حمایت متولیان فرهنگی است

02:180

رئیس حوزه هنری همدان با اشاره به انتشار ۲۲ جلد از کتب دانشنامه استان همدان، خواستار حمایت مسئولان به ویژه متولیان فرهنگی برای خریداری آثار تولید شده و رونق چرخه اقتصاد بخش فرهنگ و هنر استان شد.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، سید محمدباقر حسینی اظهار داشت: فروش عمومی کتاب‌های منتشر شده را در دستور کار قرار داده‌ایم، اما انتظار ما از دستگاه‌های فرهنگی حمایت مالی از این فعالیت‌ها و خرید محصولات است.

وی اضافه کرد: کتاب‌های منتشر شده ویترینی است، اما برای فروش عمومی این آثار با جلد شومیز و ارزانتر تولید می‌شود تا دوستداران کتاب، توان خرید محصولات را داشته باشند.

رئیس حوزه هنری استان همدان گفت: دانشنامه مخاطب عام دارد و به دنبال این نیست که صرفا نیاز پژوهشی عمیق جامعه را برآورده کند، زیرا پژوهشگر حرفه‌‌ای از هر راهی نیاز خود را برآورده می‌کند اما شهروند عادی به دلایل مختلف برای رسیدن به اهداف خود نیازمند منابع آسان و در دسترس است.

حسینی به افزایش کتاب‌های دانشنامه از ۱۱۰ به ۳۰۰ جلد کتاب خبر داد و گفت: همدان دارای ظرفیت‌های بسیاری است و استقبال اساتید و پیشکسوتان عرصه فرهنگ و تاریخ این دیار انگیزه و اشتیاق ما را برای غنی و قوی‌تر کردن مجموعه دانشنامه چند برابر کرده است.
به گفته وی، تاکنون کار تألیف و پژوهش ۸۰ جلد از دانشنامه به اتمام رسیده، به طوری که برخی در مرحله اصلاح، ویراستاری و صحافی هستند و تعدادی هم در ترافیک چاپ و نشر انتظار می‌کشند.

رئیس حوزه هنری استان همدان خاطرنشان کرد: اگر چه شیوع کرونا بسیاری از برنامه‌های حوزه هنری را کمرنگ کرده، اما کار چاپ و نشر دانشنامه با همت والای نویسندگان و محققان در حال انجام است، به طوری که به تازگی کتاب «تاریخ مطبوعات استان همدان» به عنوان بیست و دومین اثر مکتوب روانه بازار شد.

وی افزود: علاوه بر آثار مکتوب، پنج آلبوم موسیقی لری، ترکی، کردی و همدانی و سه فیلم مستند در مجموعه دانشنامه تولید شده که آثار فاخری در زمینه داشته‌های فرهنگی این دیار محسوب می‌شوند.

حسینی یادآور شد: تا پایان سال با چاپ کتاب‌هایی مانند جلد سوم «اصطلاحات و واژه‌های همدانی»، «تاریخ مساجد همدان»، جلد دوم «خانه‌های قدیمی همدان»، «سفال همدان»، «کاروانسراهای همدان»، «هیئت‌های مذهبی» و «فرهنگ مردم همدان و آثار تاریخی» آثار مکتوب دانشنامه را به ۳۰ جلد می‌رسانیم.

وی با بیان اینکه حوزه هنری در بخش ادبیات پایداری به اسطوره‌های دفاع مقدس و ایثارگران جبهه و جنگ استان توجه ویژه دارد، گفت: کتاب «حدیث حاضر غایب» روایت دلاوری‌های سردار شهید حاج حسین همدانی، «هما» ناگفته‌های همسر شهید محسن امیدی و «دوماشال» خاطرات رزمنده‌ای به نام ماشالله حرمتی، نمونه‌هایی از جمله این آثار هستند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند