گام‌های تحول در حوزه هنری
تغییر به نفع رشد و نوآوری

06:480

یک سال پس از انتصاب رئیس جدید، حوزه هنری در حال برداشتن گام‌هایی جدی در مسیر تحول خود در دوران تازه است. با تمهید مقدمات طی یک سال گذشته و آماده کردن بسترهای لازم، تغییر معنی‌دار روندها در این پایگاه هنر انقلابی شتاب گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، در راستای طرح تحول حوزه هنری و به منظور طراحی یک‌پارچه پردیس مرکزی حوزه هنری، طی احکامی جداگانه توسط محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری، سید امیر جاوید به عنوان «مشاور و مسئول حوزه ریاست»، علی اکبر به عنوان «دبیر ستاد نوآوری و اقتصاد هنر» حوزه هنری، حسام سالکی به عنوان «دستیار ارتباطات در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی» و مجدالدین معلمی با حفظ سمت به عنوان «سرپرست معاونت آموزش حوزه هنری»، منصوب شدند.

همچنین مجدالدین معلمی معاون هنری حوزه هنری، طی احکامی جداگانه محمدعلی قربانی را به عنوان مدیرعامل «مؤسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر» و محمد زرویی نصرآباد را به عنوان مدیرعامل «مؤسسه فرهنگی هنری اسم (اندیشه سوره مهر)»، منصوب کرد.

مراسم معارفه مدیران ستادی و مدیران عامل دو مؤسسه فرهنگی هنری، چهارشنبه ۹ تیرماه در تماشاخانه مهر حوزه هنری با حضور رئیس حوزه هنری و مدیران ارشد ستادی برگزار شد.

در جستجوی هنر مردمی در فراتهران

رئیس حوزه هنری در مراسم معارفه مدیران ستادی حوزه هنری با تأکید بر تقویت و توسعه فعالیتی واحدهای مختلف حوزه هنری، از ایجاد ساختارهای جدیدی در معاونت راهبری استان‌ها و دیگر معاونت‌های حوزه هنری خبر داد.

دادمان با اشاره به اینکه ایده ابتدایی حوزه هنری را امروز نمی‌توان تنها در تهران دنبال کرد، گفت: در رویکرد تحولی حوزه هنری سندی تنظیم شده است که به تبع آن تغییرات موجب بالندگی هر چه بیشتر مراکز استانی حوزه هنری خواهد شد.

وی ایده «هنر مردمی» را یک مفهوم تخصیص یافته از هنر انقلاب دانست و تشریح کرد: وقتی از «هنر مردمی» حرف می‌زنیم، از فعالیت هنری و مردمی جمعی حرف می‌زنیم که از قله‌های هنری در رشته‌ها و شاخه‌های گوناگون نیستند، اما این هسته‌های مردمی در ایده‌پردازی، تولید، تربیت، توزیع و ترویج هنر انقلاب در حال کار و تلاش هستند.

رئیس حوزه هنری تأکید کرد: مرکز هنر مردمی قرار است از فعالیت‌های هسته‌های هنری حمایت کند، نه اینکه خود به عنوان یک بخش رسمی باعث تورم ساختاری حوزه هنری باشد.

وی گفت: این مرکز باید در خدمت استعدادیابی و کشف و شناسایی نیروهای هنری مردمی باشد و به نحوی غیررسمی، خودجوش و مردمی به فعالیت خود ادامه دهد.

توجه به ظرفیت‌های جبهه فرهنگی انقلاب

محمدمهدی دادمان با بیان اینکه توسعه ارتباطات حوزه هنری با فعالین فرهنگی در متن جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در سرتاسر کشور و فعالین فرهنگی بین‌المللی در جبهه مقاومت یکی از وظایف در حال پیگیری این نهاد انقلابی است، گفت: ضروری است همه واحدها و بخش‌های ستاد و صف در حوزه هنری خود را موظف به تحقق این مهم بکنند. اما به طور مشخصی و با حضور آقای سالکی در این مسئولیت جدید، امیدوارم بیش از گذشته بتوانیم ظرفیت‌های درونی حوزه هنری را به ظرفیت‌های جبهه فرهنگی انقلاب سطح کشور و منطقه پیوند بزنیم.

پیوند معاونت هنری و معاونت آموزش؛ آموزش در بستر تجربه رقم می‌خورد

دادمان در بخش دیگری از صحبت‌ها با اعلام ضرورت در کنار هم قرارگرفتن آموزش و پرورش هنرمند، تولید اثر هنری و احیای پاتوق‌های هنری گفت: تقویت مفهوم پردیس مرکزی در حوزه هنری به مسئولیت آقای معلمی از اهداف اصلی این تغییرات است.

وی ابراز امیدواری کرد، با تحقق این ایده پردیس مرکزی حوزه هنری به محفلی برای اساتید هنر انقلاب، مرکزی برای تولید آثار هنری فاخر جریان‌ساز و محیطی برای رشد هنرمندان جوان انقلابی تبدیل شود.

دادمان، نوشتن طرح جامعی برای امر آموزش و تربیت هنری در پردیس مرکزی حوزه هنری را لازمه اصلی کار مرکز آموزش حوزه هنری دانست و بر ایجاد نسبت وثیقی میان رشد فکری، آموزش هنری، تربیت معنوی، تولید و کنش هنری تأکید کرد.

رئیس حوزه هنری در پایان این بخش از صحبت‌های خود گفت: در هر طرحی باید بر نقاط مثبت در مسیر ده ساله طی شده در آموزش توجه کرد و بر تقویت مرکز آموزش هنر اسلامی تأکید کرد.

پیش به سوی نوآوری و اقتصاد هنر

رئیس حوزه هنری در ادامه این مراسم با محور قرار دادن موضوع نوآوری و اقتصاد هنر در فعالیت‌های حوزه هنری، اذعان کرد: امروزه با توسعه فضای مجازی و فناوری‌‌های گوناگون، نقش‌آفرینی هنر و هنرمندان در گره‌گشایی از مسائل و معضلات جامعه تسهیل شده و به نسبت دهه‌های پیشین بر گستره مخاطبین آثار و محصولات هنری افزوده شده است.

وی ادامه داد: رشد پرشتاب سهم ویدئو، موسیقی و بازی در سبد مصرف خانواده‌ها، شکل‌گیری بسترهای برخط پخش و فروش محصولات هنری و توسعه روزافزون هنرهای کاربردی در طراحی انواع محصولات و خدمات مصرفی شاهدی است بر حضور پررنگ‌تر هنر و هنرمندان در زندگی و اقتصادِ امروز میهن عزیز اسلامی ما.

دادمان افزود: در این میان حوزه هنری سهمی بسزا -آن‌چنان که شایسته‌ نام و سابقه و ظرفیت آن است- ندارد و از همین رو ضروری است که در آغاز دومین سال از دوره تحولی جدید، با تمهید مقدمات و زیرساخت‌های مورد نیاز، نوآوری در روش‌ها و محصولات، هم‌افزایی میان بخش‌های مختلف داخلی و گسترش تعاملات در زیست‌بوم هنری کشور، حلقه‌های نهایی زنجیره ارزش محصولات فراهم شده و با گسترش دسترسی به مخاطبان چرخه‌ اقتصادی در رشته‌های مختلف هنری تکمیل شود. این مسئولیت طی چند ماه گذشته با تشکیل ستاد نوآوری و اقتصاد هنر به شکل جدی پیگیری شده که امیدوارم پس از این با حضور آقای اکبر به عنوان دبیر این ستاد روند تحولات سرعتی بیش از پیش پیدا کند.

ورود به بازار هنر با تکیه بر گنجینه حوزه هنری

محمدمهدی دادمان در پایان صحبت‌های خود با اشاره به تأسیس مؤسسه فرهنگی هنری اسم (اندیشه سوره مهر) و تغییر مدیرعامل مؤسسه سپهر سوره هنر گفت: توجه به توسعه مخاطبین و خلق چرخه پایدار اقتصادی در تولید آثار هنری یک ضرورت است. پیش از این حوزه هنری در عرصه سینما و کتاب اقدامات رو به جلویی در این عرصه‌ها داشته؛ اما فقدان حلقه ذائقه‌سازی و تجاری‌سازی در برخی دیگر از شاخه‌های هنر انقلاب محسوس است. ان‌شاءالله با تأسیس موسسه «اسم» توسط آقای زرویی که خود از خانواده حوزه هنری است و با تجمیع ظرفیت‌های موجود، هدایت و سیاست‌گذاری اساتید شاخص و متولیان مراکز هنری مربوطه به صورت ساختارمند و نهادی، این خلأ پوشش داده خواهد شد.

رئیس حوزه هنری همچنین ابراز امیدواری کرد که مؤسسه سپهر به عنوان متولی مدیریت رویدادها و محافل در حوزه هنری با حضور قربانی روند تحول و ارتقا را سرعت بخشیده و هویت رسانه‌ای و اجتماعی محافل، رویدادها و تولیدات مراکز هنری تقویت شود.

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند