جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مسجد زنجان افتتاح شد

06:540

نخستین سلسله رویداد آموزشی تئاتر مردمی بچه‌های مسجد (محرابیان) عصر شنبه ۴ تیرماه ۱۴۰۱ در زنجان آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، نخستین سلسله رویداد آموزشی تئاتر مردمی بچه‌های مسجد (محرابیان) به همت حوزه هنری استان زنجان و با حضور کوروش زارعی هنرمند برجسته تئاتر و سینما، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و دبیر جشنواره تئاتر فجر سال جاری، اساتید و پیشکسوتان عرصه تئاتر حسین فدائی‌حسین و محمدرضا آزاد، مسئولین استانی و همچنین  نمایندگانی از استان‌های قزوین، مرکزی و همدان و ۳۵ مربی گروه تئاتر بچه‌های مسجد از استان‌های همجوار و زنجان به مدت ۳ روز از عصر شنبه ۴ لغایت ۶ تیرماه ۱۴۰۱ در اردوگاه شهید باکری فعالیت خود را آغاز کرد.

کوروش زارعی در آیین افتتاحیه نخستین رویداد آموزشی تئاتر مردمی بچه‌های مسجد گفت: جریان تئاتر مردمی بچه‌های مسجد در دهه ۷۰ شکل گرفت و به مرور داشت جایگاه خود را در بین جریان‌های تئاتر کشور تثبیت می‌کرد که کج سلیقگی‌های مدیریتی آن را متوقف کرد و پس از دو دهه توقف این کار دوباره از سر گرفته شده است.

زارعی با اشاره به اینکه ما در تئاتر بچه‌های مسجد تنها به دنبال تربیت هنرمند نیستیم بلکه به دنبال تربیت مدیران فرهنگی و تولیدی آینده نیز هستیم، گفت: در واقع می‌خواهیم در یک پروسه ۹ ساله محصول خوبی را در نیروی انسانی جریان تئاتر و سینما و مدیریت فرهنگی کشور داشته باشیم.

وی با اشاره به سند ۹ ساله تئاتر بچه‌های مسجد اظهار کرد: در سه ساله اول این سند به دنبال تدوین این اندیشه و مسیر هستیم که در این سه سال بچه‌ها مجهز به علم و آموزش می‌شوند و به صورت مرتب آموزش‌های متعددی خواهند دید. در سه ساله دوم بحث تولید و آزمون و خطا هست که بچه‌ها باید تولید کنند و آزمون و خطا داشته باشند تا در سه سال بعدی جریان تئاتر را به دست بگیرند و در سینما و تئاتر و تلویزیون عرصه هنرهای نمایشی کشور را مدیریت کنند و آثار درخشانی را به صحنه ببرند.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با بیان اینکه متاسفانه تئاتر ما امروز در وضعیت خوبی نیست، اظهار کرد: ما امروز تئانری نداریم که خانواده‌ها بتوانند به راحتی با حضور فرزندان خود به تماشای آن بنشینند و این مشکل به واسطه این است که جریان فرهنگ و هنر رها شده است و مسئولین برایشان مهم نیست که چه اتفاقی برای فرهنگ و هنر کشور می‌افتد. ما باید بتوانیم در جریانی که به راه می‌اندازیم تئاتر را به سمت و سویی ببریم که خانواده‌ها با خیال امن به تماشای تئاتر بنشینند.

زارعی با بیان اینکه جنگ امروز ما جنگ فرهنگی است، افزود: ما سال‌هاست که وارد جنگ نابرابردر این خصوص شده‌ایم و دشمن تأثیر خود را گذاشته است و فهمیده است که اکنون چه کار کند و چطور ما را در مسیر انحراف قرار بدهد و این فساد مطلق روزی به پایان خواهد رسید و آن موقع کاری از ما برنمی‌آید، بنابراین باید در این زمینه هوشیار باشیم.

وی با بیان اینکه پس از ۴۱ سال از انقلاب اسلامی امروز ما باید گارد دفاع خود را باز کنیم و به دشمن حمله کنیم و به آن نشان دهیم که ما در کجا ایستاده‌ایم، اظهار کرد: فصل دفاع تمام شده لست و باید یک حمله جانانه در عرصه هنر داشته باشیم.

این مسئول خاطرنشان کرد: امروز هدف ما از تئاتر بچه‌های مسجد این است که بچه‌های خود را به سلاح علم  مجهز کنیم و آنها را تقویت نماییم تا به جایی برسیم که در عرصه بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته باشند و بتوانند سخنان امام انقلاب را به جامعه عمومی معرفی و صادر کنند.

امیر نعمتی، رییس حوزه هنری استان زنجان در مراسم افتتاحیه این رویداد آموزشی تئاتر مردمی بچه‌های مسجد با اشاره به اینکه این همایش بهانه‌ای است که بچه‌های تئاتر مسجد دور هم جمع شوند و از تجربه‌های یکدیگر نهایت استفاده را ببرند، اظهار کرد: در جامعه امروزی با توجه به وجود مشکلات متعددی که در عرصه‌های مختلف اجتماع وجود دارد یکی از ابزارها و عناصری که می‌تواند کاستی‌ها را جبران کند زبان هنر است و هنر نمایش یکی از هنرهای موثر در این حیطه است.

وی ادامه داد: امیدوارم توجهی که مسئولان در شروع دوره تحولی به تئاتر بچه‌های مسجد در مرکز هنرهای نمایشی شده است بتواند منشأ خیر و برکت بسیار خوبی در جامعه ما باشد. تربیت نسل جدیدی از هنرمندان به ویژه هنرمندان تئاتر از ضرورت امروز ما است چرا که تئاتر امروز ما در برخی موارد آن ارزش‌ها و قداست گذشته را از دست داده است و تئاتر بچه‌های مسجد می‌تواند این رویه را سامان بدهد و خلاءهای موجود را پر کند.

نعمتی خاطرنشان کرد: هنری که دردمند نباشد و نتواند مساله‌ای از مسائل جامعه را حل کند ماندگار نخواهد بود و هنر باید فریاد مظلومیت انسان ها باشد.

وی با اشاره به برگزاری دو دوره همایش تئاتر بچه‌های مسجد گفت: در سال‌های گذشته به صورت جدی به این تئاتر پرداخته نشده اما به همت ارگان‌های فرهنگی استان در سال‌ ۹۸ تئاتر بچه‌های مسجد با ۱۲ گروه و هر گروه ۵ تا ۶ اجرا راه‌اندازی شد که با توجه به شرایط کرونایی در روند اجرا و پیشرفت این تئاتر وققفه به وجود آمد.

نعمتی با ابراز خرسندی از فروکش کردن کرونا و شروع دویاره فعالیت‌های تئاتر بچه‌های مسجد در سال ۱۴۰۰ به برگزاری دومین همایش تئاتر بچه‌های مسجد(محرابیان) در سال گذشته اشاره کرد و افزود: دومین همایش تئاتر بچه‌های مسجد(محرابیان) فعالیت خود را با ۱۵ گروه آغاز کرد که ۸ گروه نمایشی با حضور ۶۵ هنرمند تازه کار این عرصه به مرحله بازبینی و اجرا رسیدند که حدود ۴۵ اجرا داشتند. ضمن اینکه امیدوارم با بحث تربیت معلمان کارهای خوبی در این زمینه انجام بدهیم و کارها به صورت تخصصی تر انجام بشود.

در ادامه امر الله حسنی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان نیز با اشاره به اینکه امروزه مساجد پیشران مبارزه با جریان ظلم و استبداد هستند، اظهار کرد: آینده جهان و منجی جهان بعدی ایمان خواهد بود و یکی از مصادیق اصلی ایمان ما بحث خودباوری و خودشناسی و در یک کلام عزتمندی است.

وی ادامه داد: متاسفانه در نسل امروز خلائی در زمینه عدم خودباوری وجود دارد و به نظر من این کارهایی که شروع شده است به ویژه در حوزه تئاتر می‌تواند این خلا را جبران کند. هر چه قدر ما در حوزه مسجد فعالیت کنیم مطمئنا بچه‌های مساجد اینده شان تضمین خواهد شد.
حسنی با بیان اینکه در حوزه مساجد به ویژه در زمینه فرهنگ و هنر کم‌ و کاستی‌هایی وجود دارد، افزود: جای خوشحالی دارد که برنامه‎های منسجمی در این زمینه در حال شکل‌گیری است و امیدواریم ما هم بر اساس بضاعت خود در این زمینه سهیم باشیم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان افزود: متاسفانه عدالت فرهنگی و هنری به مناطق دور دست ما نرسیده است و شاهد هستیم که اگرچه در مسجد کارهای بزرگی انجام می‌شود ولی چون به دلایل فنی و به لحاظ هنری ضعیف هستند کارشان دچار مشکل است و این حرکت در واقع کمکی به تربیت استعدادهای این حوزه است.

نخستین سلسله رویداد آموزشی تئاتر مردمی بچه‌های مسجد (محرابیان) به همت حوزه هنری استان زنجان و با حضور کوروش زارعی هنرمند برجسته تئاتر و سینما، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و دبیر جشنواره تئاتر فجر سال جاری، اساتید و پیشکسوتان عرصه تئاتر حسین فدائی‌حسین و محمدرضا آزاد، مسئولین استانی و همچنین  نمایندگانی از استان‌های قزوین، مرکزی و همدان و ۳۵ مربی گروه تئاتر بچه‌های مسجد از استان‌های همجوار و زنجان به مدت ۳ روز از عصر شنبه ۴ لغایت ۶ تیرماه ۱۴۰۱ در اردوگاه شهید باکری فعالیت خود را آغاز کرد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند