تولید تواشیح «اسماءالله ‌الحسنی» در اراک

01:0010

به همت حوزه هنری استان مرکزی و مجمع قرآنیان و به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، تواشیح و اُنشوده‌ «أسماءالله ‌الحسنی» تولید شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، این اثر به کارگردانی علی فتحعلیان و مدیر تولیدی روح‌الله ذوالفقاری و صدابرداری توسط رضا جعفری با حضور ۳۰ نفر از قاریان برجسته اراک در مصلای بیت‌المقدس اراک بازخوانی و ضبط شده و در فضای مجازی در ماه مبارک رمضان انتشار خواهد یافت.

گفتنی است تواشیح و اُنشوده‌ «أسماءالله ‌الحسنی» یکی از زیباترین آثار قدیمیِ مصر است که برای نخستین بار توسط استاد «شیخ محمد نقش‌بندی» (۱۹۲۰ – ۱۹۷۶ از مُبتهلان عصر طلاییِ مصر و ملقب به «امامُ‌المُبتَهلین») به‌همراه دو استاد دیگر به نام‌های «شیخ محمد فیومی» و «شیخ عبدالسمیع بیومی»، به‌درخواست رادیو مصر در استودیو و در دهه ۶۰ میلادی اجرا و ضبط شد. آهنگ‌ساز این اثرِ ماندگار، موسیقار بزرگ مصری، استاد‌ «سید مِکاوی» است.

این اثر در مقام‌های سه‌گاه، عجم، صبا و رَست خوانده شده‌ است. پس ‌از آن گروه‌های بسیاری این اثر را بازخوانی کرده اند. یکی از آن گروه‌ها، گروه تواشیحِ «اهل بیتِ» ایران بود که ما نسخه صوتیِ اجرای این گروهِ ایرانی را سال‌ها پیش ‌از افطار در ماه‌های رمضان شنیده‌ایم.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند