در بازدید رئیس فرهنگستان هنر از نمایشگاه «سیزدهمین سوگواره هنر عاشورایی» مطرح شد؛
تفاهم‌نامه همکاری میان حوزه هنری و فرهنگستان هنر منعقد می‌شود

02:330

بهمن نامور مطلق رئیس فرهنگستان هنر، از انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با حوزه هنری خبر داد و گفت: امیدواریم تا در این مورد، دیگر نهادهای فرهنگی و هنری به ما ملحق شوند تا تفاهم‌نامه‌های چند جانبه و چند ضلعی برای بیان اصالت‌های هنری و مفاهیم عمیق انسانی، دینی، اسلامی و شیعی داشته باشیم.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، بهمن نامور مطلق رئیس فرهنگستان هنر در بازدید از نمایشگاه «سیزدهمین سوگواره هنر عاشورایی» که تا ۱۵ مهرماه میزبان بازدیدکنندگان خود بود، گفت: آیین بزرگ و انسان‌ساز عاشورایی طی سال‌های طولانی از سوی شیعیان جهان حراست و حفاظت شده است و همواره بر شکوه و جلال آن افزوده می‌شود. این آیین بخش‌های گوناگونی از جمله هنر دارد که به موجب آن همه سنین و اقشار جامعه توان ارتباط با آن را یافته‌اند. آیین‌های عاشورایی همواره با مفاهیم هنری همراه بوده است، مفاهیمی که با بیانی گیرا و روشن به مخاطب ارائه می‌شود.

نامور مطلق افزود: امروزه با رسانه‌های جدید شاهد تنوع بیان هنر از این آیین هستیم. رسانه‌های گوناگون از جمله هنرهای تجسمی که در این نمایشگاه خودنمایی می‌کند، با بیان‌های متنوع از عاشورا ما را در دستیابی به لایه‌های پنهان آن یاری خواهد کرد. عاشورا و آیین‌های آن دارای مفاهیم و ناگفته‌های بسیاری است که با رسانه‌های تازه می‌توان آنها را کشف، دسته‌بندی و به مخاطب ارائه کرد.

رئیس فرهنگستان هنر ادامه داد: آثار سیزدهمین سوگواره هنر عاشورایی نیز همانند فرهنگ مردمی عاشورایی نشان از مردمی بودن آن دارد، چرا که شاهد شرکت هنرمندانی از سراسر ایران و از اقوام گوناگون هستیم. باید از حوزه هنری که چنین ظرفیتی را برای ابراز احساسات و ارادت هنرمندان هنرهای تجسمی به امام حسین (ع) فراهم کرد تقدیر و تشکر کنیم. بی‌شک ما در فرهنگستان هنر آماده همکاری با حوزه هنری و دیگر نهادهای مربوطه پیرامون عاشورا و آیین‌های آن هستیم.

نامور مطلق در پایان گفت: فرهنگستان هنر در حال انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با حوزه هنری است تا امکان همکاری‌هایی بیش از پیش فراهم شود. امیدواریم تا در این مورد دیگر نهادهای فرهنگی و هنری به ما ملحق شوند، تا تفاهم‌نامه‌های چند جانبه و چند ضلعی برای بیان اصالت‌های هنری و مفاهیم عمیق انسانی، دینی، اسلامی و شیعی داشته باشیم. هر یک از نهادهای گوناگون در این همکاری‌ها می‌توانند بخشی از کار را به عهده بگیرند و به انتقال مفاهیم گاهی گمشده به نسل جوان کمک کنند.

گفتنی است، «نگارخانه‌ ابوالفضل عالی» و گالری‌های شماره یک و دو «خانه عکاسان»، نیمه اول مهرماه میزبان آثار برگزیده «سیزدهمین سوگواره هنر عاشورایی» بود. این آثار فاخر در ۴ بخش «عکس»، «پوستر»، «نقاشی‌خط» و «تصویرسازی» به نمایش عمومی در آمدند.

«سوگواره هنر عاشورایی»، با سابقه‌ترین رویداد فرهنگی و هنری در عرصه هنرهای تجسمی است که هر ساله از سوی حوزه هنری انقلاب اسلامی با موضوع حماسه بزرگ عاشورا برگزار می‌شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند