در هفته فیلم انیمیشن اصفهان انجام شد؛
تقدیر از حسن خراسانی پیشکسوت انیمیشن اصفهان

03:090

در برنامه هفته فیلم انیمیشن در اصفهان، از حسن خراسانی پیشکسوت انیمیشن اصفهان تقدیر به عمل آمد.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، در این برنامه که به همت حوزه هنری استان اصفهان، دفتر تخصصی سینما و با اجرای احسان سراهیان (مدیرعامل دفتر هوگو) در میان جمعی از هنرمندان و اساتید انیمیشن در ساعت ۱۸ دوشنبه ۱۰ آبان‌ماه در سالن سعدی حوزه هنری برگزار شد، ده فیلم از فیلم‌های انیمیشن ساخته شده توسط استاد حسن خراسانی به نمایش درآمد.

پس از آن مدیر آسیفای اصفهان به بررسی آثار این هنرمند پرداخت و در پایان از این هنرمند با حضور احمد نوری سرپرست حوزه هنری استان اصفهان و علی مفصلی مدیر آسیفای اصفهان و مهدی تمیزی مدیر موزه هنرهای معاصر تقدیربه عمل آمد.

ساخت انیمیشن در گذشته نشدنی بود

علی مفصلی مدیر آسیفای اصفهان گفت: آنچه که در کارها و آثار حسن خراسانی مهم است، تکامل و پیشرفتی است که در این آثار از نخستین سال‌ها تاکنون می‌توان دید.

وی افزود: آنچه در کار هر هنرمندی اهمیت دارد، آموزش و یادگیری است و در این سال‌ها خراسانی در مدیوم‌های مختلفی فعالیت کرده و روند پیشرفت فنی و تکنیکی او را به وضوح می‌توانیم ببینیم.

وی با اشاره به نخستین اثر حسن خراسانی که در سال ۶۲ زمانی که همه درگیر جنگ بودند ساخته شد، گفت: اساساً ساختن انیمیشن در آن زمان کار بسیار دشواری بود و در گذشته ساخت انیمیشن به واقع نشدنی بود، در حالی که آقای خراسانی این فیلم را بسیار هنرمندانه و با تلاش بسیار ساختند.

مدیر آسیفای اصفهان خاطرنشان کرد: با بررسی آثار این هنرمند، به این نتیجه می‌رسیم که اساساً این فیلم‌ها نویسنده‌های دیگری دارند اما تصاویر همگی، کار آقای خراسانی است. دنیای فیلم‌هایی که الان دیدیم عبارت است از ساده‌سازی و نگاه ساده به دنیا و این نگاه ساده به دور از هرگونه سطحی نگری است.

وی تصریح کرد: با بررسی دنیای فیلم‌های انیمیشن آقای خراسانی که مخاطب آن کودکان هستند، می‌توانیم به این نتیجه برسیم که کودک درونشان هنوز فعال و پویاست. نکته مهمی که در کارهای ایشان می‌توان دید، تنوع زیادی است که در آثارشان است. ایشان برای مخاطبان مختلف و با تکنیک‌های مختلف کار می‌کنند و تنوع کارشان را دیدنی می‌کند.

آثاری با نگاه ساده به دور از سطحی‌نگری

مفصلی با اشاره به اینکه با دو روش می‌توان یک هنرمند را شناخت؛ یکی از نزدیک و یکی از روی آثار، خاطرنشان کرد: فیلم‌هایی که از ایشان می‌بینیم، نماینده و نشانگر شخصیت ایشان است. فیلم‌ها ساده‌اند و تأثیرگذار و در عین سادگی تصاویر پرکار هستند و می‌توانیم بافت‌های مختلف، ریزه‌کاری‌ها و پس‌زمینه‌های پر کار را در آثارشان مشاهده کنیم.

وی ادامه داد: تأکید ایشان بر کار گروهی است؛ در حالی‌که می‌توان برخی از این فیلم‌ها را با کم‌کردن جزئیات به صورت تک‌نفره نیز ساخت، اما در تمامی کارهای ایشان هر بخش به متخصص آن بخش سپرده شده است.

وی با اشاره به اینکه آثار خراسانی در دو دسته پرسونال و سفارشی تقسیم‌بندی می‌شوند، گفت: در کارهای شخصی ایشان کمتر دیالوگ می‌بینیم، در حالی که آثار سفارشی دیالوگ بیشتری دارند. داستان آثار ایشان بیشتر از داستان‌های عامیانه و با تکیه بر آثار ادبیات فولکلور است.

در ادامه این برنامه پیام «مریم کشکولی‌نیا» مدیر آسیفای ایران پخش شد که ضمن تبریک روز جهانی انیمیشن به هنرمندان این رشته با اشاره به آثار حسن خراسانی گفت: آنچه در فیلم‌های ایشان است، همان صاف و سادگی و شخصیت رک و راست و پرتلاشی است که همیشه دارند.

ساخت انیمیشن با تمام سختی‌ها جذابیت داشت

پس از آن حسن خراسانی در پیام تصویری خود برای مخاطبان و حاضران این جلسه به بیان آغاز فعالیت خود در انیمیشن از دوران راهنمایی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اصفهان زیر نظر آقای محمدرضا عابدی، ایجاد گروه سو با همکاری آقای امیرحسین صالحی، روی آوردن به دنیای دیجیتال در انیمیشن، همکاری با آقایان محمدیوسفی و سراهیان و… پرداخت.

وی تصریح کرد: یک زمانی در ایران فقط ما و چند گروه دیگر در چند شهر ایران در این رشته به صورت محدود کار فعالیت می‌کردیم، اما اکنون در تمامی شهرهای ایران کارهای زیادی در این زمینه تولید می‌شود.

خراسانی با اشاره به اینکه در گذشته انیمیشن سخت بود اما جذابیت بیشتری داشت، افزود: اکنون کار سیستمی شده است و دیگر آن حس و حال و فضای گذشته وجود ندارد، و با وجود اینکه امکاناتی که الان هست آن زمان نبود و حالا هر تخیلی را می‌توان ساخت، اما آن لذت و آرامش را دیگر نمی‌توان داشت.

در ادامه نیز پیام‌های تصویری دوستان و همکاران حسن خراسانی در این سال‌ها پخش شد و از سوی حوزه هنری استان اصفهان، دفتر تخصصی سینما و آسیفای اصفهان از این هنرمند تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند