تقدیر از مجاهدت های روحانی لردگانی در حاشیه نمایش مستند «خین بری»

03:210

 همزمان با هفته هنر انقلاب اسلامی و با حضور جمعی از مسوولان و هنرمندان چهارمحال و بختیاری در آیینی از مجاهدت‌های روحانی لردگانی با نمایش عمومی فیلم مستند «خین بُری» اثر تولیدی در حوزه هنری چهارمحال و بختیاری تجلیل شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، رییس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری عصر چهارشنبه در مراسم نمایش این فیلم مستند گفت: باید تلاش شود از تمامی افراد اثرگذار در بخش فرهنگی و اجتماعی در زمان حیات‌شان قدردانی شود و مستند خین بری نیز اثری است که با رویکرد جدید اداره کل تبلیغات اسلامی استان در پاسداشت فعالیت‌های روحانی اثرگذار حجت‌الاسلام محمدجواد شمس و با همکاری حوزه هنری تهیه و آماده نمایش شده است.

احسان قائدی در ادامه با بیان اینکه ظرفیت‌های هنری و فرهنگی بسیاری در شهرستان لردگان وجود دارد، افزود: به زودی با همکاری تبلیغات اسلامی، خانه هنرمندان این شهرستان افتتاح خواهد شد تا فضایی برای دورهمی‌های هنرمندان فراهم شود.

وی تصریح کرد: امید می‌رود فرهنگسرای شهرستان لردگان در آینده‌ای نزدیک به بهره‌برداری برسد اما تا آن زمان حوزه هنری با همکاری دیگر دستگاه‌های اجرایی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی را با استفاده از ظرفیت هنرمندان شهرستان و یا با دعوت از استادان برجسته هنری از دیگر استان‌ها در برنامه‌های عملیاتی خود قرار خواهد داد.

قائدی با اشاره به دوری از تمرکزگرایی و حرکت در مسیر گسترش فعالیت‌های حوزه هنری در خارج از شهرکرد یادآور شد: دغدغه اصلی حوزه در این دوره آن است که فعالیت‌ها فرا شهرکردی شود و اجرای برنامه‌ها در دیگر شهرستان نیز شکل بگیرد.

 

آمیخته شدن و آراسته شدن به هنر موجب ماندگاری آثار بزرگان شده است

امام‌جمعه شهر لردگان نیز در ادامه این مراسم گفت: حجت‌الاسلام شمس از روحانیون فرهیخته‌ای به شمار می‌رود که عمر خود را صرف خدمت به مردم کرده است و امروز گوشه‌ای از زحمات وی در قاب هنر آراسته شده و به نمایش گذاشته می‌شود.

حجت‌الاسلام یدالله رحمانی، رسالت هنر را ایجاد عاطفه بین آحاد مردم بیان کرد و افزود: یکی از صفات پروردگار، هنرمندی است، خداوند انسان را زیبا آفرید و هم زیبایی را خلق کرد و تنها جایی که به خود تبریک می‌گوید پس از آفرینش انسان است چرا که آفرینش انسان در نهایت زیبایی است.

وی با بیان اینکه هنرمند مبانی و حقایق عقلانی را با روشی زیبا به عالم تخیل برده و از آنجا به سمت حس و درک هدایت می‌کند تا مخاطب نیز آن را دریابد، تصریح کرد: مبانی کار هنر عقلانیت است و آراستگی و موفقیت هنرمند نیز به طهارت روح او باز می‌گردد.

امام‌جمعه لردگان یادآور شد: اگر هنرمند طهارت روح خود را حفظ کند، اثرش نیز ماندگار می‌شود و اگر با توصیفی که دین از هنر دارد، کار خود را انجام دهد، نتیجه کار او هیچ‌گاه بغض، عداوت و تفرقه به دنبال نخواهد داشت.

وی اظهار داشت: هنر در دین اسلام، اثری است که ایجاد عاطفه کند، عاطفه‌ای که وحدت را به همراه داشته باشد و وحدتی که موجب ماندگاری اثر هنری در جامعه شود.

رحمانی، ایجاد وحدت و انسجام در جامعه را از جمله وظیفه روحانیون دانست و گفت: این هنری است که امروز تلاش حجت‌الاسلام شمس را ماندگاری بخشیده و با ساخت فیلم مستند از زندگی و مجاهدت او زمینه نیز برای اثرگذاری هر چه بیشتر اقدامات وی در جامعه نیز فراهم شده است.

مستند خین‌بری به کارگردانی عباس رفیعی مرغملکی در ۲۵ دقیقه بخشی از زندگی حجت‌الاسلام محمدجواد شمس از روحانیون شهرستان لردگان را به نمایش گذاشته است. حجت‌الاسلام شمس سال‌هاست که برای ایجاد صلح و سازش میان خانواده‌ها و جلب رضایت اولیای دم برای گذشت از حکم قصاص تلاش می‌کند و در این راه سختی‌های بسیاری را نیز متحمل شده است.

همچنین در پایان این مراسم از ۱۰ پیشکسوت و فعال انقلاب اسلامی در شهرستان لردگان نیز تقدیر شد و نمایش خیابانی «بازمانده» به کارگردانی مصطفی حسنی، کاری از دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد حوزه هنری به اجرا در آمد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند