تشریح برنامه های هفته هنر انقلاب اسلامی در خوزستان

06:360

رئیس حوزه هنری خوزستان، از برگزاری هفته هنر انقلاب اسلامی در این استان همزمان با سراسر کشور خبر داد و گفت: در این هفته برنامه هایی متناسب با هنر انقلاب تدارک دیده شده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، محمد شهباز گهروئی رئیس حوزه هنری استان خوزستان در نشست خبری هفته هنر انقلاب اسلامی که امروز شنبه ۲۰ فروردین در حوزه هنری استان برگزار شد، گفت: چند سالی است که به مناسبت سالروز شهادت شهید مرتضی آوینی، برنامه هفته هنر انقلاب اسلامی تعریف شده است. این هفته متعلق به همه علاقه‌مندان فرهنگ و هنر انقلاب اسلامی و دبیری آن بر عهده حوزه هنری است .

وی با بیان اینکه دبیر هفته هنر انقلاب اسلامی در خوزستان بر عهده محمد غدیر زاده است، اظهار کرد: حوزه هنری چند سالی است که چهره‌های برتر هنر انقلاب اسلامی را در یک سال گذشته در سطح کشور و استان معرفی می‌کند.

شهباز گهروئی در ادامه سخنان خود گفت: در یک سال گذشته اشکالی که در مجموعه‌های فرهنگی و هنری استان مشاهد شد، نبود یک سند مشخص و مدون و نقشه راه دقیقی است که به افراد وابسته نباشد. فضایی که در آن برنامه حاکم باشد، نه سلایق شخصی افراد. در یک سال گذشته هنرمندان و کارشناسانی را برای تدوین این سند به کار گرفتیم و حوزه هنری استان خوزستان در حال حاضر دارای یک سند زیست‌بوم فرهنگی هنری است و این باعث شده اشرافی نسبت به حوزه هنر و ادبیات استان داشته باشیم.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی خوزستان گفت: با تکیه بر این سند، برنامه تحول سه ساله‌ تدوین شد، به طوری که برنامه‌های ما در هر شش ماه مشخص است و اینکه قرار است در سال ۱۴۰۲ چه چشم‌اندازی محقق شود. چشم‌اندازی که تا پایان سال ۱۴۰۲ به دنبال تحقق آن هستیم «قرارگاه هنری پایداری و پیشرفت مردمی خوزستان و جنوب عراق» است. تلاش ما این است تا به این قرارگاه دست یابیم.

وی خاطرنشان کرد: ما خود را قرارگاه هنری مردمی می‌دانیم. یعنی ما خود را نسبت به شناسایی هنرمندان و مجموعه‌ها و حلقه‌های میانی که در حوزه فرهنگ و هنر فعالیت می‌کنند، شبکه سازی و حمایت از نیازهای فرهنگی و هنری و تولیدات آن‌ها موظف می‌دانیم.

وی گفت: قرار است برای اولین بار ۸۰ درصد بودجه خود را با این مجموعه‌ها برنامه‌ریزی کنیم. یعنی مجموعه‌های مردمی بیایند و در ذیل دو موضوع پایداری و پیشرفت ایده بدهند. حوزه هنری استان تا دو یا سه سال آینده بنا است با همین هنرمندان اداره، برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی شود و می‌خواهیم کم‌ترین تصدی‌گری را می‌خواهیم داشته باشیم تا روزی برسد که حوزه هنری کاملا نقش ستادی و راهبری خود را ایفا کند و کار را به دست مجموعه‌های مردمی بدهد.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی خوزستان با بیان اینکه در این قرارگاه مردمی به دو موضوع «پیشرفت مردمی» و «پایداری مردمی» می‌پردازیم، توضیح داد: موضوع اول پیشرفت مردمی است. ما در استان مسائل و آسیب‌هایی داریم ولی در کنار آن‌ها سرشار از ظرفیت‌ها هستیم؛ چه در حوزه نیروی انسانی و چه در حوزه امکانات و زیرساخت‌ها. ما به دنبال این هستیم که الگوهای مردمی پیشرفت را روایت کنیم و جایی را که مردم یک پیشرفتی را خلق می‌کنند با زبان هنر در قالب مستند، تئاتر و … بازتاب دهیم.

وی افزود: موضوع دوم ما پایداری مردمی است. زمینه‌سازی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، مدافعان حرم، مدافعان سلامت و افراد مطالبه‌گری که در این راه پایداری می‌کنند، همه موضوع پایداری هستند. ما به دنبال روایت پایداری مردمی هستیم. حوزه هنری سوژه‌های خود را در این دو موضوع و اعتباراتی که قرار است برای آن‌ها هزینه کند اعلام می‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره فعالیت حوزه هنری در جنوب عراق نیز گفت: با توجه به وجود هنرمندان عرب در استان می‌توانیم در جهان عرب مؤثر باشیم، اما با توجه به شرایط جنوب عراق را مدنظر  قرار گرفتیم. هر چند اخیرا گروه تئاتر ما به تونس رفت و مقام کسب کرد.

رئیس حوزه هنر انقلاب اسلامی خوزستان با بیان اینکه سند زیست‌بوم فرهنگی استان آماده شده و منتظر تایید تهران هستیم، گفت: سند زیست بوم، داشته‌های فرهنگی خوزستان است که احتمالا خرداد ماه آن را منتشر خواهیم کرد و مجموعه‌های فرهنگی دیگر نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. ما سند تحول خود را بر اساس این سند تدوین کردیم و تلاش کردیم که موازی‌کاری نکنیم. به طور مثال در حوزه ادبیات پایداری، بنیاد حفظ آثار و سپاه مشغول گردآوری خاطرات رزمندگان و پاسداران هستند. ما تلاش می‌کنیم خاطرات مردمی را جمع‌آوری کنیم.

وی در ادامه به برخی اتفاقات فرهنگی هنری خوب استان در سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت: یکی از اتفاقات خوب استان در سال گذشته این بود که حرکتی را با هنرمندان عراقی شروع کردیم که منتهی به یک تئاتر به نام «عندما تنتهی تسقط» شد که جدای از اینکه رویداد خوبی بود، با راهیابی به تونس، دیپلماسی فرهنگی خوبی را ایجاد کرد و توانست زمینه‌ای برای ایجاد اولین کانون فعالان بین‌المللی تئاتر مسلمانان را به وجود آورد.

شهباز گهروئی افزود: اتفاق خوب دیگر تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «حوض خون» بود. اولین‌بار بود که کتابی از یک نویسنده خوزستانی به تقریظ مقام معظم رهبری می‌رسید و یک مؤسسه مردمی زحمت این کار را کشیده بود. از اتفاقات خوب دیگر برتری «مجتبی رستمی فر» به عنوان بهترین کارگردان در جشنواره فجر بود. در حوزه تجسمی پنج نفر از هنرمندان عکاس و گرافیست ما به جشنواره فجر راه پیدا کردند. دریافت جایزه سیمرغ توسط نادر سلیمانی هنرمند آبادانی ما در جشنواره فیلم فجر، برتری کتاب «قرارگاه سری نصرت» به قلم عباس هواشمی در نوزدهمین دوره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس و تولیدات دیگر مانند کتاب مادر ایران از دیگر اتفاقات خوب استان ما در سال گذشته بود.

شهباز در پایان گفت: امیدواریم در کنار هم بتوانیم این اتفاقات را برجسته‌تر کنیم. این کار باعث ایجاد انگیزه در هنرمندان ما می‌شود.

همچنین در این نشست، محمد غدیرزاده دبیر هفته هنر انقلاب اسلامی در خوزستان با بیان اینکه هفته هنر انقلاب اسلامی در استان  رسماً از فردا ۲۱ فروردین شروع می‌شود، برنامه‌های این هفته را اعلام کرد و گفت: غبارروبی مزار شهدا  و هنرمندان ، دیدار با پیشکسوتان هنر انقلاب اسلامی، افتتاح نمایشگاه آثار تجسمی در سینماهای حوزه هنری استان، افتتاح دفتر تعزیه حوزه هنری در بهبهان ، برگزاری شب شعر انقلاب اسلامی به یاد زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین سید محسن شفیعی، از دیگر برنامه‌های هفته هنر انقلاب اسلامی در استان است.

غدیرزاده، رونمایی از تولیدات مناطق محروم را دیگر برنامه‌ این هفته عنوان کرد و گفت: حوزه هنری انقلاب اسلامی خوزستان در روزهای گذشته در زمینه شناسایی نیروهای مستعد و تشکیل گروه‌های سرود و نمایش مساجد این مناطق و تولیدات آنها فعالیت کرده است. در این هفته این تولیدات رونمایی خواهد شد.

دبیر هفته هنر انقلاب اسلامی خوزستان ادامه داد: پوستر فیلم «مردی با لبان دوخته» به کارگردانی علی حیاتی که مستندی از زندگی مرحوم عبدالرضا حیاتی است، در این هفته رونمایی می‌شود و همچنین  برگزاری دیوار بلند و معرفی حاج غلامحسین سخاوت از نویسندگان حوزه ادبیات پایداری و معرفی مساجد فعال در دوران انقلاب در دزفول، حضور در ویژه برنامه تلویزیونی و تولید استوری مونشن در فضای مجازی در دیگر برنامه های این هفته در استان هستند.

غدیر زاده، در ادامه، رسول حق‌جو در حوزه هنرهای تجسمی (با گرایش پوستر)، محمد آهنگر در حوزه عکس، سید علیرضا شفیعی در حوزه شعر، مجتبی رستمی‌فر در حوزه تئاتر، علی‌اکبر فلاحی در حوزه موسیقی و سرود، فاطمه‌سادات میرعالی در حوزه ادبیات پایداری، ایوب حسین سنگی در حوزه هنرهای تصویری،  سید محمد آل عمران در حوزه پژوهش و سید حمید موسوی  از پیشکسوتان عرصه تصویربرداری و فیلم‌سازی را به عنوان چهره‌های برتر هنر انقلاب اسلامی استان در سال گذشته معرفی کرد.

وی گفت: همچنین یک هنرمند به عنوان چهره شاخص هنر انقلاب اسلامی استان نیز با هم‌اندیشی دیگر مجموعه‌های فرهنگی به کشور معرفی کردیم.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند