تمبرهای «پیشگامان هنر انقلاب و دفاع مقدس» رونمایی شد

04:150

همزمان با هفته هنر انقلاب، نخستین بلوک از گروه «تمبرهای پیشگامان هنر ایران» رونمایی شد.

در مراسمی که عصر یکشنبه ۲۲ فروردین‌ماه در محل موزه ارتباطات برگزار شد، بلوک شش تایی تمبرهای «پیشگامان هنر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس» رونمایی شد. این شش قطعه تمبر که همزمان با هفته هنر انقلاب رونمایی شدند، نخستین بلوک از گروه «تمبرهای پیشگامان هنر ایران» است.

به گزارش ستاد خبری هفته هنر انقلاب، محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی در این مراسم ضمن قدردانی از تمامی عوامل و بانیان چاپ و انتشار این تمبرها گفت: عزیزان ما در وزارت ارتباطات، شرکت ملی پست و شورای عالی تمبر با ابتکار خود در چاپ و انتشار این تمبر به ماندگاری بیش از پیش و ترویج آثار برجسته هنر انقلاب کمک مهمی کردند.

دادمان افزود: «تمبرهای پیشگامان هنر ایران» به معرفی اساتید برجسته و بزرگ هنر انقلاب می‌پردازند و به شناخت بیشتر مردم از این اساتید ماندگار هنر انقلاب کمک بسیاری می‌کند.

رئیس حوزه هنری در ادامه گفت: هنر و آثار انقلاب اسلامی باید در متن زندگی مردم به مثابه یک پیام‌رسان فرهنگی، پیام انقلاب و شهدای آن را به گوش جان تمامی مردم ایرانی و غیر ایرانی برساند. بهترین راه برای تحقق این امر مهم، سیاست‌گذاری و چاره‌اندیشی صحیح در بحث فرهنگ و هنر است. یه این ترتیب باید آثار خلق شده هنرمندان انقلاب به واسطه‌های گوناگون به سمع و نظر همه مخاطبان برسد.

دادمان در مورد محدودیت‌های کرونایی که منجر به عدم حضور اساتید مربوطه در این مراسم شد، گفت: جای بسیاری از اساتید هنر انقلاب در رونمایی از تمبرهای «پیشگامان هنر انقلاب و دفاع مقدس» در این مراسم خالی است، اما به هر حال برای حفظ سلامت آنها و رعایت محدودیت‌های کرونایی از حضور این اساتید محروم بودیم.

دادمان در پایان گفت: ان‌شاءالله این اقدام مبارک، سرآغاز سلسله‌ای از کارهای خوب برای ترویج و بیشتر شناخته شدن هنر انقلاب اسلامی باشد.

به کارگیری «تمبرهای پیشگامان هنر ایران» در بازار ارسال مراسلات

سید جمال هادیان طبائی زواره نماینده تام‌الاختیار وزیر و رئیس شورای تمبر، درباره رونمایی این تمبرها که بر اساس رویکرد جدید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به حوزه تمبر منتشر شده است، گفت: این شش تمبر با آثار فاخری از هنرمندان بزرگ ایران ابوالفضل عالی، ایرج اسکندری، حبیب‌الله صادقی، ناصر پلنگی، کاظم چلیپا و مصطفی گودرزی منتشر شده است که در حاشیه این تمبرها، تصویر هنرمند، سال تولد وی، نام اثر و سال خلق اثر ذکر شده است.

وی افزود: این نخستین بار است که مجموعه تمبری از آثار مشاهیر فرهنگی و هنری ایران با شناسنامه و مشخصات کامل منتشر می‌شود و این تمبرها می‌تواند در بازار ارسال مراسلات و همچنین توسط مجموعه‌داران و کلکسیونرهای تمبر مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات در ادامه افزود: در سال‌های اخیر تمبر از گردش پستی خارج شده بود، ولی از ابتدای امسال، با دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تمبر بار دیگر به عنوان اوراق بهادار به چرخه پستی کشور اضافه شده و به عنوان سفیر فرهنگی بر روی پاکت‌های پستی استفاده می‌شود.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر بین هشتاد تا صد هزار مجموعه‌دار تمبر در کشور وجود دارد که اقدام به جمع‌آوری تمبر کرده و در نمایشگاه‌های داخل و خارج از کشور شرکت می‌کنند که این تمبرها می‌تواند به عنوان سفیر فرهنگی کشورمان باشد.

هادیان در ادامه افزود: با تصمیم شورایعالی تمبر، قرار است در سال جدید مجموعه‌ای از تمبر پیشگامان هنر ایران منتشر شود که نخستین دوره از این تمبرهای فاخر و نفیس، تمبرهای «پیشگامان هنر انقلاب و دفاع مقدس» خواهد بود که انتشار این مجموعه در آینده نیز ادامه پیدا خواهد کرد و مجموعه‌های مجسمه‌سازان، هنرمندان نقاشی خط و … نیز منتشر خواهد شد.

تمبر ابزار مناسبی برای پیوند فرهنگی جامعه است

رمضانعلی سبحانی‌فر مدیر عامل شرکت ملی پست هم در این مراسم گفت: یکی از مباحث ارزشمند دنیا توجه به بخش‌های متنوع فرهنگ است که برای هر قشری از جامعه اهمیت دارد. به‌خصوص بخش‌هایی که موجب پیوند فرهنگی اقشار گوناگون جامعه به یکدیگر می‌شود. یکی از ابزار مناسب برای پیوند فرهنگی در جامعه تمبر است که به ابعاد و رویدادهای گوناگون کشور می‌پردازد.

سبحانی‌فر افزود: هر یک از تمبرها به تفسیر و بیان حال و شرایط زمان خود می‌پردازد و نماینده خوبی برای معرفی رویدادهای مهم دنیای پیرامون خود است.

مدیرعامل شرکت ملی پست ادامه داد: تمبری که امروز از آن رونمایی می‌شود به افتخارات انقلاب و روزهای پر فروغ هشت سال دفاع مقدس با آثاری از هنرمندان انقلاب می‌پردازد. باید از طراحان این شش تمبر و نهادهای پشتیبان تولید آن قدردانی کنم.

سبحانی‌فر ادامه داد: امید است تا این اثر به دست مردم دیگر کشورها هم برسد تا وظیفه و نقش بین‌المللی خود را هم به خوبی ایفا کند.

بنا بر این گزارش، مجموعه تمبر «پیشگامان هنر انقلاب و دفاع مقدس» همزمان با هفته هنر انقلاب منتشر شده و با حضور محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی، رمضانعلی سبحانی‌فر مدیرعامل شرکت ملی پست و سید جمال هادیان طبائی نماینده تام‌الاختیار وزیر و رئیس شورای تمبر، رونمایی شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند