برنده جایزه قلم زرین در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:
نباید فروش یک اثر به موفقیت آن در جشنواره گره بخورد

01:560

حمید علیدوستی نویسنده کتاب «بُرشکن» معتقد است: نباید فروش و برجسته شدن عنوان یک اثر به موفقیت آن در جشنواره گره بخورد.

حمید علیدوستی نویسنده کتاب «بُرشکن» و برنده جایزه قلم زرین در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری درباره سنت بُرشکنی گفت: سنتی قریب به ۲۰۰ سال در استان‌های چهارمحال و بختیاری، اصفهان و لرستان در زمان درو گندم وجود دارد که فضای داستانی کتاب بر اساس این سنت روایت می‌شود.

وی اضافه کرد: در سنت بُرشکنی در یک زمان تعیین شده تمامی کشاورزان در مکانی جمع می‌شوند و با هم شروع به چیدن گندم می‌کنند. در گذر زمان این سنت با خرافه همراه شده و کسی که زودتر یا دیرتر از این مراسم شروع به بُرشکنی کند دچار نحسی می‌شود. خود این سنت داستان کتاب نیست و به موضوع سوء استفاده برخی ملاکان بزرگ از رعیت فرودست می‌پردازد که چگونه برای بهره‌کشی از آنها از برخی خرافات علیه منافع مردم عادی استفاده می‌کنند.

این نویسنده با اشاره به رویدادهای فرهنگی و جشنواره‌های ادبی تصریح کرد: جشنواره‌ها محلی برای کشف استعدادهای نهفته ادبی است. رقابت در هر رشته هنری و فرهنگی باعث رونق و ایجاد شور و انگیزه می‌شود، به نحوی که با کسب یک جایزه، اثر دیده شده و راه را برای موفقیت سایر آثار باز می‌کند. اگر موضوعاتی مانند جریان عدالت و قضاوت داوران را کنار بگذاریم، اصل موضوع جشنواره‌ها رخدادی نیکو و اتفاقی مبارک است.

علیدوستی با اشاره به برخی مشکلات و کم‌کاری‌ها در حوزه تولید و نشر آثار توسط ناشرین گفت: متأسفانه نباید فروش و برجسته شدن عنوان یک اثر به موفقیت آن در جشنواره گره بخورد و باید با تبلیغات و معرفی آثار توسط خود ناشران مخاطبین در جریان تولید آثار و عناوین جدید قرار بگیرند و جشنواره آخرین مرحله برای معرفی اثر به مخاطب باشد، اما به دلیل کم‌کاری‌ها آثار دیده نمی‌شود.

انتهای پیام/

 

 

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند