در سالگرد حماسه کوی ذوالفقاری آبادان؛
تندیس دریاقلی سورانی به خانواده دو قهرمان گمنام اهدا شد

05:0010

تندیس دریاقلی سورانی (قهرمان گمنام)، امسال به اصلی‌ترین بنیان‌گذار گمنام زرهی و توپخانه جنگ، زنده‌یاد حاج عباس سرخیلی، و زنده‌یاد حمید آخوندی بنیان‌گذار خیریه روز سوم اهدا شد.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، امسال مراسم یادبود قهرمان گمنام (باز یادی کوچک از حماسه شهید دریاقلی سورانی در نهم آبان، سالگرد واقعه کوی ذوالفقاری آبادان) به‌صورت کاملاً مردمی در دو شهر آبادان و تهران برگزار و به دو خانواده از این عزیزان و قهرمانان گمنام، تندیس مذکور اهدا شد.

اولین تندیس در آبادان به خانواده قهرمان گمنام مرحوم حاج عباس سرخیلی اهدا شد. او فرماندهی گمنام بود که در تشکیل رسته زرهی با استفاده از تانک‌های غنیمتی از دشمن بعثی و همچنین ادوات و توپخانه برای رزمندگان مردمی که در خط مقدم نبرد و در مقابل ارتشی سر تا پا مسلح شده، تنها مجهز به سلاح‌های سبک بودند، نقش اصلی را بر عهده داشت. تأثیر دوگانه این تجهیز و توانایی دفاع در مقابله با توپخانه‌ها و خمپاره‌اندازهای دشمن باعث شد از سوی دیگر دشمن بعثی به خود جرأت ندهد تا هر لحظه شهرهای مرزی و مردم بی‌دفاع ما را زیر آتش توپخانه قرار دهد و از شهادت هزاران نفر از مردم جلوگیری کند.

در کنار اهداء این تندیس و به هدف تنوع در کار خیر، سه دستگاه پارک بازی نیز با تقدیم به روح شهدای کوی ذوالفقاری در روستاهای محروم سید محمد، جمبه و شفه از توابع غیزانیه نصب، راه‌اندازی و در اختیار کودکان این مناطق قرار داده شد.

از دیگر برنامه‌های خودجوش و کاملاً مردمی در سطح شهر آبادان به مناسبت سالگرد حماسه کوی ذوالفقاری و اولین شکست بزرگ دشمن در تصرف یک شهر مرزی در اوایل جنگ می‌توان به مسابقه دوچرخه‌سواری بین کودکان و نوجوانان در مسیر کوی ذوالفقاری تا سپاه (مسیر معروف دوچرخه راندن شهید دریاقلی) و راه‌اندازی کارناوال شادی به‌صورت خودجوش و مردمی توسط گروه گردشگری مردمی مهرآذین، مراسم جشن با کمک خیرین در باغ موزه دفاع مقدس آبادان و با تمرکز بر شادی و فعالیت‌های کودکانه از قبیل مسابقات نقاشی، انشاءنویسی اشاره کرد که در سطح نسبتاً وسیعی از منطقه صورت پذیرفت.

جانباز شیمیایی مرحوم حاج عباس سرخیلی، دو ماه پیش به علت کرونا و در نهایت گمنامی در میان مردم شهر و کشورش به دیار باقی شتافت.

 

اهداء دومین تندیس به بنیان‌گذار خیریه روز سوم

دومین تندیس در تهران به خانواده مرحوم حمید آخوندی، بنیان‌گذار خیریه روز سوم و تهیه‌کننده فیلم سینمایی «روز سوم» با حضور گوهر خیراندیش و مکی یازع اهدا شد.

به پاسداشت اهداء این تندیس به خیریه؛ با کمک خیرین، پرویز پرستویی، گوهر خیراندیش و دیگر هنرمندان خیریه روز سوم، مادر زندانی بدهکاری از زندان آزاد شد.

گوهر خیراندیش در مراسم اهدای تندیس عنوان کرد: حمید آخوندی قلبی از جنس بلور داشت، قدم‌هایی که او برای انسان‌ها برمی‌داشت هیچ ربطی به هیچ ایدئولوژی نداشت و فقط به انسان‌ها فکر می‌کرد.

وی گفت: آخوندی پل ارتباطی بین هنرمندان‌، عزیزان، خانواده‌ها و کسانی بود که جانشان را برای مملکت فدا کرده بودند.

حمید آخوندی در کنار تهیه‌کنندگی سینما به همراه علیرضا جلالی، بعد از ساخت فیلم سینمایی «روز سوم»، خیریه روز سوم را با هدف کمک به تحصیل کودکان بی‌‌سرپرست تأسیس کرد. وی در امر آزادسازی زندانیان مالی به‌واسطه مسابقات کتابخوانی دفاع مقدس در ندامتگاه‌ها، کمک به آزادسازی آنان کرد.

تهیه‌کنندگی فیلم «ماهورا»، «چاقی» و «پایان خدمت» از دیگر فعالیت‌های اوست.

گفتنی است، تندیس قهرمان گمنام شهید دریاقلی، هر ساله در موسم نهم تا یازدهم آبان‌ماه به فرد در قید حیات و یا خانواده فردی اهدا می‌شود که حق بزرگی بر گردن مردم کشور داشته، ولی به هر دلیلی تاکنون ناشناخته باقی مانده است.

ارتش متجاوز بعث عراق پس از حمله ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ به خاک میهن اسلامی و در پی تصرف خرمشهر پس از ۳۵ روز مقاومت دلیرانه درصدد اشغال شبه جزیره آبادان برآمد و تلاش کرد با عبور از رودخانه بهمنشیر وارد این شهر شود. نیروهای بعثی در شب نهم آبان ۱۳۵۹، پنج روز پس از سقوط خرمشهر با احداث پل شناور بر روی رودخانه بهمنشیر به سمت کوی ذوالفقاری آبادان یورش بردند.

دریاقلی سورانی اوراق‌فروش کوی ذوالفقاری، هنگامی‌که متوجه تحرکات شبانه سربازان عراقی در این محله آبادان شد، با دوچرخه راهی شهر شد تا مردم و نیروهای سپاه را از ورود عراقی‌ها به آبادان باخبر کند.

دریاقلی در نهایت موفق شد خود را به سپاه آبادان رسانده و موضوع را به فرماندهی سپاه اطلاع دهد. با اعلام حمله شبانه ارتش بعث عراق به منطقه ذوالفقاری، نیروهای سپاه و بسیج مردمی راهی ذوالفقاری شدند. درگیری سختی بین نیروهای خودی با حداقل امکانات و نیروهای بعثی مجهز به سلاح‌های پیشرفته رخ داد و در نهایت مدافعان موفق شدند تا غروب همان روز نیروهای عراقی را شکست داده و شهر و جزیره آبادان را از خطر حتمی سقوط نجات دهند.

دریاقلی نیز به مدافعان آبادان پیوست و بر اثر انفجار خمپاره پایش زخمی شد. وی برای مداوا به تهران اعزام شد و در بیمارستان سینا بستری شد.

دریاقلی مظلومانه و تنها در بیمارستان سینا به شهادت رسید و در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

شهید دریاقلی سورانی یانچشمه‌ای متولد ۱۳۲۴ روستای یانچشمه استان چهارمحال و بختیاری، اوراق‌فروشی که به همراه فرزند خردسال خود، در کنار انبوهی از اتومبیل‌های فرسوده در حاشیه آبادان زندگی می‌کرد، اینک به نماد مقاومت کوی ذوالفقاری آبادان تبدیل شده است.

 

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند