با مشارکت حوزه هنری اصفهان؛
جشنواره نمایشنامه‌نویسی کمدی «خندستان» برگزار می‌شود

03:210

رئیس حوزه هنری اصفهان گفت: مشارکت در برگزاری جشنواره سراسری «خندستان»، نشانگر حمایت حوزه هنری اصفهان از اهالی تئاتر است.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، احمد نوری رئیس حوزه هنری اصفهان، با اشاره به حمایت جدی حوزه هنری از جشنواره‌های تئاتر گفت: حوزه هنری قبلاً هم تجربه حمایت از جشنواره‌های تئاتر را داشت. مثلاً جشنواره منطقه‌ای «تئاتر ماه» را برگزار می‌کرد، اما نخستین بار است که در برگزاری جشنواره نمایشنامه‌نویسی کمدی «خندستان» دخیل شده است. علت حضور حوزه هنری در این جشنواره، حمایت از نمایشنامه‌نویسان و اهالی تئاتر اصفهان است. از سویی به دلیل شیوع بیماری کرونا مدت‌هاست که اهالی و هنرمندان تئاتر اصفهان نتوانسته‌اند فعالیت حضوری مؤثری در این عرصه داشته باشند و حمایت از تمامی هنرها به‌ویژه هنر اصیل و ریشه‌داری مانند تئاتر در اصفهان، از وظایف همه ارگان‌های فرهنگی هنری است و حوزه هنری نیز همیشه در حمایت از هنرمندان استان نقش داشته است، برای مثال دایر کردن تماشاخانه ماه و اختصاص این سالن به اجرای تئاترهای صحنه‌ای، انتشار فراخوان حمایت از تولید و اجرای عمومی آثار نمایشی به‌صورت صحنه‌ای و خیابانی و مشارکت در برگزاری جشنواره تئاتر استان، از فعالیت‌های مهم حوزه در عرصه تئاتر بود، همچنین یکی از رسالت‌های حوزه هنری اصفهان حمایت از تولید تئاتر در این استان است و این جشنواره نیز در راستای حمایت از تولید آثار نمایشی به ویژه نمایشنامه‌نویسی کمدی در حال برگزاری است.

نوری سپس بهره بردن از طنز و کمدی را برای روحیه‌بخشی به جامعه کارساز دانست و افزود: با توجه به شرایط امروز جامعه و فرسودگی‌هایی که در جامعه ماشینی و شهری امروز وجود دارد، طنز و کمدی برای روحیه‌بخشی به جامعه بسیار مفید و راهگشاست. طنز به ویژه برای هنرمندانی که می‌خواهند با مخاطبان خود ارتباط مؤثرتری برقرار کنند، عرصه فعالیت گسترده‌ای را می‌گشاید. کمدی یکی از قالب‌های مهمی است که همیشه مورد توجه هنرمندان تئاتر اصفهان بوده و جایگاه خاصی در زندگی اصفهانی‌ها دارد. شاید بتوان از طریق گفتار یا نوشتار جدی مسائل را مطرح کرد، ولی کمدی از طریق زبان شیرین و شیوایی که دارد و ذوق و قریحه‌ای که هنرمندان اصفهانی در این زمینه دارند، سطح وسیعی از مخاطبان را مورد توجه قرار می‌دهد و هنرمندان می‌توانند با بهره‌گیری از آن ارتباط بهتری با اقشار مختلف جامعه داشته باشند. آنچه که می‌تواند کمدی و نقش آن را پررنگ‌تر کند، انتقاد سازنده و مؤثرتری است که هنرمندان با نگاه تیزبین خود نسبت به مسائل و مشکلات جامعه مطرح می‌کنند و در این میان نگاه طنازانه هنرمندان می‌تواند سبب پیشنهادات مؤثر برای ارائه راه حل و رفع مشکلات باشد.

وی سپس استقبال خوب از برگزاری جشنواره نمایشنامه‌نویسی کمدی «خندستان» را از چند منظر بررسی کرد و گفت: مدت زمانی است که در کشور و در اصفهان به دلیل شیوع بیماری کرونا فعالیت گسترده تئاتری وجود نداشته و نمایش‌های صحنه‌ای نیز به اجرا در نیامده اند و بسیاری از هنرمندان تئاتر به نوشتن روی آورده‌اند. سابقه دیرینه اصفهان در زمینه تئاتر کمدی انتقادی را نیز نمی‌توان در این اقبال بی‌تأثیر دانست. علاوه بر اینکه نویسندگان اصفهانی استعداد خاصی در زمینه نوشتن دارند و بسیاری از نویسندگان کشور در حوزه‌های مختلف زاییده و برخاسته شهر ما هستند.

نوری در پایان همکاری و مشارکت با شهرداری اصفهان در برگزاری یک جشنواره هنری را اتفاقی فرخنده و مبارک برای هر دو ارگان فرهنگی مهم اصفهان دانست که با یکدیگر فعالیت و رقابت می‌کنند و ادامه داد: این همکاری می‌تواند نویدبخش برگزاری برنامه‌های مشارکتی مهم و بزرگ دیگری در عرصه هنر اصفهان هم باشد. حوزه هنری استان اصفهان تاکنون مشارکت‌های مختلفی با سازمان فرهنگی و تفریحی شهرداری داشته است که همیشه موفق و مؤثر بوده است و برگزاری این جشنواره نیز در این وسعت نویدبخش برگزاری جشنواره‌های بزرگی است که حوزه هنری استان اصفهان می‌تواند در کنار دیگر سازمان‌ها برگزار کند و امیدواریم تقسیم وظایف و مشارکت‌ها در برنامه‌های این چنینی، باعث برگزاری بهتر این برنامه‌ها و حمایت بیشتر از هنرمندان شود.

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند