برگزاری نشست رسانه و فرهنگ دینی در اردبیل؛
تمدن اسلامی منشأ تحولات آینده خواهد بود

03:420

نخستین نشست تخصصی رسانه و فرهنگ دینی با حضور اصحاب و فعالان رسانه‌ در اردبیل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، روز دوشنبه ۶ تیر ماه ۱۴۰۱ اولین نشست تخصصی و گفت‌وگو در حوزه رسانه و فرهنگ دینی با حضور اصحاب و فعالان مجازی اردبیل در سالن آمفی تئاتر دبیرستان دخترانه صدرا برگزار شد.

حجت‌الاسلام قاسم جعفرزاده مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل در این نشست اظهار کرد: در بررسی تاریخ ادیان، شاهد ارتباط تنگاتنگ بین دین و تبلیغات بودیم که با توجه به اقتضائات زمان و پیشرفت‌ها، تبلیغات نیز به اشکال مختلف انجام می‌شد.

وی افزود: در مقاطعی تعدادی از دستگاه‌های فرهنگی و مذهبی دچار برخی غفلت‌ها در حوزه تبلیغ دین شدند که این خلأها با همکاری تنگاتنگ رسانه‌ها و دستگاه‌های مربوطه به خصوص در برگزاری نشست‌های گفتمان‌محور قابل جبران است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل تشریح کرد: رسانه‌ها، کنشگران و تأثیرگذاران حوزه مذهبی و دینی محسوب می‌شوند که باید با استفاده از این پتانسیل و‌ ظرفیت‌های محلی و سنتی، در راستای تبلیغ دین و مذهب، قدم‌های بسیار مثبتی برداشته شود.

جعفرزاده تأکید کرد: طی ماه‌های اخیر شاهد گسترش سرود «سلام فرمانده» در کشورهای گوناگون و انواع زبان‌ها در سطح جهان بودیم و همین موضوع به شدت توسط رسانه‌های معاند اسلام و ایران مورد حمله قرار گرفت که نشان از ارزشمندی این قبیل تولیدات است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل ادامه داد: در چند روز اخیر تجمعی در شیراز برگزار شد و شاهد بودیم که رسانه‌های معاند چگونه به شکل شبانه‌روزی بر روی این موضوع مانور دادند و با اقدامات این‌چنینی سعی در مخفی کردن نکات مثبت و سازنده کشور داشته و با ضریب‌دهی کاذب به برخی از موضوعات، سعی بر القای وجود چنین شرایطی داشتند.

جعفرزاده گفت: با همکاری مستقیم مساجد و رسانه‌ها می‌توانیم شور و اشتیاق جوانان به مساجد را احیا کنیم.

 

ایران یکی از بازیگران اصلی جهان چندقطبی خواهد بود

اسحاق رسولی رییس سابق دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل گفت: صاحب‌نظران کلان حوزه‌های مختلف در جهان بر این باورند که جهان در حال حرکت به سمت تشکیل قدرت‌های مختلف با محوریت قاره آسیا است.

وی با اشاره به جایگاه ایران در جهان افزود: بدون شک در جهان چندقطبی که با محوریت قاره آسیا خواهد بود، جمهوری اسلامی ایران یکی از بازیگران اصلی و توانمند در حوزه‌های دینی و اعتقادی خواهد بود که قطعا در حوزه‌های مختلف دیگری تأثیرگذار و صاحب‌نظر خواهد بود.

رسولی اضافه کرد: اتاق فکر دشمنان اسلام و ایران به این نتیجه رسیدند که جنگ شناختی به عنوان اصلی‌ترین رویکرد در قبال جمهوری اسلامی ایران است که در این جنگ شاهد برخی انحرافات دینی و سیاسی هستیم که با روش‌های گوناگون و‌ تخصصی می‌توانیم این اقدامات را خنثی کنیم.

 

 تمدن اسلامی منشأ تحولات آینده است

محمد سیمزاری مدیرکل سابق امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل اظهار کرد: متخصصان و صاحب نظران جهانی بر این باور هستند که تمدن اسلامی در آینده نزدیک، می‌تواند تحولات عظیمی در سراسر جهان رقم بزند و به طور قطع، آینده در دستان گروه‌هایی است که بر روی کودکان و نسل آینده سرمایه‌گذاری منطقی، دقیق و کارشناسی انجام دهد.

وی افزود: متأسفانه در حوزه فرهنگی، کم‌کاری بسیاری با بهانه‌هایی چون وجود کرونا و کمبود بودجه صورت گرفت و در حال حاضر آثار آن کم‌کاری‌ها و منفعل بودن در حوزه فرهنگی را شاهد هستیم.

مدیرکل سابق امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل بیان کرد: رسانه یکی از اصول هر کشور محسوب می‌شود و متأسفانه در کشورمان توسط دولت‌ها به این حوزه مهم و اساسی توجه چندانی نمی‌شود و در کنار این موضوع، به فرهنگ و هنر هم آنگونه که باید توجه چندانی نشده است.

این کارشناس رسانه‌ای بیان کرد: تولیدات صدا و سیما در شرایط نامناسبی قرار دارد و این موضوع که ببینده شبکه‌های استانی از دنبال‌کنندگان و بازدیدکنندگان صفحات اینستاگرام کمتر شده، بسیار تلخ است.

سیمزاری تصریح کرد: برای مقابل با اقدامات غربی‌ها بر علیه کشورمان اقدامات متفاوتی همچون تولیدات فاخر و با ارزش سینمایی، سریالی، تئاتر و رمان می‌تواند تاثیر بسزای داشته باشد و علی‌‎رغم غنی بودن حوزه فرهنگی و اعتقادی کشورمان، متأسفانه نتوانستیم از این ظرفیت‌ها استفاده مناسبی را در بخش‌های مختلف همچون تولیدات محتوایی انجام دهیم.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند