جوشقانیان: یکی از وظایف جشنواره‌ها خط‌دهی به شاعر و نویسنده ا‌ست

03:090

عاطفه جوشقانیان برگزیده جشنواره شعر انقلاب معتقد است: اگر کیفیت اثر در جشنواره‌ها مورد غفلت واقع نشود، منجر به تلاش شاعر برای ارتقای کیفی آثارش خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، عاطفه جوشقانیان شاعر اهل قم، برگزیده دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب است. او که به طور جدی از سال ۱۳۹۴ وارد عرصه شعر شده‌ است، هم‌اکنون عضو هیئت رئیسه شورای سیاست‌گذاری شعر حوزه و دبیر محفل ادبی پروین اعتصامی است.

جوشقانیان برگزیده جشنواره‌ها و کنگره‌های متعددی از جمله: اشراق، هنر آسمانی، انتقام سخت، عبرات، مواهب، ام‌ ابیها، هجده سال نوری، رازهای ارغوانی فجر فاطمی و کنگره مجازی فصلی بوده‌ است. به بهانه انتخاب عاطفه جوشقانیان در جشنواره شعر انقلاب که چندی پیش توسط حوزه هنری برگزار شد، گفت‌وگویی با او را در ادامه می‌خوانید:

کدام کار شما برگزیده جشنواره شعر انقلاب شد؟

«دو تا رفیق» اسم شعری بود که راجع به سردار سلیمانی و مهندس ابومهدی سرودم. این شعر در جشنواره شعر انقلاب رتبه سوم را آورد.

چه شد که این شعر را سرودید؟

شهادت سردار سلیمانی برای من بسیار دردناک و غم‌انگیز بود و این اتفاق موجب شد که این شعر را بگویم. حقیقتش غربت خاصی را راجع به مهندس ابومهدی حس می‌کردم. در عراق هر وقت از ایشان نام برده‌ می‌شود، اسم سردار هم کنارش می‌آید، اما در ایران اینطور نیست و ایشان غریب هستند، به همین خاطر سعی کردم شعرم راجع به هر دو شهید عزیز باشد. این شعر اینطور شروع می‌شود؛ «دو تا رفیق که پیروز داستان همند» و اسمش هم شد «دو تا رفیق».

برگزاری جشنواره‌های ادبی چقدر در روند کار یک شاعر اثر می‌گذارند؟

جشنواره‌ها می‌توانند به آثار و موضوعات آنها جهت‌دهی کنند. جشنواره‌های شعر یکی از نقاط مثبت‌شان و حتی بالاتر و یکی از وظایفشان خط‌دهی موضوعی به شاعر و نویسنده ا‌ست. وقتی در یک موضوع، آثار تولید شده کم باشد، وظیفه جشنواره است که لااقل جرقه‌ای در ذهن شاعر بزند و اشتیاقی ایجاد کند.

از طرفی اگر کیفیت اثر در جشنواره‌ها مورد غفلت واقع نشود، منجر به تلاش شاعر برای ارتقای کیفی آثارش خواهد شد.

یکی از دیگر نقاط مثبت جشنواره انقلاب، سطح بالای آثار حاضر در آن است. به لحاظ اعتبار و قدمتی که این جشنواره دارد، معمولاً سطح آثار دریافتی و آثار برگزیده از کیفیت بالایی برخوردار است.

چه چیز جشنواره داستان انقلاب را می‌پسندید و چه اتفاق بهتری می‌تواند در این جشنواره بیفتد؟

اولین نکته مثبت این جشنواره به نظر من تعهدی هست که در رابطه با عقاید و مسائل دارد، این تعهد را در موضوعات کنگره می‌توان دید. گفتمان انقلاب همان موضوعات اصلی جشنواره است و این موضوعات تنها محدود انقلاب و مقاومت نمی‌شود و حتی در باب اخلاق هم وارد می‌شود. در واقع تمام تحولاتی که طی انقلاب و تحت تأثیر آن تاکنون رخ داده، می‌تواند از موضوعات این جشنواره باشد. هم چنین جامع بودن جشنواره از مزیت‌های دیگر آن است. اینکه در همه بخش‌ها و به صورت مجزا اثر می‌پذیرند، از کلاسیک گرفته تا شعر کودک و نوجوان، از تک اثر تا مجموعه. از طرفی دعوت تمامی برگزیدگان منجر به آشنایی و همدلی هنرمندان انقلابی سراسر کشور با یکدیگر می‌شود.

در دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب ۶ نفر از برگزیدگان از شهر قم بودند، در سال‌های اخیر این اتفاق در جشنواره‌های مختلف تکرار شده‌ است، دلیل این اتفاق را چه می‌دانید؟

الحمدلله استان قم اساتید مؤثر و متعهدی دارد که همین قضیه منجر به بالا رفتن سطح شعرا و نویسندگان استان شده است. حضور استاد مجاهدی، استاد سید مهدی حسینی و بقیه اساتید و پیشکسوتان، سطح آثار هنرمندان قم را ارتقای بیش از پیش داده است.

من هم مدیون این اساتید هستم در این زمینه و همین جا از تک‌تک‌شان تشکر می‌کنم. همچنین مطالعه و اندیشه در مطالعات منجر به غنای اشعار می‌شود که در استان قم زمینه مطالعه و تعهد به آن زیاد است.

دوست داریم حسن ختام این گفت‌وگو شعر برگزیده شما در جشنواره انقلاب باشد.

دو تا رفیق که پیروز داستان همند/ دو تا رفیق که همواره قهرمان همند

دو تا رفیق که پرواز یاد هم دادند/ دو تا رفیق که قد قامت اذان همند

دو تا رفیق که فریادهایشان یکدست/ همیشه در همه جا قدرت بیان همند

و دست بر سر زانوی هم بلند شدند/ دو تا رفیق که انگیزه و توان همند

رفیق‌های صمیمی، رفیق‌های شگرف/ پس از شهادتشان نیز میهمان همند

سلام بر تو و بر غربت ابومهدی/ دو تا غریب که در هر کجا نشان همند

تو آنقدر پدری کرده‌ای که می‌بینیم/ تمام شهر پس از تو برادران همند

شما کبوتر صحن دو آسمان بودید/ دو تا رفیق که حالا هم آشیان همند

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند