در نشستی خبری عنوان شد؛
تشریح جزییات ششمین همایش بین‌المللی باران غدیر/ غدیر فقط ادعای شیعه نیست

03:450

جزییات ششمین همایش بین‌المللی باران غدیر و اعلام استقرار دبیرخانه دائمی این همایش در حوزه هنری انقلاب اسلامی در نشست خبری این رویداد تشریح شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، نشست خبری ششمین همایش بین اللمللی باران غدیر یکشنبه ۲۶ تیرماه با حضور حجت‌الاسلام محمدرضا زائری دبیر همایش و مجتبی رحماندوست مدیر دفتر هنر و ادبیات بیداری حوزه هنری در سالن صفارزاده حوزه هنری برگزار شد.

ششمین همایش بین‌المللی باران غدیر با حضور چهره‌های شاخص و برتر حوزه هنرهای تجسمی، ادبیات و شعر غیرمسلمان محب اهل بیت از چندین کشور جهان برگزار خواهد شد.

رحماندوست در ابتدای نشست بیان کرد: همایش باران غدیر چندین سال به دلایل مختلفی از جمله کرونا برگزار نشده است. برداشت ما این است که با انتشار حبّ اهل بیت، زمینه ظهور حضرت ولیعصر و به ویژه بعد از بیداری اسلامی که نه گفتن به حکام ظلم بود، نزدیک شود، چراکه نتیجه، حبّ اهل بیت و ترویج فرهنگ امیرالمومنین است.

وی توضیح داد: باران غدیر، جلسه‌ای هنری و ادبی در جهت گردهمایی اندیشه‌های مختلف از کشورها و فرهنگ‌های دیگر با رویکرد مدح و پرداختن به حضرت امیرالمومنین است. بعضا هم در این همایش بهترین اشعاری را از غیرمسلمانان برای حضرت علی (ع) شنیده‌ام.

رحماندوست تصریح کرد: اکثرا می‌گویند ما با چنین برنامه‌هایی به دنبال شیعه کردن مردم هستیم اما ما دنبال شیعه کردن مردمان نیستیم و هدفگذاری برای آن نداریم و نداشته‌ایم اما محب اهل بیت شدن، جریانی است که اتفاق افتاده است. راهپیمایی اربعین یکی از نمودهای این محب اهل بیت شدن است که البته فراتر از شیعه و مسلمان رخ می‌دهد.

مدیر دفتر هنر و ادبیات بیداری حوزه هنری در مورد عنوان این همایش گفت: نام این همایش در چند دوره مطر الغدیر بود. مطر بارانی است که حکایت از نزول رحمت و عذاب می دهد؛ غدیر باران رحمت است و ما امسال اسم این همایش را قیس الغدیر گذاشتیم.

حجت الاسلام زائری در این نشست با توضیح چرایی برگزاری چنین رویدادی توضیح داد: جریانی در مسیحیت لبنان و برخی کشورهای دیگر در مدح امیرالمونین وجود دارد که نمونه‌هایی چون کتاب جورج جرداق را می‌بینیم که از اظهار علاقه مسیحیان لبنانی به امیرالمومنین (ع) و یک نقطه مشترک بین آنها، رویکرد ادبیات و هنر عاشورایی و مقاومت است. چنین هنرمندانی هستند که نیاز به قدردانی دارند؛ همچنان‌که علامه امینی ثابت کرد که غدیر فقط ادعای شیعه نیست بلکه به غدیر همه اذعان داشتند. همایش باران غدیر استمرار این کار است و هنرمندان و شاعران مسیحی، کلیمی، یهودی و زرتشتی در مورد امیرالمومنین (ع) اثر خلق کردند.

وی با اشاره به اینکه ششمین همایش بین‌المللی باران غدیر یکشنبه دوم مردادماه آغاز می‌شود، برنامه‌های این رویداد را تشریح کرد و گفت: از پنج کشور در این دوره از همایش مهمان داریم و از هند، عراق، لبنان، سوریه و فلسطین در این دوره از جشنواره حاضر هستند. ۱۵ نفر از این پنج کشور در این همایش شرکت می‌کنند که این افراد هر کدام دارای مرجعیت بالایی در محیط اجتماعی و منطقه خود هستند و اساسا اینکه این افراد شاخص باشند، مدنظر ما بود.

دبیر همایش باران غدیر بیان کرد: این همایش را با همکاری آستان قدس رضوی، معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان اوقاف برگزار می‌کنیم.

وی درباره برنامه‌های همایش توضیح داد: مهمانان ما با فاصله یکی دو روزه به تهران می رسند. یکشنبه دوم مرداد برنامه اصلی است، یک برنامه هم در مشهد تحت عنوان شب شعر داریم. دوره‌های قبل سفر به شیراز، اهواز و اصفهان را برای میهمانان تدارک می دیدیم که این مساله بستگی به هماهنگی استان‌ها و شعرای ایرانی دارد. در حال حاضر برنامه تهران و مشهد قطعی شده است. برنامه بازدید از مراکز علمی و دانشگاه ها از جمله برنامه های جنبی این همایش است.

حجت الاسلام زائری در پایان تصریح کرد: بخشی از آثار همایش باران غدیر محتوایی است که افراد در همایش عرضه می کنند؛ به عنوان مثال تعدادی تابلو اشعار در این همایش عرضه می‌شود.

در پایان این نشست، از پوستر همایش بین المللی باران غدیر رونمایی به عمل آمد‌.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند