تقی‌پور: هنر متعهد سبب ایجاد وحدت و همدلی در جامعه می‌شود/ نحوه حمایت هنرواره از برگزیدگان

02:330

رضا تقی‌پور، داور بخش هنرهای رسانه‌ای نخستین هنرواره ملی «روایت جهاد» گفت: ویروس کرونا به‌عنوان یکی از نادرترین پدیده‌های اجتماعی در یکسال گذشته ایران و جهان را درگیر کرده است. در همین راستا کادر درمان کشور در خط مقدم مقابله با این بحران به‌مانند سربازان میدان جنگ رشادت‌ها و مجاهدت‌های بسیاری را انجام دادند، در همین رابطه هنرواره «روایت جهاد» قصد دارد برای اولین‌بار روایتگر ایثار و فداکاری‌های مدافعان سلامت باشد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، رضا تقی‌پور در گفت و گو با خبرنگار حوزه هنری درباره هدف از برگزاری نخستین هنرواره ملی «روایت جهاد» گفت: نخستین هنرواره «روایت جهاد» با هدف شناسایی، ترازیابی و سازماندهی گروه‌های مختلف تولید کننده رسانه در حوزه مدیا و متن در راستای روایتگری مجاهدت‌های مدافعان سلامت و همدلی مردم در مقابله با کرونا اجرا می‌شود.

وی در باره نحوه بررسی آثار ارسال شده به دبیرخانه هنرواره خاطرنشان کرد: آثار ارسال شده به دبیرخانه هنرواره در دو سطح آماتور و حرفه‌ای دسته‌بندی و سطح‌بندی شده است، در همین راستا آثار در دو سطح مورد ارزیابی و داوری قرار می‌گیرد و افراد برگزیده انتخاب می‌شوند.

داور بخش رسانه هنرواره ملی «روایت جهاد»، درباره نحوه حمایت مجموعه از برگزیدگان اولین دوره این هنرواره گفت: در راستای حمایت مجموعه از افراد برگزیده، در دیگر بخش‌های هنری اطلاعی ندارم، اما در خصوص برگزیدگان حوزه رسانه برنامه‌هایی لحاظ شده است، در واقع افراد برگزیده هنرهای رسانه‌ای به خبرگزاری‌های معتبر کشور معرفی می‌شوند، تا از این طریق تجربه و توانمندی آنها در حوزه رسانه مورد استفاده و بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

رضا تقی‌پور در ادامه درباره نقش تاثیرگذار هنر در رفع بحران‌های اجتماعی افزود: هنر نقش تاثیرگذاری را در جامعه، در جهت سرکوب بحران‌های اجتماعی ایفا می‌کند. در واقع عنصر هنر می‌تواند بسیاری از آسیب‌های موجود در اجتماع را که منجر به اختلالات روحی و روانی جامعه را رفع و برطرف نماید. گفتنی است که وحدت و همدلی موجود در بین افراد جامعه سبب می‌شود تا در برابر هر معضل اجتماعی مقاومت کنند، که این امر با هنر متعهد شکل‌ می‌گیرد.

وی در پایان  در خصوص نقش هنر و هنرمند در جهت تقویت روحیه جامعه اظهار کرد: ذات هنر برگرفته از زیبایی و آرامش است و می‌تواند انسان را از درد و رنج رها سازد. در واقع همدلی‌ها، همیاری‌ها وکمک به همنوعان حس بسیار خوبی برای انسان ایجاد می‌کند، در همین رابطه اگر این رفتارها توسط یک هنرمند در قالب‌های مختلف هنری روایت شود، حس فوق‌العاده‌ای را می‌تواند به خالق اثر و افراد جامعه منتقل کند و در نهایت منجر به تقویت روحیه جامعه می‌شود.

گفتنی است که، اختتامیه هنرواره ملی «روایت جهاد» با موضوع مجاهدت‌های مردمی در عرصه مواسات و مبارزه با ویروس کرونا، با ویژه برنامه‌های هفته هنر انقلاب، در سالرزو شهادت شهید مرتضی آوینی، در فروردین ماه سال ۱۴۰۰ در حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند