جمالپور: آثار کنگره شعر ترکی غدیر در اختیار جوامع اسلامی قرار می‌گیرد

02:000

میکائیل جمالپور دبیر علمی کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر گفت: آثار کنگره شعر ترکی غدیر در اختیار جوامع اسلامی و همه اصحاب اندیشه و دین قرار می‌گیرد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، میکائیل جمالپور در خصوص اهمیت شعر غدیر اظهار کرد: حادثه بسیار مهم و جریان ماندگار در تاریخ اسلام یعنی اتفاق ۱۸ ذی‌الحجه و غدیرخم یکی از مهم‌ترین حوادث تاریخ اسلام محسوب می‌شود.

وی افزود: عید غدیرخم به جهت معرفی امامت امت اسلامی بعد از رحلت پیامبر اکرم (ص)، برای جامعه اسلامی در همه ادوار حائز اهمیت است.

دبیر علمی کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر در ادامه گفت: ترسیم، تبلیغ و تبیین این حادثه یکی از مهم‌ترین وظایف هنرمندان و فرهیختگان در راستای رساندن پیام غدیر به زبان هنر به تمامی جهانیان است.

وی همچنین ادامه داد: از دوران حادثه غدیر تاکنون، آنچه دارای اهمیت بوده زبان خیال و شعر است که شعرای عالم اسلام نسبت بازآفرینی هنری این حادثه، همت گماشته‌اند و بخش عظیمی از اشعار خود را به این مسئله تخصیص دادند.

جمالپور در ادامه به دیوان شعرای ترک‌زبان در طول تاریخ اشاره کرد و گفت: اشعار شعرای ترک‌زبان در ادبیات ترکی مملو از اشعار غدیر است و با نگاه به منظومه‌های سروده شده می‌توان دید، شعرا با تعهد، هنر و خلاقیت این حادثه را منعکس کردند.

وی در خصوص برگزاری نخستین کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر ابراز داشت: امسال حوزه هنری آذربایجان‌ شرقی با همراهی بنیاد بین‌المللی غدیر، شهرداری تبریز و سایر ارگان‌های فرهنگی بنا دارد تا اولین کنگره شعر غدیر را به زبان ترکی برگزار کند.

وی در ادامه افزود: بحث غدیر برای هنرمندان ترک زبان حائز اهمیت فراوان است؛ بنا بر این از هنرمندان و شعرا کشورهای جهان دعوت می‌کنیم تا اشعار خود در اختیار این همایش بگذارند تا با برگزاری این کنگره آثار ارزشمندی را با زبان شعر فوق‌العاده شیرین ترکی را در اختیار همه جوامع اسلامی و اصحاب علم اندیشه و دین بگذاریم.

گفتنی است، نخستین کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر با موضوعات سیمای علی (ع) در قرآن، علی (ع) خانواده و سبک زندگی، علی (ع) و مسئله صلح جهانی، علی (ع) در آیینه نهج‌البلاغه و سایر موضوعات مرتبط برگزار می‌شود که علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را تا تاریخ ۲۸ تیرماه به دبیرخانه این کنگره واقع در حوزه هنری آذربایجان شرقی (به نشانی @hhtabriz در اینستاگرام) ارسال کنند. این کنگره در پنجم مردادماه، در آستانه عید غدیر خم در تبریز برگزار می‌شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند