مستند «مشق عشق» تولید شد

02:000

مستند «مشق عشق»، ابعاد مختلف زندگی عبدالله جواری استاد پیشکسوت خوش‌نویسی کرمانشاه را روایت می‌کند که توسط حوزه هنری استان کرمانشاه تولید و از شبکه مستند پخش شده است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، دوست‌محمد مسئول واحد هنرهای تصویری حوزه هنری کرمانشاه بیان کرد: ساخت این مستند از مهرماه سال جاری کلید خورد و در آذرماه به کارگردانی علی براری و تهیه‌کنندگی حوزه هنری کرمانشاه، به اتمام رسید.

وی اظهار داشت: عبدالله جواری کرمانشاهی، از خوش‌نویسان معاصر کرمانشاهی است که سال ۱۳۳۵ در کرمانشاه به دنیا آمد. وی نخست هنر خوش‌نویسی را نزد میرزا آقا کریمی آغاز و سپس دوره تکمیلی آن را نزد مرحوم آیت‌الله نجومی(ره) چهره ماندگار جهان اسلام، ادامه داد.

دوست‌محمدخاطرنشان کرد: کیخسرو خروش، اردشیر اکبری و استاد امیرخانی دیگر اساتید خوش‌نویسی بودند که استاد جواری نزد آنان تلمذ کرد و هم اکنون وی از اساتید برتر خوش‌نویسی کشور بوده و شاگردان زیادی نزد وی، هنر ارزشمند خوش‌نویسی را فرا گرفته‌اند.

وی افزود: از جمله فعالیت‌های این پیشکسوت کرمانشاهی می‌توان به کتابت شاهنامه، مناجات‌نامه شهدای کرمانشاه، منتخب دیوان شمس، دیوان محتشم کاشانی، دیوان وحدت کرمانشاهی، دیوان حافظ و مقاله سیری در هنر خوش‌نویسی کرمانشاه اشاره کرد.

وی یادآور شد: قالبی که برای ساخت این مستند به کار گرفته شده قالب پرتره نام دارد که جزء مهم‌ترین گونه‌های سینمای مستند است و نیاز به کار پژوهشی فراوان دارد و همچنین به جهت تنوع در آن باید از گفت‌وگو، مصاحبه و تصاویر آرشیوی مرتبط با راوی اصلی مستند، استفاده شود.

استاد جواری در سال ۱۳۶۰ توانست مدرک ممتاز خوش‌نویسی را دریافت کرده و در سال ۸۶ نیز موفق به اخذ درجه استادی شد. این خوش‌نویس کرمانشاهی در هنر تذهیب نیز سر رشته داشته و در خط شکسته نزد استاد یدالله کابلی، در خط ثلث و نسخ در محضر آیت‌الله نجومی و استاد میرزا احمد زنجانی آموزش دیده و هنر تذهیب و نگارگری را نیز از استاد اردشیر مجرد تاکستانی آموخت.

جواری در طول مدت فعالیتش، نمایشگاه‌های متعدد داخلی و خارجی برپا کرده که از آن جمله می‌توان به نمایشگاه‌هایی در کشورهای پاکستان و فرانسه اشاره کرد.

وی از سال ۱۳۶۰ انجمن خوش‌نویسان کرمانشاه را تأسیس کرد و تا به امروز مسئولیت این انجمن را بر عهده دارد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند